Skocz do zawartości

Solar" wiem że nic nie wiem"


starszy

Rekomendowane odpowiedzi

Misio dobrze prawi.  Przetwornice Volta nie wytrzymują współpracy z Tracerami.  Po dwukrotnej naprawie gwarancyjnej firma stwierdziła, że moja przetwornica Volt 2000W nie może współpracować  z regulatorem Tracer  i sugerowała mi nabycie specjalnej przetwornicy Volta 1000W  pełny sinus dostosowanej do współpracy z solarami.   I tak używam dwóch przetwornic:mellow:  Ta duża nocą gdy potrzebny odkurzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

37 minut temu, AdamH napisał:

Przetwornice Volta nie wytrzymują współpracy z Tracerami

Napiszę tak - teraz to już zupełnie zgłupiałem. Tyle czytam tak to forum , jak i inne źródła i zamiast wiedzieć więcej, wiem coraz mniej i coraz głupszy w tym wszystkim jestem. Gorsza sprawa, że przymierzam się do  montażu solara tak na przyczepie jak i  dwóch solarów na budzie nad jeziorem.Najgorsza zaś sprawa, że sporo urządzeń mam już kupionych i to takich częściowo z wyższej półki i czeka to tylko na montaż. Do przyczepy też mam już kupiony regulator Tracera i miało to niby współpracować z prostą przetwornicą  Volta, do podstawowych rzeczy jak laptop czy choćby mały telewizor. Teraz się okazuje, że niby nie. A jak bym kupił jakieś ścierwo regulator chinola za 100zł - to by to współpracowało ze zwykłą  przetwornicą Volta? Czy też nie.Tak to jest jak na forum jest spora kopalnia wiedzy , ale rozwalona na 100 różnych tematów i każdy pisze tam co sobie kupił czy zamontował.Lepiej by było mieć to w jednym temacie, ale od początku do końca idealnie wyjaśnione  od 0 do 100%. W przeciwnym wypadku człowiek czyta jeden temat i zgodnie z zaleceniami kupuje, a potem zgodnie z zaleceniami w drugim temacie nie może tego zamontować. Całkowicie już zgłupiałem z tym wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani regulator jeszcze bardziej rozwali przetwornice.

Co do wiadomości - są to dość nowe rzeczy i idąc z tym do firmy za ich wiedzę zapłacisz drugie tyle czyli powiedzmy koło 1000zł, więc nie marudź że coś gdzieś w necie nie jest opisane...

A co do TV czy laptopa to warto mieć te urządzenia na 12v....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że dowiedziałem się tylko,że mam sobie kupić telewizor i laptopa na 12V, bo moja zwykła przetwornica Volta nie nadaje się pod panel. I to właściwie wszystko :( A przecież ludziska jakieś przetwornice pod panelami mają , problem w tym jakie? O tym nie padło ani jedno słowo, a szkoda, bo konkret jest zawsze najbardziej pomocny. Jedno czego sam się doszukałem to podobno przetwornice Waeco nie są najgorsze i podobno pod panel się nadają. Problem tylko które, bo pewnie jest ich sporo. Ja zapotrzebowania na prąd w przyczepie aż tak dużego nie mam, byłbym zadowolony gdybym miał 300W mocy ciągłej.Nie potrzebuję na pokładzie żadnych suszarek, silników, narzędzi i innego badziewia, więc wydaje mi się, że przetwornica sinus modyfikowany by mi wystarczyła. I teraz pytanie czy ta przetwornica nadaje się pod panel, bo nigdzie w opisie nie ma o tym wzmianki:

http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-perfectpower402dometic-waeco-i6849841866.html

A może są inne, o których ja pojęcia nie mam, a nadają się pod panel, a szczególnie pod Tracera, bo taki regulator już posiadam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można porównywać Waeco do podłej jakości chińczyka czyli Volta. Jeżeli nie potrzebujesz dużej mocy to 300-500zł masz Waeco.

Nie bardzo rozumiem czemu przetwornica może nie działać z panelem. Można ją np podłączyć bezpośrednio pod akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akumulator jest najczęściej ładowany impulsowo przez kontroler i momentami (na ułamek sekundy)  znacznie wyższe napięcie niż 14,5V...a przetwornice tego bardzo nie lubią, szczególnie te tańsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowania impulsowego z MPPT (duże amperaże "pików" ładowania impulsowego) przetwornica może nie wytrzymać. Musiałaby mieć dobry układ stabilizujący na "wejściu" (kondensatory?). Producenci do każdej tego nie ładują, bo to koszty, i zdziwienie, że markowa, na solar nie robi wrażenia, kosztuje.

