Skocz do zawartości

modul haka a zasilanie lodowki


luckyluke

Rekomendowane odpowiedzi

Oj jak oni każą Ci kupować materiały to już widzę jaki będzie montaż.

 

Powinni kable ciągnąć od aku a pójdą z puszki w bagażniku.

 

Prawidłowo zamontowane powinno być tak, że idzie kabel od BSI do modułu przyczepy w bagażniku. A nie bezpośrednio z akumulatora. W  bagażniku nie ma żadnej puszki, no chyba że masz na myśli właśnie moduł przyczepy. 

 

Ale skoro gość potrzebuje 4 metrów kabla, to znaczy, że w oryginalnej wiązce od BSI do modułu cepy nie ma kabla do lodówki, albo kabel jest i gość nie wie o jego istnieniu. W mojej wersji w oryginalnym module, też nie miałem lodówki, ale wiązka od BSI do modułu cepy miała już lodówkę podłączoną. Musiałem jedynie zmienić moduł na taki, który obsługuje zasilanie przyczepy i wszystko mi działa. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Citroen w nowym modelu tego nie przewidział i wymagane jest druciarstwo.

 

Edit. I jak patrzę na serwisówkę Citroena, to w oryginale jest prawdopodobnie podłączenie lodówki (w instrukcji kabel BB), od strony BSI jest kabel (GG), jest przekaźnik (CC):

post-19021-0-46445600-1501052952_thumb.png

post-19021-0-49346900-1501053355_thumb.png

post-19021-0-98642600-1501053149_thumb.png

 

I ten kabel GG należy właśnie przeciągnąć przez całe auto i wcisnąć do wtyczki dedykowanej:

post-19021-0-08723300-1501053457_thumb.png

 

 

Tak więc wygląda, że wszystko fabrycznie jest przygotowane. Pytanie czemu nie zostało to podłączone. Albo czy przy pierwszym montażu właśnie kabel GG nie został pominięty i nie został wpięty do instalacji? Jestem ciekawy jak oni to wszystko podłączyli? A może oni to podłączyli po druciarsku. Zlecili to komuś i ktoś wcale nie zamontował haka na oryginalnych podzespołach zgodnie z instrukcją serwisową, a wpięli się w światła, zamontowali jakiś uniwersalny moduł itp. Mnie nic nie zdziwi u naszych wspaniałych ASO.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wiem co za kabelki wrzuciłeś, jak byłem u nich to elektryk przysniósł schemat oryg modułu i faktycznie było tam 11 kabli, innego modułu nie ma :/

 

Tak mi teraz namieszaliścienże nie wiem na co się zgadzać a na co nie przy robocie :/

Ale zobacz jaki cienki ten kabelek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co za kabelki wrzuciłeś, jak byłem u nich to elektryk przysniósł schemat oryg modułu i faktycznie było tam 11 kabli, innego modułu nie ma :/

 

 

11 w zupełności wystarczy do zasilenia lodówki. Dla lodówki masz tylko 1 kabel przecież. 

 

Tak mi teraz namieszaliścienże nie wiem na co się zgadzać a na co nie przy robocie :/

Ale zobacz jaki cienki ten kabelek

 

 

Ale Ty myślisz, że oryginalnie w autach jakiej te kable są grubości. W mojej wersji kabel o przekroju 4 mm to kabel główny, a reszta jest dużo cieńsza.

 

Zobacz mój moduł. Lodówkę zasila ten jeden brązowy kabel w prawym górnym rogu. Na oko to kabel takiej samej grubości:

post-19021-0-11194700-1501053810_thumb.png

 

A tu masz cały schemat podłączenia gniazda z mojej serwisówki. Gniazdo masz podłączone dokładnie tak samo (nie zwracaj uwagi na kable C i D, bo one odpowiadają za wykrywanie podłączone przyczepy u mnie)

post-19021-0-09733500-1501053894_thumb.png

 

Jak widzisz kabli, nie licząc kabli masowych jest 9 + 3 masowe. U Ciebie jest tyle samo.

 

Edit. No i nie przejmuj sie. Nie dojdziemy do tego czy elektryk zamontował Ci pierwotnie dobrze czy nie. Wg mnie raczej zamontował to źle, bo żaden producent nie przewiduje druciarstwa, a wszystko ma być dedykowane. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zamontowane powinno być tak, że idzie kabel od BSI do modułu przyczepy w bagażniku. A nie bezpośrednio z akumulatora. W  bagażniku nie ma żadnej puszki, no chyba że masz na myśli właśnie moduł przyczepy. 

