Skocz do zawartości

Montaż solara a wytrzymałość dachu


Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie dziękuje za praktyczne wskazówki odnoście dachu.

 

To mnie w 100% przekonało do przyklejenia panelu.

 

Tak się właśnie stało i elektrownia wylądowała na dachu przyczepy i wszystko świetnie pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 33
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam, podłączam sie pod temat, mam leciutki dach na którym stawanie nie wchdzi w grę. Dlatego wybór padł na ogniwa elastyczne flex. Co polecacie czym większy tym lepiej? Na co zwracać uwagę przy wyborze, moze polecacie jakieś sklepy internetowe?

 

Drugi temat do solara to nie typowe jego wykorzystanie chce by energia z niego nie szła do akumulatora zelowego tylko kończyła się np. 2 wyjsciami zapalniczki i 4 usb.

Chodzi tylko o ładowanie power banków i telefonów.

 

Tak się składa że mam ich całkiem sporo o dużej pojemności, wiec wolałbym to wykorzystać. Zaraz sprawdzę powierzchnię na dachu jaka mam do wykorzystania to napiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wiec tak na płaskiej powierzchni przez środek idą nity to nie problem na te ogniwa flex? I troche blacha pracuje ale raczej to sklei silikon, mam maksymalną powierzchnię (zostawiłem po 10 cm z każdej strony by nie bylo solara widać taką powierzchnię: 140x80 jaki panel tu wsadzić i co potrzebne do tego by to ładnie działało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lesław, musisz mieć akku, inaczej nie zadziała :(.

Niestety ogniwa dobiera się do akku więc im większe akku tym większe ogniwa i odwrotnie w zasadzie tak samo, nie można założyć np 120W ogniw do akky 7Ah.

 

Tak tego nie rozwiążesz :(, bez magazynu energii. 

Kontrolery są tak stworzone że jak nie ma wpiętego akku a tylko solar i odbiornik to regulator ulegnie uszkodzeniu.

Samego ogniwa zakończonego gniazdem tez nie da rady ponieważ panele "12V" nie daje 12V tylko napięcie jest zmienne wraz ze zmianą nasłonecznienia i potrafi dobić do 17V więc uszkodzisz odbiornik tam podpięty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lesław, musisz mieć akku, inaczej nie zadziała :(.

Niestety ogniwa dobiera się do akku więc im większe akku tym większe ogniwa i odwrotnie w zasadzie tak samo, nie można założyć np 120W ogniw do akky 7Ah.

 

Tak tego nie rozwiążesz :(, bez magazynu energii.

Kontrolery są tak stworzone że jak nie ma wpiętego akku a tylko solar i odbiornik to regulator ulegnie uszkodzeniu.

Samego ogniwa zakończonego gniazdem tez nie da rady ponieważ panele "12V" nie daje 12V tylko napięcie jest zmienne wraz ze zmianą nasłonecznienia i potrafi dobić do 17V więc uszkodzisz odbiornik tam podpięty.

Hej, to że bezposrednio pod solar nie podłącze instalacji 12v to wiem doskonale. Chodziło mi o to by były wtyczki USB do zasilania np. Iskrownika w kuchence i zasilane np. przez power banka.

 

Jednak że solar nie może ładować np. 18 000 mAh power banka i kiedy go naładuje go odłączyć to nie wiedzialem. Sądziłem że od tego jest właśnie ten cały sterownik który to ogarnia.

 

To słabo, tylko Aku odpowiedni pod panel powiadacie?

 

Wysłane z mojego Venue 8 7840 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik ogarnia zatrzymanie ładowania akku (jak już ma 100%) i zatrzymanie wydawania prądu z akku jak jest rozładowany ale nie działa jak regulator napięcia w połączeniu z przekaźnikiem.

Akku musi być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie jak na schemacie nie zadziała odcięcie akumulatora po naładowaniu, co może grozić jego przeładowaniem.

Możesz rozwinąć myśl?

Ja mam tak podłączone wszystko. Ale sądzę że wszystko zależy od tego jaki posiada się regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie jak na schemacie nie zadziała odcięcie akumulatora po naładowaniu, co może grozić jego przeładowaniem.

Jak ma niby nie zadziałać odcięcie po naładowaniu skoro jest podpięte wszystko jak ma być ? Skoro odcięcie przed rozładowaniem jest to i po naładowaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zadziała ze względu na przetwornicę. Każda przetwornica, nawet bez obciążenia, pobiera energię. W takim przypadku regulator nie wie, czy ta energia idzie do akumulatora czy do przetwornicy i cały czas podaje napięcie, co w efekcie doprowadzi do przeładowania akumulatora. Rozwiązaniem byłoby zastosowanie do przetwornicy oddzielnego wyłącznika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie panikujcie, nic się nie przeładuje :). Instalacja/schemat jest dobrze narysowana.

Po pierwsze, jeżeli akku będzie miał 100% to nic go dalej ładować nie będzie, przetwornica wykorzysta to akku zostanie doładowany.

Druga sprawa to przetwornice mają wbudowane zabezpieczenie i nie będzie działać jak akku będzie za słaby. Przetwornice (nawet te po 20zł) mają włącznik, więc można ją wyłączyć. 

 

Nic tu się nie przeładuje, rozładuje itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, widzę tutaj odbiorniki 12v na schemacie, widziałem tez regulatory z wyjściem usb. Czy to musi działać tak ze idzie do aku później wraca stale 12v albo po przetwornicy 230v czy regulator może wyśle stale napięcie 12v puścić? Jeśli tak to wił zapalniczki rozwiązuje mi problem i ładowarka na usb bo tylko to potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sorki schemacik dał mi złudną nadzieje... Ok a jakie spłaty polecacie przyklejane, są jacyś lepsi gorsi producenci? Znajomy montował fotowoltanikę to mówi ze większość to taki szajs ze 2lat nie wytrzymuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.