Jump to content
Kraska

Chorwacja - dojazd i kontrole DMC

Recommended Posts

sachez

W DMC wlicza się wszystko co masz na pokładzie, chyba masy pomiłeś, może instrukcja mówi o masie własnej lub gotowej doo jazdy.

Racja pomyliłem się, chodzi o MW.

jacek00

Racja pomyliłem się, chodzi o MW.

Ale do MW nie wlicza się wody, gazu itp

chris_66

Witam !

Hmm, nie rozumiem. Przecież napisałem że MW to masa własna przyczepy gotowej do drogi, w tym z płynami i butlami (przecież nie masz zalanego zbiornika w stanie spoczynku przyczepu), tak jak podaje producent. DMC to masa przyczepy gotowej do drogi, ale zapakowanej.

Pusta skorupa ma się nijak do MW, tak samo z samochodem - pusta karoseria ma się nijak do MW auta.

Pozdrawiam

Pusta skorupa tak jak stoi na placu u dealera, bez płynów, gazu, przedsionka, krzesełek,

Kampery zazwyczaj MW mają z połową zbiornika i chudym kierowcą

Wysłane z telefonu

tomekk

Witam !

Pusta skorupa tak jak stoi na placu u dealera, bez płynów, gazu, przedsionka, krzesełek,
Kampery zazwyczaj MW mają z połową zbiornika i chudym kierowcą

Wysłane z telefonu

Masa własna to skorupa plus butla/butle, woda w 43 litrowym zbiorniku, tak jest u dealera Knausa, reszta to ładowność.

Masa własna a masa masa przyczepy gotowej do jazdy to dwie różne spraw

Jacek, chciałbym poznać definicję masy przyczepy gotowej do jazdy.

Pozdrawiam

jacek00

Witam !

Jacek, chciałbym poznać definicję masy przyczepy gotowej do jazdy.

Pozdrawiam

Masa przyczepy gotowej do jazdy to w skrócie MRO (Mass in running order). Czyli MW + rzeczy niezbędne do jazdy i karawaningu - czyli pełny zbiornik świeżej wody, kibelek i butle gazowe.

To jest nawet uregulowane prawnie gdzieś w jakiejś dyrektywie unijnej.

Obecnie w nowych cepach jako MW wpisuje się faktycznie MRO. Kiedyś było inaczej.

Więc paradoksalnie nasza przyczepa przy ważeniu może mieć mniejsze MW niż wynika z papierów - np kiedy jedziemy tylko z jedną butlą lub bez świeżej wody

Edited by jacek00 (see edit history)

maarec

Masa przyczepy gotowej do jazdy to w skrócie MRO (Mass in running order). Czyli MW + rzeczy niezbędne do jazdy i karawaningu - czyli pełny zbiornik świeżej wody, kibelek i butle gazowe.To jest nawet uregulowane prawnie gdzieś w jakiejś dyrektywie unijnej.Obecnie w nowych cepach jako MW wpisuje się faktycznie MRO. Kiedyś było inaczej.Więc paradoksalnie nasza przyczepa przy ważeniu może mieć mniejsze MW niż wynika z papierów - np kiedy jedziemy tylko z jedną butlą lub bez świeżej wody

U mnie ta różnica po zakupie wynosiła ok 100kg..

jachata

Stała waga po wjeździe do Austrii od strony Bratysławy.

Jakieś trzy godziny temu przejeżdżalem przez ten teren. Nie wzbudziłem rzadnego zainteresowania a było pusto. Sygnalizacja puściła mnie bocznym pasem.

Na autostradzie zamknięte wszystkie pasy powyżej 2.8t co prawda ikona na znakach ciężarówki.

tomekk

Witam !

