Jump to content
Dumboph

Autobus przerobiony na domek na kółkach

Recommended Posts

Dumboph

Witam wszystkich. Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumienie ;) Ogólnie wraz z dziewczyną mamy marzenie zrobić coś na styl campera w szkolnym amerykańskim autobusie. Chcemy usunąć wszystkie siedzenia i zrobić tak żeby były tylko 4 miejsca z pasami. Problem jest w tym, że mam tylko 18 lat. Święty internet mówi mi, że aby prowadzić autobus muszę mieć bodajże 24 lata. Czy da się to obejść załużmy robiąc prawko kat. C? Przerejestrować autobus na samochód osobowy czy coś takiego?

Leon35

Wielki szacun za fantazję.

Łza Włóczynutka

Widziałem kilka autobusów przerobionych na campera. Pomysł fajny i klimatyczny ale w Europie abstrakcyjny - W żadne ciekawe miejsce tym nie dojedziesz ze względu na zakazy tonażowe, długości lub wysokości. A jak dojedziesz, to nie będziesz mógł tam zaparkować. Na większość kempingów też taki pojazd będzie za duży, problemy też będzie miał na zwykłych parkingach. (np zakupy się nie zatrymasz przy zwykłem sklepie, przeważnie też nie będziesz mógł się zatrzymać na parkingach marketów) Do tego dochodzą kilkukrotnie wyższe opłaty za drogi (w porównaniu do zwykłego kampera).

Proponował bym zacząć od przerobienia małego busa - dostawczaka (do 3,5 tony), przejechać nim pół Europy i zobaczyc jak wygląda dojazd do atrakcji czy kempingi - a za jakiś czas dopiero zmierzyć się z autobusem - o ile nie zmienisz zdania po tym co zobaczysz.

post-17565-0-87506600-1503040773_thumb.jpg

post-17565-0-19797100-1503040812_thumb.jpg

Edited by Lza (see edit history)

Cezarr

.

post-7306-0-95991800-1503053454_thumb.jpg

post-7306-0-81076700-1503053459_thumb.jpg

post-7306-0-16082300-1503053464_thumb.jpg

Krzysztof57

chris_66

18 lat to nie przeszkoda, raczej zastanów się ile masz kasy i na jak długo ci starczy na utrzymanie domu, bo sam koszt zakupu to początek, potem przeróbka i kupa doświadczenia co i jak powinno być a na koniec podróże.

Wysłane z telefonu.

Edited by chris_66 (see edit history)

Cathay

Prawdziwy Polak. 18 lat a już kombinuje i mataczy jak obejść prawo.

Dumboph

@Cathay Oczywiście, że tak. Trzeba sobie jakoś dawać radę :)

Dziękuję za rady ale z resztą dam sb jakoś radę, mam już dużo pomysłów, kasy i doświadczenia :) Oczekuję tylko konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Czy da się to obejść prawnie :P

gusia-s

Zanim kupisz, przerobisz i nie zwątpisz w międzyczasie to i wiek osiągniesz może ;)

Pyrek

Jak już przerobisz autobus na kampera to zmieniasz jego przeznaczenia na samochód ciężarowy kempingowy i potrzebujesz wtedy prawo jazdy kat C. To tak w dużym skrócie.

Wojmistrz

Nie chcę zakładać nowego tematu, a mam trochę podobną myśl. Chciałbym dostosować autobus wycieczkowy lub ciężarówkę, jako dom na kółkach. Ciekawią mnie sprawy prawne i finansowe. Posiadam prawo jazdy kat. B i C, oraz odrobinę doświadczenia zawodowego w prowadzeniu ciężarówek, ale moje uprawnienia zawodowe i tacho kończą się w czerwcu. Van to za mało, ponieważ potrzebuję podróżować jako pięcioosobowa rodzina. Mieszkam w UK, ale autem chcemy jeździć po Europie, jako wydłużoną trasę UK-PL-UK. Drugie zastosowanie, to chcę w nim zrobić swoją pracownię/samotnię ponieważ, dzieci podrosły i muszę synowi oddać pokój na sypialnię. Może ktoś z was wie,  czy taki pojazd będzie musiał jak ciężarówka płacić na trasie opłaty drogowe, wymagać CPC, tachografu itp. Mam już upatrzone pojazdy do przystosowania i odłożone pieniądze na zakup takiego oraz częściowe dostosowanie, ale jedna sprawa to przystosowanie, a inna sprawa to dodatkowe koszty. Robił ktoś z Was campera z "dużych" aut? Jakieś doświadczenia w takim temacie? Zwłaszcza interesuje mnie rejestracja takiego pojazdu jako nie roboczego.

smok_wawelski
21 godzin temu, Wojmistrz napisał:

Posiadam prawo jazdy kat. B i C,

czyli nie masz prawka na autobus, po przeróbce jeśli w PL przestanie byc autobusem stanie się pojazdem specjalnym-kempingowym powyżej 3,5T, w założeniu ilości miejsc z kierowca max 9 w zależności od DMC  będzie potrzebna odpowiednia kategoria uprawnień do kierowania tym pojazdem
tu na karawaning.pl 2 kolegów robi, na camperteam.pl  znajdź watek Kol. Świstak - Jego Milka to właśnie autobus - mnóstwo rzeczy z przeróbki jest tam opisane

mark

po przeróbce i zarejestrowaniu na specjalny kempingowy jeżeli będzie miał powyżej 3,5T potrzebne jest prawo jazdy kat. C i nic więcej. 

pozdrawiam

Matheus

jako użytkownik dużego kamperato napiszę co i jak. Pojazd specjalny kempingowy - bez tacho i bez podatku drogowego. Opłaty za przejazd w zależności od kraju w PL viatool. Prawko sama kat C z ważnymi badaniami. nie potrzeba kwalifikacji. tak wygląda sytuacja w pojaździe zarejestrowanym w PL.