Jump to content
luckyluke

modul haka a zasilanie lodowki

Recommended Posts

fiter19
5 godzin temu, fiter19 napisał:

Jeżeli kogoś interesuje to ostatnio wykonałem moduł świateł przyczepy. Zaprojektowałem go tak żeby był mega wytrzymały. Ma 8 kanałów na których styki robocze są 30A. Kanałów jest osiem czyli można go spokojnie montować pod gniazdo 7pin i wtedy zostają nam dwa wolne. W przypadku gniazda 13pin to możemy jescze nim wysterować 12+ po stacyjce. Czyli załatwia nam całą sprawę. Zaprojektowałem go w taki sposób żeby każdy kto tylko umie czytać mógł go sobie dowolnie zadoptować do swoich indywidualnych potrzeb. Ponadto posiada system diagnostyczny który pozwala w bardzo łatwy sposób zdiagnozować przyczynę nie palenia się świateł w przyczepie. Pokaże nam czy problem leży po stronie holownika czy gniazda i przyczepy. 

dodatkowym jego atutem jest to że w sytuacji awaryjnej na drodze można w łatwy i szybki sposób wykonać awaryjnego przełączenia kanałów w taki sposób żeby oświetlenie było maksymalnie na ile się to da sprawne. Największym jego atutem jest jednak to że wszystkie jego obwody są zabezpieczone osobnymi bezpiecznikami(  bezpieczniki motoryzacyjne a nie żadne szklane czy słupkowe). W modułach że tak powiem sklepowych jest jeden bezpiecznik na wszystkie obwody. W przypadku zwarcia w przyczepie np. na obwodzie świateł pozycyjnych prawych bezpiecznik się przepala i przyczepa przestaje się oświetlać jakimkolwiek światłem. W moim module wyłączy się tylko obwód na którym jest zwarcie a reszta będzie dalej pracować. Dodatkowo zabezpieczyłem obwody sterujące modułem co chroni instalację holownika w razie gdyby wystąpiły inne nieprzewidziane nagłe sytuacje. Zastosowałem również układ eliminujący ewentualne zakłócenia.  Jednym słowem moduł jest tak zaprojektowany że powinien wytrzymać wszystko. Może pracować w każdym aucie w którym w tylnych lampach są przewody do każdego włókna żarówki. Auta które mają sterowane lampy sygnałem cyfrowym odpadają. Odpuściłem sobie automatyczne wyłączanie świateł przeciwmgielnych holownika w momencie gdy jest podpięta przyczepa. Ale jak ktoś by chciał to w prosty sposób można to zrobić. Moduł jest przystosowany do pracy pod napięciem 12V. i z każdym typem żarówki ( włóknowa, led) Wszystko jest osadzone na płytce drukowanej o wymiarach 12x12cm. (To jest jego wada ale nie dało się go zmniejszyć bo stracił by na swojej pancerności i niezawodnośći) a komponenty do jego budowy to nie ostatnia chińszczyzna. Na postoju w stanie jałowym nie pobiera prądu. Gdyby ktoś potrzebował to nie ma problemu bo zleciłem wydrukowanie dziesięciu płytek. A geneza powstania tego cuda była taka że już trzy razy sklepowy moduł mi się spalił. Raz po podpięciu przyczepy z wypożyczalni, drugi raz z powodu impedancji pętli zwarcia a trzeci raz tak bez powodu( och ta jakość). Gdyby ktoś potrzebował to walić śmiało. Zrobię po kosztach. Pozdrawiam.

IMG_20200321_144912.jpg

marjoz
W dniu 21.03.2020 o 15:05, fiter19 napisał:

IMG_20200321_144912.jpg

Bardzo fajny moduł. Jestem nim zainteresowany. Odezwij Się na maila mariuszjozwiak-76@o2.pl