Skocz do zawartości

Oświetlenie bakisty


gornik15

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu ‎2018‎-‎06‎-‎23 o 16:35, AgaMar napisał:

Fajna robota i Ciebie ma cieszyć i Tobie odpowiadać :)

Jak wcześniej pisano i ja mam lampki led na bateryjki z Pepco za 4 zł. Montaż 2 min. koszt żaden świecą sezon już ;)

Tak jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 22.06.2018 o 22:51, Paweł Prokop napisał:

Rozumiem korzyści oświetlenia w bakiście ale chciałbym zauważyć, że producenci pojazdów karawaningowych celowo nie montują żadnych kabli elektrycznych a już tym bardziej stykowych włączników w pobliżu butli z gazem ponieważ może stanowić to zagrożenie wybuchowe! Wystarczy lekko niedokręcony reduktor, sparciały wąż gazowy i kłopot gotowy. Swego czasu i ja myślałem nad oświetleniem w bakiście, ale ze względu na powyższe odpuściłem sobie ten temat. Lepiej nie kusić losu.

Kolego ja mam fabrycznie w bakiście akumulator,energoblok i oczywiście pompke wody ze zbiornikiem.Jedynie rozmieszczenie sugeruje pewien bezpieczny odstęp,tzn.butla z gazem jest po lewej a reszta po prawej.Nie stanowi to zagrożenia,ponieważ cała podłoga w bakiście jest z siatki i ceownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, GRAFKR napisał:

Nie stanowi to zagrożenia,ponieważ cała podłoga w bakiście jest z siatki i ceownika

Nie każda przyczepa ma całą podłogę bakisty z siatki... Rozsądek ponad wszystko, nawet wygodę..

Ciekawe czy mieli oświetlenie bakisty ;) 

http://stalowawola.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/w-stalowej-woli-dwoch-bezdomnych-zginelo-w-pozarze,4704167,galop,33560891,t,id,tm,zid.html

http://stalowawola.naszemiasto.pl/artykul/zdjecia/w-stalowej-woli-dwoch-bezdomnych-zginelo-w-pozarze,4704167,galop,33560889,t,id,tm,zid.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Paweł Prokop napisał:

Wątpię żeby zainwestowali w akumulator;).Mają inne priorytety:kawa:.A tak poważnie to wersja bezpieczna oświetlenia dla ostrożnych to bez automatów zwykły włącznik,po otwarciu chwila zwłoki,co by ewentualne gazy się ulotniły i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bakista jest przewidziana na butle i bez zbytecznych przeróbek, to ma taką wentylację w dół, że gaz nie zdąży nawet zamarudzić, jak już odpłynie. Nie ma szans na zakumulowanie do mieszanki wybuchowej w bakiście. W takich warunkach nawet ostro iskrzące złącze nic nie zrobi. Co innego, kiedy ktoś nie dba, otwory zasłoni, żeby butli nie było zimno, bakistę uszczelni i wstawi w to iskrownik. Ale piszemy tu o normalnej eksploatacji prawidłowo wyposażonej i eksploatowanej budy. W takiej można spokojnie zamontować oświetlenie bakisty i nikomu nic nie grozi. Spodziewałem się tego, ale czekałem na wypowiedzi właścicieli bud nowych, w których oświetlenie się też montuje. I nikomu nie zagraża takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2018 o 16:09, Michalc3 napisał:

(...) czekałem na wypowiedzi właścicieli bud nowych, w których oświetlenie się też montuje. I nikomu nie zagraża takie rozwiązanie.

Właściciele nowych bud powiadasz? Czuję się wywołany do tablicy!  W starej swojej przyczepie podłogę mam zupełnie ruchomą, bakista jest nieszczelna i oprócz tego ogromna siatka pod każdą butlą... Zaś w nowej przyczepie bakista jest niemalże całkowicie szczelna, z dużo mniejszymi otworami w podłodze pod butlami. Producent również nie widział potrzeby stosowania oświetlenia. Przypadek? nie sądzę... bardziej skłonny jestem uwierzyć w przepisy bezpieczeństwa. Ponadto, są rożnego rodzaju wyłączniki.. Stykowe zdecydowanie odradzam.

Wyobraźcie sobie awarię reduktora, pęknięcie węża, ulatniający się gaz w dużej ilości oraz nagłą potrzebę odcięcia gazu...  Może nie często ale takie sytuacje zdarzają się.

