Skocz do zawartości

Telewizor, radio samochodowe, anteny oraz elektryka


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Voku napisał:

Znaczy da się czy nie da się? Widziałem na zachodnich forach że ludzie wpinają tam aku i działa całe zasilanie cepki.

Po co szukać na zagranicznych forach, jak na polskim forum pisałem o tym już w 2014 roku ;)

http://forum.karawaning.pl/topic/17795-prośba-o-rozszyfrowanie-schematu/?do=findComment&comment=396121

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2018 o 10:54, BOBIK napisał:

ale ręka nie dam rady złapać radja z tylu.

Wczoraj radio mi grało kilka godzin w temperaturze pokojowej przy średniej głośności i radiator z tyłu był ciepły/gorący, na pewno nie parzył. Mogłem go dotykać, obstawiam jakieś 60 stopni.

W dniu 17.03.2018 o 13:26, strus251 napisał:

E, tam wygląd. Ładnie to powycinałeś itd.

Dzięki Struś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2018 o 13:54, kalapan napisał:

Muszę zerżnąć Twój pomysł :)

Bierz co chcesz, nawet deszcz i wiatr :D

Po to to opisuję - jak większość forumowiczów - by było dla innych oraz żeby podyskutować o rozwiązaniach. Jak będzie ładna pogoda, to zamontuje solar na dachu i zrobię krótką fotorelację. 

Przy okazji, wybór profili aluminiowych był także podyktowany brakiem miejsca na tradycyjne mocowania, które wystają poza obrys panelu.

16 minut temu, maciejkos napisał:

Sebastian!! Przyjacielu mój :D Przywieź niewykorzystane kawałki kątownika na marzannę pls.

Maćku! Przyjacielu mój !!! Niestety, ale kupiłem 2x1,5m i w całości wykorzystałem na mocowanie, no chyba, że potrzebujesz wycięte blaszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lbuster napisał:

Przy okazji, wybór profili aluminiowych był także podyktowany brakiem miejsca na tradycyjne mocowania, które wystają poza obrys panelu.

Ja mam bardzo podobnie - nie mieści mi się panel z tradycyjnymi uchwytami.Nie wyrobiłbym się na szerokość, niestety przeszkadza mi dachowe okno :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tygodniu dokupiłem kilka metrów przewodu 10mm2 (nie ma 8mm2) oraz tulejki i dokończyłem instalację elektryczną pod solar. 

AKU i wychodządze z niego prawidłowe przekroje przewodów:

20180317_155403.thumb.jpg.a21c5814f61274f1557d7c604979b4c0.jpg

odsłonięty PLUS akumulatora okleiłem izolacją, by nie kusić losu:

20180317_155705.thumb.jpg.24c7f1e4611aa416283b8f42e7329bce.jpg

Przewody poukładane na tyle, na ile było to możliwe:

20180317_155421.thumb.jpg.a0730de7b50ba171c0189f8e150b2506.jpg

Przewody z regulatora z odpowiednimi przekrojami i z tulejkami,

20180317_155442.thumb.jpg.f3f7a9f8b1c2b42d40b23ace59355ee3.jpg

przewód PLUS solara podłączony przez hebel

20180317_155456.thumb.jpg.6a7e4e3ea6dc51fa9c57a8f9ab2d1bf4.jpg

przewody 6 i 10mm zagniecione niestety domowymi sposobami bez zaciskarki plus łączenie zalane cyną

20180317_155506.thumb.jpg.394598aefa53a4581d9bc04e7b953feb.jpg

Wygląda to na amatorszczyznę, ale mocowanie jest solidne a cyna zalała wszystkie żyły przewodu - jest dobrze. Prawy(górny), różowy, fabryczny przewód od przetwornicy wygląda na cieniznę w stosunku do zastosowanych przewodów.