 

Ale skoro gość potrzebuje 4 metrów kabla, to znaczy, że w oryginalnej wiązce od BSI do modułu cepy nie ma kabla do lodówki, albo kabel jest i gość nie wie o jego istnieniu. W mojej wersji w oryginalnym module, też nie miałem lodówki, ale wiązka od BSI do modułu cepy miała już lodówkę podłączoną. Musiałem jedynie zmienić moduł na taki, który obsługuje zasilanie przyczepy i wszystko mi działa. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Citroen w nowym modelu tego nie przewidział i wymagane jest druciarstwo.

 

Edit. I jak patrzę na serwisówkę Citroena, to w oryginale jest prawdopodobnie podłączenie lodówki (w instrukcji kabel BB), od strony BSI jest kabel (GG), jest przekaźnik (CC):

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-07-26 o 09.08.30.png

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-07-26 o 09.15.23.png

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-07-26 o 09.12.00.png

 

I ten kabel GG należy właśnie przeciągnąć przez całe auto i wcisnąć do wtyczki dedykowanej:

attachicon.gifZrzut ekranu 2017-07-26 o 09.16.52.png

 

 

Tak więc wygląda, że wszystko fabrycznie jest przygotowane. Pytanie czemu nie zostało to podłączone. Albo czy przy pierwszym montażu właśnie kabel GG nie został pominięty i nie został wpięty do instalacji? Jestem ciekawy jak oni to wszystko podłączyli? A może oni to podłączyli po druciarsku. Zlecili to komuś i ktoś wcale nie zamontował haka na oryginalnych podzespołach zgodnie z instrukcją serwisową, a wpięli się w światła, zamontowali jakiś uniwersalny moduł itp. Mnie nic nie zdziwi u naszych wspaniałych ASO.

 

też nie chce mi się w to wierzyć. U mnie teoretycznie instalacja jest na wiązce oryginał, sam dokładałem. Zasilanie lodówki jest, całość zasilona jednak z tylnej puszki z bezpiecznikami w bagażniku i całość jest tam na kabelkach max 2,5mm. Nie sprawdzałem kabla zasilającego tą puszkę, ale jest tam sporo osprzętu i pewnie jest gruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek czyli co mi proponujesz z tym zrobić?

Jak sprawdzali jaką mam wiązke to w papierach była wpisana ori citroena

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek czyli co mi proponujesz z tym zrobić?

Jak sprawdzali jaką mam wiązke to w papierach była wpisana ori citroena

 

Nie wiem. Ja bym sprawdził sam czy w ogóle jest moduł podłączony oryginalny, albo przy pracy elektryka chciał to zobaczyć i dowiedział się od niego jak to chce podłączyć. Nie oczekuj od pracowników ASO, że to są specjaliści, bo ja już wiele razy się przekonałem, że w większości są to niedouczeni ludzie. Niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak widzisz na elektryce to ja się znam tyle że nie odróżnie plusa od minusa :/ powie że tak to podłącza i tyle. Jak z elektrykiem gadałem to wyedy mówił że w ori module nie jest to przewidziane, razem liczyliśmy kable i co do czego idzie, z 10 i 11 pinu nic nie miało iść wg schematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko dla wyprostowania, zasilanie lodowki to dwa kable a nie jeden ;).

 

Moduł moze nie obslugiwac tego polaczenia i dla tego nie ma tych dwoch dodatkowych.

