Skocz do zawartości

Światło przeciwmgielne


Arkady11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie do posiadaczy Burstnerów wyprodukowanych w 1989 i starszych. Czy w tylnych lampach macie oryginalne światło przeciwmgielne. Mój jest z 1989 i takowego nie posiadam. Przyczepę mam od 8 lat co roku przechodziła przegląd a w zeszłym roku podczas przeglądu diagnosta marudził że nie ma przeciwmgielnego. Fakt że miał rację. Kupiłem dodatkową lampę żeby je zamontować przed zbliżającym się przeglądem ale przed tym pytam się jak jest u Was.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie halo. Światło przeciwmgielne jest obowiązkowe od "stu lat". Mój Burstner jest z 85 i światełko mam. Nieobowiązkowe jest natomiast w takich starociach światło cofania. Co roku na przeglądzie każą mi włączać i muszę przypominać rok produkcji mojej babci  :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)
Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

 

Rozdział 3
Światła

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;
14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla;
15) obrysowe przednie i tylne - pojazd samochodowy i przyczepa, których szerokość przekracza 2,1 m; nie stosuje się do podwozia samochodu ciężarowego z kabiną w zakresie świateł obrysowych tylnych;

 

pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r. oraz pojałzdu Sił Zbrojnych;

 

Było wielokrotnie na forum   :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że światło przeciwmgielne ma być to ja wiedziałem od samego początku, ale tyle razy przechodziła przegląd i nie sprawdzali to nie zawracałem sobie tym głowy. Ale pytam, czy przeciwmgielne (w tych wyprodukowanych przed 1989r.) macie oddzielnie, czy razem z pozycyjnym i jak nie włączy się przeciwmgielnego w aucie to świeci tylko pozycyjne a po włączeniu przeciwmgielne tzn. na tej samej żarówce tak jak w samochodzie. Bo może u mnie coś jest nie tak w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Światło p-mgielne wykorzystuje  pin nr 2. W Twoje lampie dałoby się to zrobić. Do lampy z czerwonym kloszem trzeba założyć oprawę żarówki 2-włóknowej (postojowe i stop) a do drugiej z czerwonym kloszem podpiąć zasilanie św. p-mgilnego. Oczywiście trzeba to zrobić w obu lampach. Jednak prościej zamontować dodatkową lampę pod prawymi światłami przyczepy. Ja w swojej przyczepce wykorzystałem lampy które stosowane były w Maluchach. Wystarczy dorobić z blachy uchwyt do takiej lampy tak aby dało się go równocześnie przykręcić wkrętami które mocują lampę świateł przyczepy. Uchwyt ten wsunąłem pod lampę świateł przyczepy dopasowując otwory pod wkręty którymi jest ona przykręcona.  Teraz tylko trzeba przeciągnąć przewód (a może jest już w kablu - trzeba sprawdzić we wtyczce i po kolorze szukać w lampie). Wszelkie opisy mówią o kolorze niebieskim.

 Przepisy pozwalają nie mieć tego światła - pod pewnymi rygorami -  patrz post Leona35  ( #3),  ale w/g mnie bezpieczniej jest je mieć. Podobnie jak światło cofania

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam przeciwmgielnego, ale jeżeli przyczepa taka wyszła z fabryki i tak została rejestrowana to czy aby na pewno

to światło musi być, bo jeżeli tak to może i wsteczne musi być?

Należy stosować się do warunków technicznych jakie są stosowane w kraju rejestracji . A kolega Leon już przytoczył treść warunków technicznych. Dam przykład wszystkie pojazdy przywiezione za oceanu muszą mieć wymienione oświetlenie bo nie spełniają warunków technicznych w Polsce.

 

 

 

Edit: tu masz bieżące warunki techniczne dotyczące świateł przeciwmgielnych i cofania.

 

13) przeciwmgłowe tylne - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa;

14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej

masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po

dniu 1 sierpnia 2009 r.;

 

 

...1) pkt 12-15 nie stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1

stycznia 1986 r. oraz pojazdu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez klonik058 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Też mam burstnera i właśnie na przeglądzie się dowiedziałem że mam mieć światło przeciwmgielne. Da się tutaj podłączyc? Czy muszę dokładać zewnętrzne? Wtyczkę mam 7pin

1919ad8622d183a39c19f80a82a100cd.jpg

Mogę sie założyć, że masz przeciwmgielne. Tylko w lewej oprawce ( zewnętrznej ). Rozkręć i pooglądaj powinna być żarówka dwuwłóknowa 5/21W. 

Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam  :]

Pooglądaj dokładnie.

Edziu - przeciwmgielne może być tylko w jednej lampie i zdaje się zewnętrznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sie założyć, że masz przeciwmgielne. Tylko w lewej oprawce ( zewnętrznej ). Rozkręć i pooglądaj powinna być żarówka dwuwłóknowa 5/21W.

Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam :]

Pooglądaj dokładnie.

Edziu - przeciwmgielne może być tylko w jednej lampie i zdaje się zewnętrznej.

Być może ktoś po prostu też odpiął. Bo miał instalację 7 pinów i wtedy bardzo często się stosowało oświetlenie przyczepy wewnętrzne, poprzez światło przeciwmgielne.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wyjścia oddzielnego na przeciwmgielne w lampach zespolonych. W nowszych modelach na pewno. Moja jest z 89r. Musiałem dodać osobną lampę chyba nawet dedykowaną do malucha. 

Edytowane przez Arkady11 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest wymagane, wymagane jest w jednej, w lewej

To miałem na myśli ale "polska języka to trudna jezyka". Taki zbitek niejednoznacznie brzmiących słów wyrwanych z kontekstu  :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sie założyć, że masz przeciwmgielne. Tylko w lewej oprawce ( zewnętrznej ). Rozkręć i pooglądaj powinna być żarówka dwuwłóknowa 5/21W. 

Prawdopodobnie jest przepalona albo coś nie kontaktuje. Jest też możliwość, że ktoś wymieniając żarówkę wsadził pojedynczą bo... coś tam  :]

Pooglądaj dokładnie.

Edziu - przeciwmgielne może być tylko w jednej lampie i zdaje się zewnętrznej. 

heja

lewa wygląda dokładnie tak samo jak prawa,zastanawia mnie ten fioletowy kabelek po lewej,w lewej jest tak samo, moze ktoś po prostu odłaczył..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.