Skocz do zawartości

Telewizor, radio samochodowe, anteny oraz elektryka


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

OK. Skończył się sezon dla mnie  :'( tak więc czas podsumować zainstalowany sprzęt oraz wziąć się za kolejne udoskonalenia.

 

W tym sezonie byłem na co najmniej kilkunastu polach w Polsce i za granicą, tak więc mogę co nieco powiedzieć.

 

TV - DVBT. Na 90% pól sprawował się idealnie, znajdował chyba wszystkie kanały ogólnodostępne. Za granicą niejednokrotnie znajdował programy DVBT2. Czasami się zdarzało, że niektóre programy miały słaby sygnał i wiązało się to z pikselozą (kwadratolozą) i był przycinany dźwięk. Głównie z tego drugiego powodu, tych programów nie dało się oglądać. Na jednym czy dwóch polach nie złapał mi TVP1 i ogólnie chyba całego multiplexu. Pamiętam to, bo akurat Matka chciała oglądać swój tasiemiec. Ogólnie DVB-T oceniam pozytywnie na tym zestawie, czyli Mistral + Cabletech. Czasami testowo przełączałem na koronę i odbiór był podobny.

 

TV - DVBS. Głupio się przyznać, ale jedyny raz, kiedy to przetestowałem, to na początku sezonu na zlocie karawaning.pl w Olsztynie:

 

post-20089-0-66484300-1511371526_thumb.jpg

 

Powiem tak - moje pierwsze podejście do TV SAT, około godziny zabawy, z reguły znajdowałem Astrę a nie HotBird. Po długich walkach chyba się udało i znalazłem. Wyszukało mi prawie 2 tysiące kanałów. Niestety, ale niekodowanych polskich było chyba tylko 2, w tym jeden popularny religijny dla maniaków. Tak więc delikatnie mówiąc się rozczarowałem, myślałem że będzie ich co najmniej kilka. Programy odbierały prawidłowo, nie było żadnej pikselozy, nie pamiętam, czy były tak jakieś programy w HD (które mają większe wymagania). Zniechęcony ilością programów na kolejnych wyjazdach nie pomyślałem chyba nawet o rozstawieniu sprzętu. Podsumowanie - bez dekodera SAT nie ma sensu, jeżeli się często przemieszczasz np co 3 dni, SAT nie ma sensu. W przeciwnym przypadku można o tym pomyśleć. Mi zestaw spokojnie wchodził pod łóżko piętrowe po zdjęciu "ramienia":

 

post-20089-0-99356900-1511372163_thumb.jpg

 

Tak więc chyba mogę polecić tą antenę, bo wymiary 51x60 można spokojnie zmieścić pod pojedynczymi łóżkami a waga jest bliska 0.

 

Co do radia to nie mam żadnych zastrzeżeń, grało dobrze przy starych domowych kolumnach, moc 15-20 Wat RMS aż nadto wystarcza. Aktualnie jestem na etapie wyboru głośników 

1. Excursion SHX-6.3C 
2. HERTZ ESK 163L.5 

 

Z wad, które mogę wymienić to głupie DEMO MODE które powraca po odłączeniu zasilania (mam nadzieję, że po zamontowaniu akumulatora problem zniknie) oraz słaby zasięg pilota spoza przyczepy. Wydaje mi się, że ściany skutecznie blokują fale (muszę stać max 1m od przyczepy i celować w okno).

 

No a teraz "z nudów" zabieram się za kolejny upgrade, czyli wcześniej wspomniane głośniki i akumulator oraz za solar i mover. Ale to już w kolejnym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TV Sat. Ja też zaniechałem bo to za duzo zabawy, za mało korzyści (nawet jak jest dekoder).

 

Co do radia:

1. Jak podłączysz akku to ttzeba podlączyc do radia 2x "+12V". Jeden zasila radio a drugi to tzw podtrzymanie pamięci.

 

2. Pilot jest pewnie IrDA i dla tego musisz celowac przez okno a nie przez ściany.

Gdyby byl radiowy, nie miał by pewnie znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TV Sat. Ja też zaniechałem bo to za duzo zabawy, za mało korzyści (nawet jak jest dekoder).

 

W poprzednim sezonie, będąc za granicą, żeby obejrzeć mecz "Polska kontra reszta świata", musiałem się udać do lokalnego pub'u. Wspominam to bardzo dobrze, jednak wolałbym mieć wybór i w razie potrzeby móc to obejrzeć u siebie w domku(przyczepie). Bym był w stanie nawet wykupić jakiś czasowy abonament, choć nie uważam siebie za jakiegoś zapaleńca w tej dziedzinie.

 

 

 Jak podłączysz akku to ttzeba podlączyc do radia 2x "+12V". Jeden zasila radio a drugi to tzw podtrzymanie pamięci.

 

Tak, wiem o tym, bo już podłączyłem radio. No i dzięki zainstalowaniu aku w cepce, nie będę musiał za każdym razem wyłączać tego głupiego DEMO MODE.

 

 

Pilot jest pewnie IrDA i dla tego musisz celowac przez okno a nie przez ściany.

Gdyby byl radiowy, nie miał by pewnie znaczenia.

 

Dobrze wiedzieć, choć i tak z tym chyba nic nie mogę zrobić, bo raczej nie ma radii samochodowych z pilotem "radiowym". Swego czasu miałem w starym samochodzie zainstalowane radio z pilotem, gdzie mogłem nim sterować z odległości co najmniej 20 metrów. Czy to była inna technologia zdalnego sterowania - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Struś za info, może w przyszłości wymienię radio, zobaczymy.

 

Może nie będzie to konieczne :hmm:

Jeśli zastosujesz np. coś takiego:

http://allegro.pl/przedluzacz-pilota-transmiter-3-x-ir-do-zabudowy-i6822442568.html

Są różne wersje tych urządzeń - transmisja między nadajnikiem, a odbiornikiem bezprzewodowa (radiowa), przewodowa (po kablu antenowym lub całkiem osobnym, dedykowanym, a nawet po skrętce komputerowej).

Wszystko zależy od potrzeb i własnej inwencji, oraz od tego, gdzie ma być zamontowany odbiornik sygnałów z pilota (w oknie, czy na zewnątrz przyczepy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są radia z pilotem radiowym. Taki pilot jest montowany do kierownicy i wtedy jest radio a nie IrDA ;).

Piotrek

 

Spotkałem się z trzema pilotami na kierownice, ale zawsze były na podczerwień. Na radio nie widziałem.

 

 

Rafał Wosik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie to konieczne :hmm:

Jeśli zastosujesz np. coś takiego:

 

Ciekawe, ciekawe, nawet nie widziałem że są takie ustrojstwa. Do rozważenia - dzięki.

Wymianę radyjka także rozważam, bo jak na razie mam takie podstawowe, jednak aktualnie mi wystarcza.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o takie piloty jak zapodał Krzysiek mi chodziło.

One nie sa IrDA ponieważ transmisja IrDA wymaga aby nadajnik (pilot) i odbiornik (radio) byly skierwane bezpośrednio ku sobie (wyjatek to sygnal odbity od jakiegos elementu), gdyby te nie byly na radiu to by nie działały ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest IrDA, tylko Bluetooth, a więc ... "radiowy"

Ostatnie zdanie opisu:

https://www.car-tronic.pl/pioneer-cd-sr110-pilot-zdalnego-sterowania-p3168

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.