A jeśli was to nie przekonuje, znajomemu z Bielska (80 lat), w Lubiatowie w trakcie jazdy z przyczepą po leśnej drodze kurek w butli odkręcił się samoczynnie, oczywiście w butli niepodłączonej do reduktora. Gaz pod dużym ciśnieniem wydobywał się z butli. - co w takiej sytuacji? otworzysz bakistę i zaryzykujesz malutkie zwarcie?

Konkludując, konstrukcje konstrukcjami, przepisy przepisami - zrezygnowałem z tego pomysłu, tak na wszelki wypadek...
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem jak wy się zachowujecie ale ja jak nie korzystam z gazu to odrazu zakręcamy kurek tzn. przestaje gotować lub grillować otwieram  schowek i zakrecam. Nie wiem jak może on sam się odkręcić podczas jazdy.....przecież one lekko się nie zakrecaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2018 o 20:27, Boas43 napisał:

Ja tam nie wiem jak wy się zachowujecie ale ja jak nie korzystam z gazu to odrazu zakręcamy kurek tzn. przestaje gotować lub grillować otwieram  schowek i zakrecam. Nie wiem jak może on sam się odkręcić podczas jazdy.....przecież one lekko się nie zakrecaja.

A poza tym nie robić włącznika automatycznego,otworzyć nie wania to włączać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2018 o 21:40, GRAFKR napisał:

A poza tym nie robić włącznika automatycznego,otworzyć nie wania to włączać;)

NO własnie, a już tym bardziej nie stosować włącznika  stykowego, który zaiskrzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł Prokop napisał:

NO własnie, a już tym bardziej nie stosować włącznika  stykowego, który zaiskrzy!

 

W dniu 30.06.2018 o 21:40, GRAFKR napisał:

A poza tym nie robić włącznika automatycznego,otworzyć nie wania to włączać;)

 

W dniu 29.06.2018 o 17:56, Paweł Prokop napisał:

Wyobraźcie sobie awarię reduktora, pęknięcie węża, ulatniający się gaz w dużej ilości oraz nagłą potrzebę odcięcia gazu...  Może nie często ale takie sytuacje zdarzają się.........................w trakcie jazdy z przyczepą po leśnej drodze kurek w butli odkręcił się samoczynnie, oczywiście w butli niepodłączonej do reduktora. Gaz pod dużym ciśnieniem wydobywał się z butli. - co w takiej sytuacji? otworzysz bakistę i zaryzykujesz malutkie zwarcie.................

 

poziom paranoi osiąga jakieś ekstremum :lol:

do tego znajomi którym odkręca się zawór w butli :brawo:

odpocznijcie trochę, podobno pogoda już będzie niedługo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.07.2018 o 18:31, chris_66 napisał:

 

 

poziom paranoi osiąga jakieś ekstremum :lol:

do tego znajomi którym odkręca się zawór w butli :brawo:

odpocznijcie trochę, podobno pogoda już będzie niedługo

raczej ignorancji i agresji ..

nie wszystkie butle są nowe.. ale trzeba mieć choć odrobinkę doświadczenia i wyobraźni.. bo o rozumie nie wspomnę.. 

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/podkarpacie/art/6104793,z-gazem-nie-ma-zartow-wadliwe-butle-i-instalacje-moga-nas-zabic,id,t.html

a potem kończy się to tak

https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/70809-wybuch-butli-z-gazem-w-slupsku-w-srodku-byla-pracownica-lokalu/70809-wybuch-butli-z-gazem-w-slupsku-w-srodku-byla-pracownica-lokalu

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-04-15/wybuch-butli-z-gazem-w-powiecie-kaliskim-dwie-osoby-zostaly-ranne/

https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wybuch-butli-z-gazem-dwie-osoby-poszkodowane-zdjecia,wia5-3266-36836.html

https://www.tvn24.pl/wroclaw,44/mirsk-wybuch-butli-z-gazem-poszkodowani,809387.html

ludziom z cytowanych wiadomości także samoczynnie ulatniał się gaz, i oni także twierdzili że nic się nigdy nie stanie... dzisiaj mówią innym tonem tak więc trochę pokory panie krzysztofie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote post="603762" timestamp="1531502708" name="Paweł Prokop" userid="845"............ale trzeba mieć choć odrobinkę doświadczenia i wyobraźni.............bo o rozumie nie wspomnę.............trochę pokory panie krzysztofie...
 


To co widzę u ludzi porobione z gazem i prądem to woła o pomstę do nieba.......
W domach i budach.

Z jednej strony paranoja że led na 12V będzie iskrzył, z drugiej druciarstwo i prowizorka.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.