Skocz do zawartości

Solar" wiem że nic nie wiem"


starszy

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 5 miesięcy temu...

Mam pytanie do znawców tematu.Tym razem nie chodzi mi o przyczepę czy kampera, ale  wykonanie instalacji  na działce nad jeziorem.Z różnych względów nie możemy tam mieć prądu i postanowiliśmy wspomóc się solarem. W grę wchodzą dwa panele używane po 250W. Pokazałem ich parametry na zdjęciu.Mógłby ktoś doradzić jak najlepiej je połączyć ze sobą, czy równolegle , czy szeregowo.Jaki zastosować regulator, czy wystarczy 10A, czy lepiej mocniejszy.Oczywiście nie chcę tu inwestować w cuda, może być chyba regulator PWM. Instalacja ma być prosta i łatwa w demontażu, bo w końcu człowiek cały czas nie będzie siedział w jednym miejscu.Panele będą stały na ziemi oparte pewnie jakimś powiedzmy patykiem, czy inną podpórką.Będzie zawsze można je do słońca pochylić i skierować co jakiś czas, bo zawsze ktoś na miejscu będzie.Teren ogrodzony, więc o kradzież się nie martwię.A po sezonie się zwinie wszystko i tyle.  

Jak już pisałem instalacja prosta do bólu, dwa panele (ze zdjęcia), regulator, trochę kabli, akumulator zwykły kwasowy ( jakieś powiedzmy 105-120Ah), bo będzie stał w magazynku, a nie pomieszczeniu gdzie się śpi czy przebywa.Do tego zwykła przetwornica Volta 700W i to wszystko. Nie ma jakiś specjalnych wymagań, ma chodzić ewentualnie telewizor, jakiś laptop i oświetlenie ledowe powiedzmy max. 50 W. Czasami wiadomo podłączy się jakiś smartfon do ładowania. Ile metrów kabla można mieć od samego solara do regulatora i jakiej średnicy, pytam bo musimy wyjść z panelami z cienia do słońca , liczę jakieś 10 metrów. Jakiej mocy dać bezpiecznik po regulatorze i w którym miejscu, zaraz za regulatorem, czy jednak przed akumulatorem. Jakiej średnicy przewody od akumulatora na przetwornicę (700W), będą długości ok. 3 metrów. Może ktoś wzorem Kristofera zmalowałby mi jakiś prosty schemacik, byłbym wdzięczny za każdą pomoc. Czy muszę gdzieś koło paneli dawać jakieś diody , czy coś innego? Czy przewody z solarów do regulatora 6mm/kw wystarczą? odległość jednak może być znaczna - 10 do 13 metrów.

28383944_1614757268637357_228458234_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa panele przy PWM dadzą Ci ponad 17A (w pełnym słońcu - czyli minimum 20A), ale stosując regulator PWM z 2 paneli wyciągniesz pewnie 250W w sumie...

Dodatkowo powiem żebyś uważał na przetwornicę przy pracy tego regulatora...Bo dużo przetwornic nie wytrzymuje takiego impulsowego ładowania PWMem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowczo...MPPT

Ale z przetwornicami trzeba by uważać...jednak powinny być takie dedykowane...ewentualnie prosty sposób - wyłączyć na czas pracy przetwornicy solara...

Tylko przy dwóch takich panelach powinno być 40A... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misio napisał:

le z przetwornicami trzeba by uważać...jednak powinny być takie dedykowane

Jak mam to rozumieć - jakie są przetwornice dedykowane? Wyłączanie przetwornicy to raczej nie wchodzi w grę, bo to nieporęczne i na dodatek jak potrzebuję 230V to go nie mam , bo muszę przetwornicę wyłączyć.To odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy taki panel solarny będzie odpowiedni dla ludzi którzy potrzebują mało prądu - lampki,pompka, tv, ładowarki . Martwi mnie trochę mały prąd ładowania 4,8 A czy aby starczy do ładowania akumulatora o pojemności. 100Ah ?

Waga jego to 17 kg i wymiar 160 cm x 80 cm.

