Skocz do zawartości

Wybuch butli na campingu


pplaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Skomentujcie znawcy, może popełniłem jakieś błędy a okazji do praktycznej nauki jest mało:

Wczoraj ratowałem samochód sąsiadki, na jej podjeździe widzę że dymi się na biało, mocno dymi. Wjechałem by zapytać co się stało, myślałem że z chłodnicy białym dawało ale natychmiast zauważyłem że to coś poważniejszego się dzieje.

W roboczym miałem 2kG proszkową. Roztrzepałem ją i zacząłem gasić, szczelinami, dziurkami - jednak pod maskę trudno było się dostać, psikanie odbijało mi proszkiem po oczach a maski nie dało się otworzyć bo linka miała już stopione końcówki plastikowe, dym uniemożliwiał działanie siłowe. Kołek wziąłem i wybiłem topiące się już plastikowe reflektory, ale nadal psikanie gaśnicą nic nie dawało. 2kG to kilka razy po kilka sekund psiknięć i pusta. Sąsiad inny też swoją błyskawicznie wyczerpał.

Przegraliśmy :( Auto spłonęło.

Całą winą obarczam konstruktorów/inżynierów od 7 boleści, że linka do otwierania maski ma plastikowe elementy w konstrukcji, maski nie szło unieść choćby na 3 cm by psiknąć skutecznie i ubić pożar pod nią.

Pożar postępował, baliśmy się że plastikowy zbiornik paliwa lub przewody stopią się, rozleje benzyna i dom spłonie. Nie było pomysłu na odciągnięcie płonącego pojazdu w bezpieczniejsze miejsce. Bezradność katowała nas dwóch - mało dzielnych rycerzy.

Strażacy przyjechali, raz dwa sprawę opanowali ale auta już nie było - maskę to dopiero rozpierakiem hydro siłą otworzyli.

To niesprawiedliwe żeby Citroen i inni producenci, dla kilku groszy kluczowe elementy metalowe zastąpić plastikowymi i uniemożliwić działaniom.

.

Po opanowaniu ognia, strażacy coś przy wraku jeszcze kombinowali, czy w takich przypadkach muszą zabezpieczyć obiekt np pozbywając go paliwa czy baku? Tak ogólnie i dla mojej ciekawości.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego strażacy nie otwierają maski za pomoca linki tylko takim czymś.

narzedzie-hooligan-02.jpg

Wiem, że boli ale i tak maska do wymiany w najlepszym przypadku.

Pewnie gdybyście od razu siłowo ruszyli to nie było by problemu.

Pytanie tylko dlaczego się zapalił. W citroenach i peugeotach z silnikami HDI czasami przecierały się przewody paliwowe w okolicach filtra - może to było przyczyną.

 

Poza tym gratuluję. Myślę, że możesz z podniesiona dumnie głową chodzić po osiedlu - nie pisze tego sarkastycznie ale naprawdę niewielu ludzi jest w stanie ruszyć dupsko i pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyś, pisałem w skrócie, z telefonu nie mam chęci na elaboraty

 

Wysłane z telefonu

Chodziło tylko o trzepnięcie gaśnicą w grunt, skrót myślowy, ale jak się utrwali komuś, kto ma gaśnicę bez manometru (ze zbijakiem) może mieć niespodziewankę, że i tak gaz mu wyleci, a proszek nie. Najpierw przebić nabój. Potem można "wzruszyć" proszek na okoliczność zbrylenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle ,Kasiu i dzieci...

Bardzo dziękujemy za waszą natychmiastową pomoc.

Jesteście wspaniali. Dzięki Wam nadal wierzę w bezinteresowną dobroć ludzką. Pozdrawiamy Was serdecznie Grażyna, Manfred i dzieci.

Rodzina karawaningowa zawsze pomoze.

Tak jak Wam wspominalismy karawaning.pl mial wiele historii. Dopisalismy do niej maly kawalek ale mozecie byc pewni, ze kazdy postapilby tak samo.

Najwazniejsze ze jestescie w domu i nikomu sie nic nie stalo.

 

Pozdrawiamy Was wszystkich!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)W roboczym miałem 2kG proszkową. (...)

my na torze wyrazów jak się zaczął palić samochód podczas wyścigu to wpakowaliśmy w niego 2x 5kg i 10 x1 kg i tak spłonął doszczętnie więc twoje 2kg nie robi tu różnicy jak zajmie się instalacja elektryczna i paliwowa to już tylko straż i ciężka piana inaczej tego nie ugasisz. miałem szkolenie z tego jako sędzia sportów samochodowych gaśnice samochodowe 1-2kg są przydatne jak to jest początek pożaru max 10x10cm ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle ,Kasiu i dzieci...

Bardzo dziękujemy za waszą natychmiastową pomoc.

Jesteście wspaniali. Dzięki Wam nadal wierzę w bezinteresowną dobroć ludzką. Pozdrawiamy Was serdecznie Grażyna, Manfred i dzieci.

 

Czyżby to nasi poszkodowani ??? Szczerze współczuję i jeśli potrzebujecie nadal jakiejś pomocy - piszcie. Pewnie straciliście sporo. Niełatwo to będzie odbudować. W czym można Wam pomóc ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jeszcze pytanie, łapka w góre kto ma w budzie gaśnicę? Ale gaśnice, nie podpierdółke 1kg

Ja zaraz zamawiam 3kg

Jeśli gotujecie/smażycie na patelni pełnej oleju, to jeszcze przyda się gaśnica do gaszenia tłuczu z oznaczeniem F

 

Wysłane z mojego F3111 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tym roku zostawilismy przyczepe  w depo caravan w miecie Funtana. Na placu jest okolo 500 przyczep, zero cienia i NIE TRZEBA ZABIERAC BUTLI BO TAKI PRZEPIS JESZCZE NIE OBOWIAZUJE W CHORWACJI.

 Ale fakt nic nigdy nie slyszalam, zeby sie cos stalo.

 

 

 

https://www.google.de/maps/place/Depo+Ranch+Funtana/@45.1870079,13.6020142,421m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x477c9617044e568d:0x7a67accd4687bfd7!2sFuntana,+Kroatien!3b1!8m2!3d45.1752258!4d13.605718!3m4!1s0x0:0x72e6de3a330106f9!8m2!3d45.1871081!4d13.602294

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku zostawilismy przyczepe  w depo caravan w miecie Funtana. Na placu jest okolo 500 przyczep, zero cienia i NIE TRZEBA ZABIERAC BUTLI BO TAKI PRZEPIS JESZCZE NIE OBOWIAZUJE W CHORWACJI.

 Ale fakt nic nigdy nie slyszalam, zeby sie cos stalo.

 

 

 

https://www.google.de/maps/place/Depo+Ranch+Funtana/@45.1870079,13.6020142,421m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x477c9617044e568d:0x7a67accd4687bfd7!2sFuntana,+Kroatien!3b1!8m2!3d45.1752258!4d13.605718!3m4!1s0x0:0x72e6de3a330106f9!8m2!3d45.1871081!4d13.602294

 

Fajnie to wygląda na zdjęciu z sat. Nie wiem jak często aktualizują te zdjęcie, poznajesz tam swoją cepę  :] ? A ile kosztuje taki postój?

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna lokalizacja, jakże urokliwa, wygląda na składowisko przyczep i domków campingowych :miga:

Przechowalnia na zimowanie budy a tam zimy niesrogie :) No ale ja bym tak nie zostawiła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.