Skocz do zawartości

Jak zasilic z sieci 230V urzadzenie na 12V ?


mareko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Kupilem ekspres do kawy na 12V (180W) i z powodzeniem uzywam go z akumulatora przyczepy na postojach podczas tras. Ale na campingach, gdzie mam dostep do 230V szkoda mi zajezdzac aku. Czy ktos sie oritntuje co nalezy nabyc aby ten ekspres dzialal mi na 230V ?

Do tej pory robie tak, ze podlaczam prostownik pod aku czyli aku sie laduje a ja wtedy podlaczam ekspres i robie kawke. Nie wiem czy to prawidlowe ale tak sobie wymyslilem ze ladowany aku bedzie w stanie lepiej wytrzymac takie obciazenie niz aku zdany sam na siebie czyli bez ladowania.

 

Mam nadzieje ze mnie rozumiecie,

 

Pozdrawiam,

Mareko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

powiem tak w mojej cycepce jest instalacjia 220V i 12V mam założone dobre trafo i niema problemów z urządzeniami na 12V. trafo orginalne zmieniłem na większe bo to orginalne nie dużo sobą reprezentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 W to niewielka stosunkowo moc zestaw aku + prostownik napewno na razie zda egzamin.W Makro widziałem zasilacze 220/12 v w wyprzedaży za 140 zł 400 W Pozdrawiam i życze słońca bo w Łebie ulewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej przyczepce od paru lat mam zainstalowany zasilacz komputerowy AT od takiego starego komputera :-]. Moc 300W idealnie sie sprawdza do zasilania wszystkich urządzeń 12 voltowych. Wcześniej miałem jakies prostowniki ale najczęściej wystarczały na jeden sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No racja sonar. Nie przyszlo mi do glowy zeby wykorzystac zasilacz z komputera. Tylko o ile pamietam te koncowki ktore sie podlacza do dysku maja 4 kabelki, jak tu znalezc mase i plus ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak mam zasilacz od kompa zalozony w niewiadowce

 

8f5a23b6313d4b58.jpg

 

 

białe gniazdo jest od 220v a czarne z włożona wtyczka - widać przy podłodze poniżej białego mam od 12v. Seryjnie w tym zasilaczu jest dużo kabli jak na foto przykładowym niżej

------------------------------------------------------------------------------------------------

Podpięcie zasilacza z kompa jest bardzo proste:

 

 

Mocujesz zasilacz z kablem do 220v. jeśli masz ATX bez włącznika łączysz 2 kable jak na zdjęciu (zielony z czarnym)jesli stary AT to poprostu kest przy nim kawalek przewodu z wylacznikiem i nic zwierac nie musisz.

 

instalacje przyczepy łączysz + do żółtego w zasilaczu a - do czarnego w zasilaczu i tyle.

 

taki zasilacz ma 3V, 5V, 8V, 12V i jeszcze kilka napiec wiec można go wykorzystać do rożnych urządzeń

 

324b2db262b52930m.jpg

 

f0223754efd40118.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jka jest roznica pomiedzy uzywaniem urzadzen 12V przez zasilacz a przez akumulator z podlaczonym prostownikiem? Czy prostownik to nie jest w pewnym sensie zasilacz? Przeciez z 230V robi ok. 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale watpie czy 50% przyczep ma akumulator? Bo moja nie. Jade tylko tam gdzie jest prad wiec mam zabudowany zasilacza wartosci 10zl i o nim zapominam. Nie potrzebuje akumulatora, prostownika targac itp. Ale jak ktos ma ako i prostownik to wiadomo ze po co mu zasilacz :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kupilem ekspres do kawy na 12V (180W) i z powodzeniem uzywam go z akumulatora przyczepy na postojach podczas tras. Ale na campingach, gdzie mam dostep do 230V szkoda mi zajezdzac aku. Czy ktos sie oritntuje co nalezy nabyc aby ten ekspres dzialal mi na 230V ?

Do tej pory robie tak, ze podlaczam prostownik pod aku czyli aku sie laduje a ja wtedy podlaczam ekspres i robie kawke. Nie wiem czy to prawidlowe ale tak sobie wymyslilem ze ladowany aku bedzie w stanie lepiej wytrzymac takie obciazenie niz aku zdany sam na siebie czyli bez ladowania.

 

Mam nadzieje ze mnie rozumiecie,

 

Pozdrawiam,

Mareko

Witam. Kolego robisz całkiem poprawnie ale proponuje aby zaparzyć 10-20 expresów i wówczas podłączyć prostownik z minimalnym ładowaniem (jeśli masz regulowany) na 12-15 godz. Akumulator lubi prace i ładowania i rozładowywania mogą mu tylko przedłużyć życie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.