Screenshot_2018-02-25-18-13-37-636_pl.tablica.png

Edytowane przez Boas43 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy PWM będziesz miał zaledwie maksymalnie koło 70W...czy wystarczy to zależy - na pewno lepiej taki niż żaden...

Przy MPPT prąd ładowania będziesz miał już dobiegający w okolice 10A...czyli tu już całkiem fajnie...no i dużo lepsza praca w pochmurne dni czy też np pod drzewkami...

Kalapan - dużo opisywać...było też wszystko o tym już pisane...przyjedź na spotkanie marcowe to na żywo się wyjaśni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie = 4,8A szczytowe *14,5V=70W chociaż bardziej będzie to 4,4A*14,5V=64W...ale to bez strat i przy pełnej mocy solara...

Oczywiście w dużym uproszczeniu ale takim szacowanym...

Zaraz zapewne ktoś tu zrobi pełne wyliczenie i będziesz miał to dokładniej...ale z grubsza to są maksymalne cyferki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Misio napisał:

Tylko przy dwóch takich panelach powinno być 40A... :(

No ja kompletnie się nie orientuję w tym temacie, ale zastanawia mnie dlaczego musi  być 40A skoro oba panele nie dadzą nawet 20A ( z tego co pisze z tyłu to 8,19A nawet x2 szt= 16,50A) Kurde przy 40A Tracerze MPPT to ja bym poszedł z torbami :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pisałeś że panele są 250W to skądś się to bierze...

Przy PWM miał byś 8,19A*14,5v=niespełna 120W.... dlatego szkoda do tego panela PWM, więc tu przy 2 panelach 250W wystarczy regulator 20A...ale tak naprawdę będziesz miał na dachu nawet nie 240W...

MPPT ma w sobie przetwornicę i...jeżeli z panela otrzyma 8,19*30,75 =czyli te 250W... to z kontrolera popłynie 250/14,5V=jakieś 17A...przy 2 panelach będzie to 34A...
 

Już troszkę jaśniej?

Jak coś to wstaw 20A Tracera i 1 panel... (zimą dopinaj drugi - latem z tego 1 będzie dużo prądu - a czy wystarczająco to już sam musisz powiedzieć sobie)

Dodam - przetwornica włączona i nie używana żre dużo prądu, wiec warto ją wyłączać...a współpraca z solarem wiąże się często z impulsowym podawaniem prądu na akumulator przez tańsze kontrolery...a tego przetwornice najczęściej nie lubią...

Podkreślam ze to takie liczenie teoretycznie i szacowany maksymalny prąd i moce...takie żeby mieć pojęcie z grubsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem, że już nic nie wiem :wacko: Te wyliczenia to dla mnie czarna magia. Jedno co wiem, lub zacząłem sobie z tego zdawać sprawę, to fakt, iż wszystko do siebie musi pasować.Czyli najpierw panele, potem trzeba dobrać do nich odpowiedni i bezpieczny regulator i na końcu jakiś akumulator. Wszędzie gdzie czytałem to wszyscy piszą, że panele jak najmocniejsze i najlepiej dużo.Dlatego zdecydowaliśmy się żeby kupić te dwa panele, a nie tylko jeden. Znając ekipę z jaką siedzę nad jeziorem, to prądu dla nich nigdy za wile, już widzę jak telewizory i laptopy idą w ruch, dlatego mam obawy co do jednego panelu. Myślałem, że dwa będzie jednak lepiej.Wychodzi na to, że dwa panele to  dużo większy wydatek, choćby na regulator.Kurcze 40A Tracera to koszt sporo ponad 600 zł i to boli, liczyłem na 20A i koszt ok. 400 zł, a jeszcze trzeba dokupić akumulator, tylko jakiej pojemności?Ehhhh, coraz bardziej się w tym gubię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tak z 300Ah by się przydało (przy 12V)...

Może warto się zastanowić nad instalacją 24V a nie 12...wówczas wystarczyłby np regulator 20A...

I do tego też przetwornica nie za 5zł....polecam jednak sinusa bo zaraz będziesz chciał opalić jakiś silnik indukcyjny lub indukcyjną ładowarkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.