 

Dwa kable? Które dokładnie? Bo zakładam, że nr 9, czyli zasilanie ciągłe jest już podpięte, a brakuje zasilania po włączeniu stacyjki? Jacek Tobie się cokolwiek włącza w cepie po podpięciu przyczepy?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oprócz lodówki, spłuczka, krany, oświetlenie, nawet się okazało że mam trumavents na 12v bo też działa

 

Ale to Ci działa bez włączania silnika, czyli masz pociągnięty nr 9 do gniazda haka, więc zasilanie stałe z aku jest już pociągnięte. A lodówka powinna działać po włączeniu silnika, czyli powinien być podłączony nr 10 w gnieździe haka. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszesz, po włączeniu silnika pin 10 nie ma napięcia. I właśnie do 10 nie jest pociągnięty kabel, i do 11 też bo to masa 10

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak piszesz, po włączeniu silnika pin 10 nie ma napięcia

 

No czyli brakuje tego, tak jak u mnie pierwotnie. Tzn u mnie wszystko było, tylko musiałem wymienić moduł na inny obsugujący nr 10. W Twoim modelu moduł jest jeden, a lodówka, tzn zasilanie po włączeniu silnika, czyli to co jest pod nr 10 wg mnie osbługuje kabel BB - GG. Być może on tego nie wpiął, albo nic nie wpiął, bo jak widzisz na schemacie, który Ci przesłałęm tam jest wszystko, łącznie z przekaźnikiem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę w piątek w wrocku to podjade do nich dopytać. Chociaż jak wtedy byłem o to pytać to też wyciągnął jakąś serwisówke i tam nic takiego nie było :/

Prawidłowo zamontowane powinno być tak, że idzie kabel od BSI do modułu przyczepy w bagażniku. A nie bezpośrednio z akumulatora. W bagażniku nie ma żadnej puszki, no chyba że masz na myśli właśnie moduł przyczepy.

 

Ale skoro gość potrzebuje 4 metrów kabla, to znaczy, że w oryginalnej wiązce od BSI do modułu cepy nie ma kabla do lodówki, albo kabel jest i gość nie wie o jego istnieniu. W mojej wersji w oryginalnym module, też nie miałem lodówki, ale wiązka od BSI do modułu cepy miała już lodówkę podłączoną. Musiałem jedynie zmienić moduł na taki, który obsługuje zasilanie przyczepy i wszystko mi działa. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Citroen w nowym modelu tego nie przewidział i wymagane jest druciarstwo.

 

Edit. I jak patrzę na serwisówkę Citroena, to w oryginale jest prawdopodobnie podłączenie lodówki (w instrukcji kabel BB), od strony BSI jest kabel (GG), jest przekaźnik (CC):

Zrzut ekranu 2017-07-26 o 09.08.30.png

Zrzut ekranu 2017-07-26 o 09.15.23.png

Zrzut ekranu 2017-07-26 o 09.12.00.png

 

I ten kabel GG należy właśnie przeciągnąć przez całe auto i wcisnąć do wtyczki dedykowanej:

Zrzut ekranu 2017-07-26 o 09.16.52.png

 

 

Tak więc wygląda, że wszystko fabrycznie jest przygotowane. Pytanie czemu nie zostało to podłączone. Albo czy przy pierwszym montażu właśnie kabel GG nie został pominięty i nie został wpięty do instalacji? Jestem ciekawy jak oni to wszystko podłączyli? A może oni to podłączyli po druciarsku. Zlecili to komuś i ktoś wcale nie zamontował haka na oryginalnych podzespołach zgodnie z instrukcją serwisową, a wpięli się w światła, zamontowali jakiś uniwersalny moduł itp. Mnie nic nie zdziwi u naszych wspaniałych ASO.

Jeszcze pytanie do tego co opisywałeś, nie wiesz czy do tej wtyczki GG miałbym dostęp samemu bez rozbebeszania połowy auta? Może zacząć od sprawdzenia tego Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie do tego co opisywałeś, nie wiesz czy do tej wtyczki GG miałbym dostęp samemu bez rozbebeszania połowy auta? Może zacząć od sprawdzenia tego

 

 

No można próbować. Ale jak już pisałem to ja bym się nie zdziwił gdyby oni zrobili to po druciarsku. W teorii wiązka od C4 Picasso II jest w całościCzyli bez oryginalnej wiążki a na jakimś uniwersalnym module. Kto ich tam wie co oni tam namodzili. Nie widziałeś.

 

Wtyki wiązki masz z przodu, musisz kilka rzeczy zdemontować i odkręcić. W tej dokumentacji co Ci wysłałem masz do zrobienia punkty: 67-68, 70-73 i powinieneś wtedy widzieć wiązkę i dwie wtyczki widoczne na nr 83. Skomplikowane to nie jest z tego co widzę, bo chyba dwie śruby torx są do odkręcenia jedyne a reszta na zatrzaskach siedzi.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.