Skocz do zawartości

Solar" wiem że nic nie wiem"


starszy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  Kristofer

pewnie nie dokładnie opisałem co chcę"zbudować. Po Twojej podpowiedzi odnośnie gniazda zapalniczki do podłączenia  PP152  pomyślałem że takie samo zamontuję na przewodach wychodzących z regulatora Tracer MPPT będzie mi służyć do ładowania laptopa i komórki a  możne pomyśle o ładowaniu baterii rowerowej z przetwornicy DC-DC  I teraz te bezpieczniki , przetwornica PP 152 będzie zasilała odbiorniki  -  komputer z monitorem , sporadycznie ładowarka baterii rowerowej , wkrętarka, trymer do włosów. Tak na co dzień jedynie komputer+monitor (150-200W) 6-godzin , jakieś światełko LED 3W do tego .  O tym już napisałeś " jeśli przetwornica ma własny, daj 30 - 40 A,"

przewody na odbiorniki z regulatora , jaki bezpiecznik i rozumiem że przed gniazdem .Trzeba by uwzględnić  przyszłościowo DC-DC dla ładowania baterii rowerowej ( 20,7Ah 36V ~ 750Wh.)Jako że nie wiem jakie te bezpieczniki i oprawki to proszę o linki  jeśli można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc pytam tutaj. Jest w ofercie taki kontroler MPPT, którego parametry wklejam poniżej.  Cena, to około 55 funtów. Czy wart swojej ceny i czy podoła 400W paneli na dach, oraz dwóm akumulatorom po 100Ah w zabudowie i jednemu rozruchowemu też 100Ah w kamperze?

Specifications:
Current: 70A
Rated Voltage: 12/24V
USB Output: 2.4A *2
Over Charge Current(V): 13.7V/*2 24V
Over Discharge Current(V): 10.5-11V/*2 24V
Temperature Compensation: -3mv/℃/cell
Empty Load Wastage: <45mA
Loop Voltage Drop: <200mv
Display: LCD Display
Charging Type: MPPT
Waterproof Grade: IP32
Material: Plastic
Color: Black + Orange
Size: 22.8 * 20 * 5.5cm/9 * 7.9 * 2.2in(70A)


Notes:
1. The function of controller is to protect voltage overshoot and overplay.
2. When the battery voltage is too low, the controller stops the output; after the solar panel is charged, the cell recovers to 12.6V.
3. 12.6V is the recovery discharge voltage.
4. The normal voltage of the controller is 10.7V to 13.7V. These two voltage fluctuations can be set manually.
If you have trouble in use, try adjusting the float voltage to 13.7V:
First, you need to press the MCU control button for about 3-4 seconds, and then there will be a management interface on the screen.
Second, you must press the add button on the screen until the voltage reaches 13.7V.
Finally, you need to press the MCU control button again, which will save the controller record data when the display does not flicker.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, podane parametry są enigmatyczne. Brak np. określenia, czego te 70 A dotyczy, brak wartości max napięcia wejściowego dla PV.
Poszperałem i niektóre źródła podają, że max wartość tego nap., to 50 V, niewiele.
Generalnie, kontroler o takich parametrach (jeśli byłyby realne), bez problemu powinien poradzić sobie z tym, co opisałeś.
Oczywiście musisz brać przy tym pod uwagę napięcie wejściowe, a będzie ono wynikało z parametrów Twoich paneli i tego, jak je połączysz.
Napiszę, jakie jest moje zdanie. Dla mnie kontroler MPPT 70 A kosztujący lekko ponad 100 zł., w porywach do 200 i ważący połowę tego, co kontroler średniej klasy, ale sprawdzonej marki i na dodatek mający tylko 40 A, nie jest kontrolerem wartym uwagi. To, że jest produktem "no name", tylko pogłębia moje wątpliwości. Gdyby nie było mi szkoda wyrzucania pieniędzy, to kupiłbym go testowo, ale z pewnością nie ryzykowałbym montażu w swojej instalacji.
Poza panelami, kontroler pełni w tej instalacji najważniejszą rolę i odpowiada nie tylko za jakość tego, co z instalacji otrzymujemy, ale i bezpieczeństwo.
Prawidłowo skonstruowany kontroler, bazujący na materiałach przynajmniej dobrej jakości, jest w stanie prawidłowo reagować (również zabezpieczać) w każdej przewidzianej sytuacji, ale kontroler niezbyt pewny, może działać chwilami błędnie, czego być może nie będziemy w stanie zauważyć, a co groźniejsze, może być nawet przyczyną pożaru. Przy takich wartościach prądu, nie oszczędzałbym na jakości sprzętu.

PS
Wygląd ma ładny ;)
Jest też chwytliwie opisywany przez niektórych rodzimych sprzedawców, jednak mijają się z prawdą - delikatnie rzecz ujmując:
"Wymiary jak i waga urządzenia także mówią wiele o jakości. Nikt tu nie oszczędzał na materiałach." ?

Osobiście postawiłbym na dobry kontroler nawet ze średniej półki, ale sprawdzonej marki i najlepiej z dwuletnią gwarancją z polskiego sklepu, choćby z tego, który znamy na forum "L ....s"
IMHO   

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, dobrze sprawdzi się przy Twoich panelach kontroler 40 A, np. "Tracer 4210AN".

Wystarczy na tym samym ebay'u porównać ceny obydwu kontrolerów, aby zobaczyć różnicę, która zapewne z "czegoś" jednak wynika.

https://www.ebay.co.uk/itm/Tracer-4210AN-Solar-Charge-Controller-40A-12V-24V-LCD-Display-Regulator-DA-/263785967343

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Koledzy mam takie pytanie , solar ładuje do pełna akumulator (oczywiście po przez regulator ) a co z resztą energii ? Czy ona przypadkiem nie wchodzi do przetwornicy podpiętej pod aku  i możne ją uszkodzić?

A Connecta mam z 2008 r.

Edytowane przez starszy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się dzieje gdy solar już naładuje Aku i nie używamy żadnych odbiorników ? Przyczepa np stoi na parkingu że dwa trzy tygodnie . Czy można solar zostawić podłączony do Aku na np dłuższy okres czasu bez odłączania go lub zakrywania ?

Edytowane przez Boas43 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Boas43 napisał:

A co się dzieje gdy solar już naładuje Aku i nie używamy żadnych odbiorników ?

A nic się nie dzieje, ogrzewsz atmosferę. Regulator przestaje puszczać prąd na akumulator i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A czy da się wykorzystać takiego solara jako źródło prądu do pakietu baterii? Chodzi mi o to, aby mieć dostęp do prądu w przypadku postoju "na dziko". Wtedy komfort jest dużo lepszy, bo będzie działać woda i prąd, czyli w zasadzie przez jakiś czas nie potrzebuję wyznaczonego pola ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcinn123 napisał:

A czy da się wykorzystać takiego solara jako źródło prądu do pakietu baterii? Chodzi mi o to, aby mieć dostęp do prądu w przypadku postoju "na dziko". Wtedy komfort jest dużo lepszy, bo będzie działać woda i prąd, czyli w zasadzie przez jakiś czas nie potrzebuję wyznaczonego pola ;)

Klasyczne i typowe zastosowanie solara, po to się to robi właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Osobiście ,do odcięcia regulatora wyczerpała mi lodówka 12v 60w ,pracowała przez 30godzin + inne odbiorniki ledy,radio,ładowane tel i latarki czołowe te mniej wazne.Meritum- do południa naładowany aku.Parametry 100 panel i Aku 70.Wiem co mam i ze robi robotę..?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.