Skocz do zawartości

Truma sl3002 pomóc z iskrownikiem


Szkryf1

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem podobny problem z brakiem iskry. Uszkodzony okazał się iskrownik:/ Po podmianie innego piec zapalił za pierwszym razem. Postanowiłem kupić ten iskrownik z TME. Dziś robiłem testy i prawie wszystko super. Po przekręceniu pokrętła w piecu piec odpala z pierwszej iskry, natomiast iskra dalej skacze. Pies jest "umasowiony" Podejrzewam, że to taki typ iskrownika, który nie ma możliwości wyłączenia po zapaleniu pieca. 

Dla doprecyzowania na pożyczonym iskrowniku trumy iskra gaśnie po odpaleniu. Jeśli ktoś montował taki iskrownik i ma doświadczenia / przemyślenia to proszę o info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 6.09.2018 o 20:08, tupek napisał:

U mnie jest nowy reduktor z niby wskaźnikiem ciśnienia 50 mbar.

Palniki palą się bardzo dobrze tylko jak przekręcę pokrętło i puszczę to cały czas gaz ucieka i nic go nie odcina.

Miałem uszkodzony ten iskrownik więc założyłem manualny.

Kapilara też jest uszkodzona , lecz ona odpowiada tylko za regulację wielkości płomienia.

Prawdopodobnie mogę mieć uszkodzoną termoparę ale jaki ma ona sens działania jeżeli piecyk w fabrycznym stanie odpala się poprzez przekręcenie pokrętła i w tym samym czasie podawana jest iskra, jeżeli termopara się rozgrzeje prawdopodobnie odcina iskrę ,a gdyby płomień zgasł iskra musi samoczynnie zapalić gaz.

Takie jest moje myślenie ale jeszcze od spodu nie zaglądałem do pieca i nie wiem czy jest tam jakiś zawór bezpieczeństwa podłączony do termopary.

Witam a powiesz mi jak podpiales ten manualny iskrownik..mam piec s3002 p dopiero co kupilem przyczepe.i nie ma.iskry..obok pi3xa znalazlem.2 iskrowniki na baterie i 1 manualny ? i nienwiem co teraz..nie widze zadnych kabli to baterii tylko jeden kabelek wisi?

Mialby ktos jakis.pomysl co.z tym zrobic..jestem w tym nowy i nie wiem jak zobaczyc czy ten piec wogole bedzie chodzic..

Edytowane przez Kris86 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam wszystkich,

Nie mogę odpalić pieca Trumatic sl3002. Iskra jest (przycisk a nie na baterie), gaz słyszę i czuję w kominie, wlot powietrza czysty. Co więcej może potrzebować piecyk do odpalenia? Dodam, że po naciśnięciu guzika iskry przez wizjerek widać, że na ułamek sekundy zapala się płomień.

Czy iskrownik potrzebuje dodatkowego zasilania z baterii?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w okienku widzisz przeskok iskry i słychać "strzał" iskrownika, to masz zwykły iskrownik ręczny i nie potrzebuje baterii. Czy aby na pewno odpalasz na wciśniętym pokrętle regulacji temperatury, żeby nagrzać termoparę (trzeba przytrzymać wciśnięte co najmniej kilkanaście sekund, czasem dużej)? Jeśli czujesz gaz w kominie (z wylotu na dachu?), to rób dłuższe przerwy między próbami odpalenia, żeby ten gaz wywietrzał. Żeby nie było eksplozji jak już piec odpali.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

Jeżeli w okienku widzisz przeskok iskry i słychać "strzał" iskrownika, to masz zwykły iskrownik ręczny i nie potrzebuje baterii. Czy aby na pewno odpalasz na wciśniętym pokrętle regulacji temperatury, żeby nagrzać termoparę (trzeba przytrzymać wciśnięte co najmniej kilkanaście sekund, czasem dużej)? Jeśli czujesz gaz w kominie (z wylotu na dachu?), to rób dłuższe przerwy między próbami odpalenia, żeby ten gaz wywietrzał. Żeby nie było eksplozji jak już piec odpali.  

Odpalam na wciśniętym i trzymam około 5 sekund czyli z tego co piszesz za krótko. Wyciągnąłem rurę z wylotu żeby poczuć zapach gazu. Wcześniej sprawdziłem ciśnieniowo przewód doprowadzający gaz - jest ok. Spróbuję przytrzymać dłużej wciśnięte pokrętło.  

