Skocz do zawartości

ABI Marauder beben/szczęki


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę kolegów o pomoc w rozszyfrowaniu jakie mam w moim ABI Marauder 380/2 1992r bębny i szczęki. Czeka mnie ich naprawa i myślę że trzeba będzie coś kupić.

Ale po kolei. Pierw przeglądnąłem co jest na ten temat na forum. Ok. Ale nadal nie wiem co dokładnie mam w mojej cepce.

 

Domyślam się że mam Podwozie AL-KO. Oś jest taka pięciokątna, podobno tylko takie u AL-KO. Ale żadnej tabliczki na niej nie ma. Tylko na ramie po prawej stronie 0,5 m pod paka jest jakiś numer, jak na zdjęciu. Na dekielku wybity napis "podobny" do ALKO, na zdjęciu. Średnica bębna około 23 cm by było.

 

Na bębnie jest numer - 238266000104.

Domyślam się, że średnica bębna to 23cm a rozstaw śrub 4x100.

Na Allegro są szczęki 230x60. Np. :

http://allegro.pl/szczeki-hamulcowe-do-bebna-al-ko-230x60-niemieckie-i5993871901.html

I tu moje pytanie, czy te będą pasować w moim ABI ? Czy dobór pozostałych elementów jak łożyska, samoregulator itp to dopiero po demontażu ?

 

Cepka ma 25 lat. I chociażby  z racji wieku przegląd bębnów jest pożądany. Tym bardziej że prawa strona po wciśnięciu hamulca najazdowego do końca, da się z trudem pokręcać. A tak to podczas jazdy niby wszystko ok, ale wolałbym nawet na zapas kupić jakiś zestaw części aby w razie czego mieć coś pod ręka. Tym bardzie że w moim starym Matizie widziałem ostatnio jak czas zżarł zawartość bębna, szczęki, sprężynki itp.

post-3850-0-17432500-1496521448_thumb.jpg

post-3850-0-11887100-1496521537_thumb.jpg

post-3850-0-15666500-1496521576_thumb.jpg

post-3850-0-64228400-1496521593_thumb.jpg

Edytowane przez JurekM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek , trzeba ściągnąć bęben i wszystko się wyjaśni.

Po ściągnięciu bębna  zmierz jego średnicę. Następnie zmierz szerokość szczęk , można to zrobić bez ich ściągania . 

 I będziesz miał wymiar np. 200/50  lub tak jak sugerujesz   230/60 .

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maras, zmobilizowałeś mnie :tuptup:

Wbrew moim podejrzeniom, bębny mam jednak 200mm. Szerokość szczęk 50mm.

Łożyska stożkowe.

 

Jak widać też stan mechanizmów oceniam na 4+, jakby były mało jeżdżone albo przed moim zakupem wymienione. Super.

 

Teraz poznaję jak to działa i trzeba będzie coś podregulować. I mam problem czy to co na zdjęciu to regulator czy samoregulator ?

Przyzwyczajony do malucha i Matiza, tam były samoregulatory z zapadką. Tutaj tego nie widzę.

Czy regulacja polega na okresowym, ręcznym doregulowaniu szczęk do bębna poprzez pokręcanie zębatką przez otwór w tylnej części bębna ?

 

 

 

post-3850-0-52177100-1496567396_thumb.jpg

post-3850-0-01251000-1496567415_thumb.jpg

post-3850-0-37225300-1496567433_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 I mam problem czy to co na zdjęciu to regulator czy samoregulator ?

 

Regulator  :ok:

 

 

Czy regulacja polega na okresowym, ręcznym doregulowaniu szczęk do bębna poprzez pokręcanie zębatką przez otwór w tylnej części bębna ?

Bingo  :brawo: Z tyłu tarczy kotwicznej.

 

Obok regulatora ,po lewej stronie masz automat cofania ( taki dynks na dwóch sworzniach/kołkach rozprężnych) sprawdź przy okazji czy płynnie chodzi co by nie było cyrku przy cofaniu budą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.