Skocz do zawartości

Montaż zewnetrznego wlewu czystej wody


Rekomendowane odpowiedzi

DMC mam 1300 nie ważyłem jej jeszcze więc nie wiem ile pusta waży. Wg papierów to ok 1050 czyli 250kg załadunku. W sumie to nacisku też nie sprawdzałem :(, ale narazie mam jeden wyjazd za sobą z załadunkiem. Do tej pory jeździłem z pustą. 

Zmianę zbiornika również planuję na okres jesienno-zimowy, ale chciałem się podpytać już teraz.  Balans załadunku to istotna sprawa i nie wiem, gdzie lepiej zbiornik będzie pasował, tak aby przyczepa dobrze się prowadziła. 
Też rozważam możliwość zalania zbiornika ok 20l i baniak  20l w bagażniu samochodu.

Pytam bo może ktoś miał podobny dylemat co ja i podpowie jak go rozwiązał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wozić wodę w zbiorniku przyczepy, to weź pod uwagę, że w zasadzie korzystne są tylko dwie możliwości: całkowicie pełny zbiornik, lub max tylko kilka litrów na bieżące niewielkie potrzeby. Co do zapełnienia zbiornika spłuczki, to nawet w instrukcjach Thetford wyraźnie opisuje, że również nie powinno się zapełniać zbiornika więcej, niż kilkoma litrami wody. Najlepiej by było, gdybyś podjechał na stację diagnostyczną i sprawdził aktualny nacisk każdego koła - będziesz wtedy dokładnie wiedział, jak rozmieścić obciążenia na poszczególnych stronach. U siebie mam zbiornik ok. 50 l. Kiedyś też myślałem nad montażem większego, jednak doszedłem do wniosku, że lepiej wozić mniej wody w przyczepie, a zabierać ją do odpowiedniej wielkości "kanistrów" umieszczonych w samochodzie, jeśli dany wyjazd / miejsce pobytu tego wymaga i dostęp do wody jest tam utrudniony.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeże trochę temat. 

Mam trochę problem z baniakiem oraz pompka. 

Stara nie daje już rady a kupiłem nowa i nie wejdzie mi do baniaka 40l :( taki zonk.

Więc zamierzam do mojej angielki (zewnętrzny baniak przyłącze i pompka) zamontować wewnętrzny zbiornik ok 60-80l oraz gniazdo wlew zewnętrzny.

Mam pytanie. Jaki kupować i skąd najtaniej. We wcześniejszych postach jest wyjaśnione jak dokonać montażu więc z tym chyba nie będę miał problemu. Oraz czy inwestować w dodatkowy czujnik poziomu wody? 

Na zdjęciach nowa pompka (czy to dobry wybór? ) i stary zbiornik może mi posłużyć jako transport wody można kulać turlać itp. 

IMG_20190411_220827.jpg

IMG_20190411_220802.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 70 litrów kupisz w każdym sklepie karawaningowym. Są i większe do kamperow ale często mają udziwnione kształty dedykowane pod konkretne zabudowy/auta. 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam zapytanie:

W tej chwili mam przyłącze wody zewnętrzne o długości 80cm i po wejściu do przyczepy jest odcinek ok 70 cm i zaraz dojście do trumy us10. No i na tym odcinku zawór spustowy. 

Jeżeli chciałbym założyć zbiornik 70l to po przeciwnej stronie przyczepy, wpialbym się do zimnej wody idacej do kuchni tam odleglosc ok 1m  natomiast  do bojlera miała by ok 3,5m.

No i tutaj moje pytanie. Czy to w czymś będzie przeszkadzało? 

15551009664893130090780300199153.jpg

15551010410302465987078481170250.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz się wpinał w instalację a nie w pierwotne miejsce (tam gdzie teraz idzie wężyk z baniaka zew), a po drodze masz gdziesz zaworek zwrotny (nie widzę 100% instalacji a przy rozdzieleniu na ciepłą stronę może tak być) to woda nie popłynie przez niego "do tyłu". Jeżeli wepniesz się gdzieś przed ewentualnym zaworkiem zwrotnym, nie będzie problemu.

Pozostaje jeszcze pytania czy wejscie w ścianie ma taki zaworek.

Jak go nie ma to odkręcenie kranu może spowodować wylewanie się wody starym wlewem.

Generalnie nie widzę przeszkód aby odpiąć wężyk od ściany i przedłużyć go do nowego zbiornika. Koszt nowego wężyka to ok. 3,50zł/mb więc w sumie żaden a zachowasz odpowiedni kierunek napełnienia instalacji.

Kabelki zasilające pompke również można wypiąć ze ściany i przedłużyć aż do pompki.

Robota w sumie żadna a będzie "jak orginał". Wejscie w ścianie pozostanie martwe jako zapchajdziura a kiedyś pewnie w tym miejscu (jak jest od przedsionka) wstawisz jakieś zew. gniazdo 230V/12V/antenowe lub cokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych zwrotnych nie mam po drodze a zaslepic mogę to pierwotne wejście. Bo podmienie trojnik ze złączką i będzie git. Z drugiej strony trojnik uniquick 12mm w sklepie karwaningowym kosztuje 25-29zl. Znalazłem coś podobnego na all tyle że do pneumatyki w autach za 3zl. Czy aby to nie to samo? A skąd wąż 12mm za 3,5? Bo z kwu w sklepach campi chca 8zl/mb. 

IMG_20190412_230105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wężyki karawaningowe do wody zimnej kupuję w Castoramie na dziale ogrodniczym :).

Są 10/1,5 , 10/2 , 12/2.

 

Nie wszystko co karawaningowe jest w sklepach karawaningowych ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten trojnik i złączkę kupiłem odpowiednio za 4 i 3 zł w sklepie motoryzacyjnym z częściami do ciężarówek, jest to złącze do powietrza pneumatyki, i wąż też kupiłem za 5zl/mb zamieniłem oryginał i sprawdziłem szczelność. Pasuje. 

Czekam na części i w tym tygodniu montuje zbiornik. 

 

IMG_20190413_145601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam złe doświadczenia z szybkozłączkami do pneumatyki. Potrafią puścić w najmniej odpowiednim momencie. Sprawdź po przejechaniu kilku kilometrów czy się nie rozszczelniły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrobione. Wlew wycięty, zbiornik zamocowany, pompka zamocowania, trojnik w instalację wpiety, woda nalana, krany i truma odpowietrzona, wszystko działa cacy.

Mam jedno zastrzeżenie i pytanie. Jak macie ułożone pompke w tym zbiorniku i czy czymś przymocowane? 

Jak tak leży luzem dotykając dna to jest lipa bo włączona trochę głośno i śmiesznie drga i halasuje. 

Jak to jest u Was? 

No i się zastanawiam jak z odpowietrzeniem tego zbiornika? 

Jedyne wejście powietrza (a przecież musi takie dochodzić, żeby go nie wykrępało na drugą stronę ?) jest przez przezroczysty wężyk, jest jedno ale. 1 ale on wchodzi do wlewu wody i ten otwór jest zamknięty jak całość korkiem wlewu z uszczelką... Hmmm

IMG_20190420_150809.jpg

IMG_20190420_151342.jpg

IMG_20190420_152609.jpg

IMG_20190420_153642.jpg

IMG_20190420_180642.jpg

IMG_20190420_180651.jpg

IMG_20190420_180657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze przelew zrobiony i on dziala tez jako odpowietrzenie. Nie mniej to fabryczne tez da rade.

 

U mnie wężyk od pompki wchodzi pionowo więc pompka "stoi" i nie halasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.