Czytam na forach, że przyczyną może też być reduktor. Kuchnia działa normalnie. Więcej uwag/propozycji rozwiązania problemu mile widziane :)

 

Cytat

 

 

Edytowane przez szymon simpson (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, że wyciągnąłeś rurę wylotu spalin z wylotu komory pieca? Możesz z metra nie próbować dalej odpalać, jeśli nie masz nowej uszczelki (pomarańczowy o-ring, oryginał od trumy, właściwy do twojego pieca, były 2 rodzaje, i żaden inny niż oryginał, mimo że kosztuje cirka 30PLN)! Bez wymiany uszczelki zapomnij o ponownym montażu i odpalaniu pieca, ona się spieka i będziesz miał nieszczelność na przewodzie spalinowym. Tę uszczelkę bezwzględnie należy wymienić po każdym demontażu, nawet niewielka nieszczelność tam grozi np.  zaczadzeniem wsadu osobowego w cepie. 

Może nie zdejmuj następnych elementów bez potrzeby? 

Trzymanie wciśniętego  przycisku regulacji temperatury to czasem nawet pół minuty, czasem i minuta. Przez ten czas powinien palić się palnik dyżurny (świeczka), musi się dobrze nagrzać termopara. Jeśli po ok. minucie -półtorej gaśnie po zwolnieniu nacisku, to można szukać usterek (zapchane dysze, termopara, elektrozawór). 

Na pewno Odpowietrzyłeś najpierw dobrze przewody gazowe? (po odkręceniu zaworu pieca, trzymasz wciśnięte pokrętło regulacji, z 1-2 minuty i nawet nie tykasz iskrownika, później 3-4 minuty przerwy żeby zgromadzony w komorze pieca gaz przewiało, i dopiero próbujesz odpalać). 

Między nieudanymi próbami odpalenia, pamiętaj o robieniu przerw, żeby gaz przewiało. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, czyś napisał:

Dobrze rozumiem, że wyciągnąłeś rurę wylotu spalin z wylotu komory pieca? Możesz z metra nie próbować dalej odpalać, jeśli nie masz nowej uszczelki (pomarańczowy o-ring, oryginał od trumy, właściwy do twojego pieca, były 2 rodzaje, i żaden inny niż oryginał, mimo że kosztuje cirka 30PLN)! Bez wymiany uszczelki zapomnij o ponownym montażu i odpalaniu pieca, ona się spieka i będziesz miał nieszczelność na przewodzie spalinowym. Tę uszczelkę bezwzględnie należy wymienić po każdym demontażu, nawet niewielka nieszczelność tam grozi np.  zaczadzeniem wsadu osobowego w cepie. 

Może nie zdejmuj następnych elementów bez potrzeby? 

Trzymanie wciśniętego  przycisku regulacji temperatury to czasem nawet pół minuty, czasem i minuta. Przez ten czas powinien palić się palnik dyżurny (świeczka), musi się dobrze nagrzać termopara. Jeśli po ok. minucie -półtorej gaśnie po zwolnieniu nacisku, to można szukać usterek (zapchane dysze, termopara, elektrozawór). 

Na pewno Odpowietrzyłeś najpierw dobrze przewody gazowe? (po odkręceniu zaworu pieca, trzymasz wciśnięte pokrętło regulacji, z 1-2 minuty i nawet nie tykasz iskrownika, później 3-4 minuty przerwy żeby zgromadzony w komorze pieca gaz przewiało, i dopiero próbujesz odpalać). 

Między nieudanymi próbami odpalenia, pamiętaj o robieniu przerw, żeby gaz przewiało. 

 

Wyciągnąłem rurę w wylotu dachowego, przy piecu nic nie grzebałem. Nie widziałem ognia dłużej niż sekundę ponieważ gasł samoczynnie jakby miał za mało gazu. Nie odpowietrzałem tak długo przewodów. Przytrzymam pokrętło kilka minut, tak jak radzisz, poczekam i spróbuję ponownie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 24.04.2021 o 14:47, Dzidek1 napisał:

Iskrownik automatyczny w truma  s3002 działa bez przerwy po włożeniu baterii ogrzewanie dziala

U mnie w tym modelu nie ma miejsca na baterie. Mam najprostszy iskrownik na przycisk. Możliwe, że ktoś go zdemontował czy były różne wersje z nim i bez? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, czy ktoś może mi wytłumaczyć zasadę działania iskrownika (model z baterią)? Od jakiegoś czasu iskrownik podczas grzania sam zaczyna pstrykać, po chwili przestaje i znowu zaczyna. Rozumię, że podczas odpalenia trumy, termopara nagrzewa się i podtrzymuje otwarcie zaworu z gazem oraz rozłącza iskrownik. Tylko w jaki sposób termopara powoduje rozłączenie iskrownika? Wydaje mi się, że tu leży mój problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.