Skocz do zawartości

Box dachowy - pomaga czy przeszkadza ?


Tharule

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, ale nie znalazlem.

Do swojego zestawu -sedan e klasa stara posiadam box dachowy, duże thule. Za niedlugo jade do chorwacji, a ze to dluga droga to mam pytanie, czy taka jazda z boxem pomoże czy będzie jeszcze większy opór powietrza szedł w przednia ścianę przyczepy? Mogę go założyć, ale nie muszę bo powinienem się zmieścić do bagażnika. Jeśli by to w sposób znaczący pomagało, tzn rozwiewalo powietrze zmniejszając opory, to mogę się pokusić i założyć, zawsze coś się tam wrzuci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Szukałem, ale nie znalazlem.

Do swojego zestawu -sedan e klasa stara posiadam box dachowy, duże thule. Za niedlugo jade do chorwacji, a ze to dluga droga to mam pytanie, czy taka jazda z boxem pomoże czy będzie jeszcze większy opór powietrza szedł w przednia ścianę przyczepy? Mogę go założyć, ale nie muszę bo powinienem się zmieścić do bagażnika. Jeśli by to w sposób znaczący pomagało, tzn rozwiewalo powietrze zmniejszając opory, to mogę się pokusić i założyć, zawsze coś się tam wrzuci.

Wg mnie każdy przedmiot na dachu dodatkowo zwiększa opory powietrza. Ja po zamontowaniu 3 rowerów na dachu mam +2,5 litra na 100 km 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może, jeżeli jest to "krótki" box dachowy i byłby zamocowany jak najdalej w tylnej części dachu (samochodu), może pracowałby jako spojler, ale to trzeba raczej sprawdzić praktycznie. Raz jazda z boxem innym razem bez boxu, ale w tych samych warunkach. Naturalnie mówimy tu o przypadku z przyczepą, bo solo - zawsze będzie i głośniej i większe zużycie paliwa. Testowo przejedz trasę z i bez i wydaj swoją opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku przyczepy chyba nie ma znaczenia. Jadę teraz z trzema rowerami, a spalanie jak bez rowerów ciągnąc przyczepę.

a to dziwne :hmm:

 

u mnie zawsze rowery na dachu powodują wzrost spalania , pamiętajmy też że w przypadku jazdy z przyczepą jeśli chodzi o spalanie kluczowe znaczenie ma to jaki w danym dniu jest wiatr (lub jego brak)

opory powietrza robią swoje, ja obserwuję różnicę w spalaniu nawet do 30% (jazda z wiatrem, pod wiatr) na tych samych trasach.

 

co do boksu, to osobiście wolał bym jechać bez, w końcu przyczepa to nie kiosk ruchu i też jest w miarę opływowa, więc raczej boxem na dachu nie poprawimy aerodynamiki ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to dziwne :hmm:

 

u mnie zawsze rowery na dachu powodują wzrost spalania , pamiętajmy też że w przypadku jazdy z przyczepą jeśli chodzi o spalanie kluczowe znaczenie ma to jaki w danym dniu jest wiatr (lub jego brak)

opory powietrza robią swoje, ja obserwuję różnicę w spalaniu nawet do 30% (jazda z wiatrem, pod wiatr) na tych samych trasach.

 

co do boksu, to osobiście wolał bym jechać bez, w końcu przyczepa to nie kiosk ruchu i też jest w miarę opływowa, więc raczej boxem na dachu nie poprawimy aerodynamiki ^_^

Pewnie prędkość ma znaczenie wczoraj na słowackiej autostradzie było trochę policji więc jechaliśmy ok 90km/h max. Małe spalanie mi wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się z tymi boksami najeżdziłem i powiem tak jak nie musisz to go nie bierz. wzrost środka ciężkości, podatność na boczny wiatr, zwiększony hałas, zwiększone zużycie paliwa. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej jest go umieścić jak najbardziej z przodu na dachu wtedy tak jakby ma najmniejszy wpływ na trakcję samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLan- oglądając Twoje filmy, mam wrażenie, że ten box właśnie sporo pomaga. Mniejsze uderzenie idzie w przednia ścianę, bo powietrze "podbijane" jest do gory. Turbulencje owszem są, ale ZA przyczepa.

Odnośnie środka ciężkości, ja zawsze wrzucam na dach jak najlzejsze przedmioty, wielkie ale lekkie, jakieś koce, poduszki itp. pewnie całego go na wyjazd nie zagracę, ale w drodze powrotnej pewnie jakieś zakupy do bagażnika, a z bagażnika lekkie na gore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak zechcesz, ale napisałeś, że nie musisz go zabierać, więc uważam, że lepiej bez boxa.To jest box a nie spojler. Jak taki box może coś poprawić, jak nie jest dedykowany ani do twojego auta ani do przyczepy. To taki wrzód na dachu co zakłuca aerodynamikę auta, przyczepie też nie wiele pomoże bo nie jest projektowany do tego aby być dla niej owiewką. Przyczepa ma 230/250 cm szerokości a duży box 65/70cm wiec dochodzą jeszcze turbulencje po bokach.  Moim zdaniem ma to więcej wad niż zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.