Masa przyczepy gotowej do jazdy to w skrócie MRO (Mass in running order). Czyli MW + rzeczy niezbędne do jazdy i karawaningu - czyli pełny zbiornik świeżej wody, kibelek i butle gazowe. To jest nawet uregulowane prawnie gdzieś w jakiejś dyrektywie unijnej. Obecnie w nowych cepach jako MW wpisuje się faktycznie MRO. Kiedyś było inaczej. Więc paradoksalnie nasza przyczepa przy ważeniu może mieć mniejsze MW niż wynika z papierów - np kiedy jedziemy tylko z jedną butlą lub bez świeżej wody

No i bardzo Ci Jacku dziękuje, właśnie o to mi chodziło. Kupując przyczepą otrzymałem właśnie taką informację, że te 1150 kg to jak to napisałeś MRO, a właściwie MW i taką mam w dowodzie rejestracyjnym. Chciałbym także dodać, że mógłbym nic nie dokładać, zapiąć przyczepę i mieć ją gotową do drogi. Analogicznie auto też jest "zalane" i z kierowcą nadające się do jazdy, a dalej mówimy o MW.

Pozdrawiam

sachez

Może ten opis z instrukcji pomoże.

Może ten opis z instrukcji pomoże.post-6590-0-28398800-1498463330_thumb.jpg

Edited by sachez (see edit history)

maarec

Może ten opis z instrukcji pomoże.

patrząc na tabelkę, to ładowności w każdym modelu baaardzo niskie. Ciekawe czy da rade je podnieść za dopłatą czy to wersja max.

terenowiec

Kilkanaście postów wyżej ktoś pisał o błędzie w dowodzie rejestracyjnym (źle podane masy). W moim Land Cruiserze, po 6 lata w moich rękach, na kolejnym przeglądzie diagnosta dopatrzył się czeskiego błędu było wpisane 2570 kg, a powinno być 2750 kg. Różnica spora, bo blisko 200 kg. Była właśnie wymiana dowodu rejestracyjnego (zapełniło się w nim 6 okienek) i zgłosiłem to urzędniczce wymieniającej dokument. Minął czas odbieram nowy dowód rejestracyjny, a tam stary wpis z błędem. Zwróciłem jej uwagę, to wzięła i ręcznie długopisem w odpowiedniej rubryce wpisała dane na prawidłowe. Jednak kiedy przeczytałem tu jakiś wątek o wagach preselekcyjnych stwierdziłem, że w europejskiej bazie danych będzie figurować wartość z dowodu rejestracyjnego wydanego w Warszawie, a nie ręczny wpis pani z okienka. Poszedłem z tym do wydziału komunikacji i powiedziałem to kierowniczce. Niezadowolona przyjęła sprawę i powiedziała, że jeżeli to ich wina, to mi dowód wymienią bezpłatnie, a jeżeli moja, to za to będę musiał zapłacić. Minął przepisowy czas i dostałem prawidłowy dokument, bo kartka z przeglądem diagnosty była prawidłowa, moją informację urzędniczce przekazałem i ręczny wpis był nie do przyjęcia. Trwało to ze dwa tygodnie. Teraz o przeładowanie auta się nie boję, ale przyczepę mam zawsze przeładowaną, stąd poszukiwania nowego holownika (vana, busa), do którego pomieszczę wszystkie nadwyżki z przyczepy.  

Edited by terenowiec (see edit history)

krulik

My podróżujemy Peugotem Boxerem 9-cio osobowym. W zeszłym roku na Austrii ważono nas 5 razy. (w obie strony).

Lukaszlodz

Kwestia kto jak trafi w tej Slowenii.

Przejechałem zapakowany na full osobowka z rowerami na dachu z cepka na haku od Mariboru przez Lublane Koper do Cro i wszystkie wagi stacjonarne były puste a przenosnej nie było. 

Esc

@krulik skoro już odświeżyłeś temat napisał byś coś więcej - czy to były zwykłe kontrole z ulicy czy waga stała (czyli gdzie to było). Jak dobrze pamiętam to Peugeot Boxer to takie specyficzne auto które może być do 3.5t i więcej jak to busy. A jak wiadomo busy mają już z zasady przechlapane na drodze więc i częściej je niestety zatrzymują. Wiadomo, łatwiej trafić na przeładowanego albo na kierowce co nie ma uprawnień na > 3.5t

@Lukaszlodz ja też praktycznie co roku jeżdżę tą trasą i na razie się nie zetknąłem z nieprzyjemnościami - własnie w takim samym komplecie - auto + rowery no i przyczepa nielekka. I też wolał bym się z nimi nie spotkać bo zawsze jest trochę kilogramów więcej.