Nawet Waeco, podpięta bezpośrednio pod regulator PWM (na wyjściu regulatora na odbiorniki) wywala błąd, i natychmiast się wyłącza. Podpięta pod aku ładowany z tego samego PWM-a działa ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... działa OK!

Tak jak pisał Adam...znam przynajmniej 8 podobnych sytuacji, a im mocniejsze panele i przetwornica tym ładniejsze "bum"...

Ale możesz się sam o tym przekonać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta druga przetwornica która współpracuje z Tracerem to  Volt  sinusPRO 1000 W  12V.  I działa sprawnie od roku.

A ta   Volt  IPS 2000  nie współpracuje ale pociągnie odkurzacz.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - sprawa przetwornicy do przyczepy już nieaktualna.Zamówiłem przetwornicę Waeco  więc mam nadzieję, że błędu nie popełniłem.

Nadal jednak pozostaje otwarte moje pierwsze pytanie z poprzedniej strony o te nieszczęsne dwa panele 250 W , które chcę zamontować nad jeziorem. Coś już wiem, choćby to, że raczej będę musiał zaopatrzyć się w  jakiś regulator 40A najlepiej MPPT, albo jakiegoś chinola 40A niby MPPT, bo takie widziałem za jakieś 250 zł. Tylko jak to teraz połączyć - szeregowo czy równolegle?

A może jednak nie byłoby wielkiej straty jakbym zastosował 1 z tych paneli na dobrym regulatorze MPPT? Było nie było to ma 250W. Myślałem dołożyć do tego jakiś akumulator ze 120Ah, na jeden panel by chyba wystarczył.Bo przy dwóch takich panelach to chyba aku 120Ah byłby chyba za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyć drugi akumulator jak będzie mało to nie problem... Czy trzeba więcej - sam będziesz widział jak bardzo go rozładowujesz i jak szybko powraca do formy...

Co do paneli - czy będziesz używał w jesienno, zimowo i wczesno wiosennie domku? bo wówczas dopinaj drugi panel...bo prądu będzie mało...

Naprawdę rozważ też instalacje 24V - bo tu by wówczas wystarczył taki tracer 20A, a i mniejsze straty itd...do oświetleń i takich tam ładowarek telefonów można wyprowadzić instalacje 12V lub przetwornicę step down...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Misio napisał:

Ale akumulator jest najczęściej ładowany impulsowo przez kontroler i momentami (na ułamek sekundy)  znacznie wyższe napięcie niż 14,5V...a przetwornice tego bardzo nie lubią, szczególnie te tańsze...

Kumam. Napięcie wyższe ale o ile wyższe?

15 godzin temu, czyś napisał:

Ładowania impulsowego z MPPT (duże amperaże "pików" ładowania impulsowego) przetwornica może nie wytrzymać. Musiałaby mieć dobry układ stabilizujący na "

Amperaż czy napięcie? Jaki może mieć wpływ większy prąd ładowania jeśli napięcie będzie takie same?

15 godzin temu, czyś napisał:

 

Nawet Waeco, podpięta bezpośrednio pod regulator PWM (na wyjściu regulatora na odbiorniki) wywala błąd, i natychmiast się wyłącza. Podpięta pod aku ładowany z tego samego PWM-a działa ok. 

To już nic nie rozumiem. Na wyjściu regulatora do zasilania odbiorników napięcie nie jest stabilizowane? Za to przetwornica podpięta bezpośrednio pod aku który jest ładowany impulsowo działa poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tych tanich, jak i tych ciut lepszych kontrolerów mają ogólnie bardzo duże odchylenia od normy...I są "różne" w trzymamiu parametrów...

A stabilizacja niby jest ale częściej jest na papierze lub bardzo słaba... przy panelu max 44V widziałem jak impulsowo nawet 24-32V skakało przy tanim kontrolerów pwm i akumulatorze 12V, szczeogólnie jak był mniej doładowany a my go jeszcze obciążyliśmy, ale też słyszałem że np tracery też potrafią tak skoczyć...co np Adama przypadek potwierdza...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.