Aby nie kusić losu, bo jest tam trochę różnych przewodów, tył osłoniłem maskownicą:

20180317_161312.thumb.jpg.ff81536f7165820d5f19363d672acd0b.jpg20180317_161306.thumb.jpg.ff7010cab49cd6cc4d3fe52190a7d8f7.jpg

Tak więc teraz muszę poczekać na ładna pogodę, by przykleić solar i przewiercić się przez dach. 

Acha, zakupiłem także:

1 x SIKA Aktivator 205

1 x Sika Primer 210

2 x Sikaflex 252

Jak ktoś jest chętny na odkupienie to zapraszam na priv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zastanawiam czy warto ten Activator kupować. To w sumie jest jakby rozpuszczalnik czy benzyna ekstrakcyjna. Primer ok, ten wiem , że jest konieczny, ale ten activator mnie męczy, bo i tak będę delikatnie miejsce klejenia matował. Biorą za to gó... nie wiedzieć ile kasy :( , z drugiej strony trochę się boję, bo jednak będę kleił na aluminium.Na plastikowych uchwytach bym w ogóle nad tym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kiedyś Kristofer napisał, przy całej kwocie zestawu lepiej dorzucić te 5 dych i mieć święty spokój. Nie znam się na tym i nie chcę eksperymentować.

Acha, w gąszczu aukcji z profilami z reguły są 1m, 2m a ja znalazłem 1,5 m tutaj. Idealna sprawa do mojego panelu 148 cm, z przesyłką 5 dych. 

Jednak przez to nie mam nic dla Maciusia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

W tygodniu dokupiłem kilka metrów przewodu 10mm2 (nie ma 8mm2) oraz tulejki i dokończyłem instalację elektryczną pod solar.

Zastanawiam się dlaczego tak grube kable użyłeś do instalacji solarnej.Rozumiem, że miały być 8 mm, ale nie było.Kurcze jak kupiłem te niby specjalne kable solarne , ale tylko 6mm kw. Wydawało mi się, że będą aż za grube :( No chyba, że masz dużą odległość solara od regulatora, ale u mnie też wychodzi okolo 3,5 m. Jak mocny masz panel, bo ja mam 160W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable od solara mam 6mm2, około 5 metrów tylko odcinek od regulatora do hebla dałem 10mm2. Wiem, że jest to nadmiarowe jednak 10mm2 kupiłem także na krótkie kawałki do mover'a, przetwornicy, więc bez sensu mi było dokupywać 50 cm kabla 6mm2. A dedykowanych solarnych kabli nie chciałem ciąć.

Przy tych 10A idących z solara to nawet te 6mm2 to aż nadto, jednak nawet nie widziałem cieńszych kabli solarnych, i dobrze. Panel 150W. Przy tej instalacji spokojnie mogę w przyszłości dołożyć drugi taki panel, choć wtedy regulator 20A będzie na granicy swoich możliwości i musiałbym zrobić jakieś manualne załączanie drugiego panelu w przypadku słabszej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lbuster napisał:

Kable od solara mam 6mm2, około 5 metrów tylko odcinek od regulatora do hebla dałem 10mm2

Teraz to jest ok, czyli będziemy robili podobnie :)  Przy dwóch panelach 150 czy 160 W regulator 20A jeszcze wytrzyma, tylko wątpię żeby drugi panel w ogóle był potrzebny.W tym układzie potrzebny by był również dużo większy akumulator jak  powiedzmy 105 Ah, a taki kupiłem nowy. Ja już bym nie miał miejsca na dokładki większych akumulatorów, u mnie już w tej chwili wszystko wchodzi na styk. Jednym słowem ten panel musi wystarczyć i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi panel rozważam jedynie na jesienno/wiosenne wojaże z kiepską pogodą. Choć jak będzie naprawdę kiepsko, to raczej się zmyję gdzieś indziej/do domu lub awaryjnie wezmę na jedną dobę prąd. Bo tak na prawdę, to prawdziwy test naszych sprzętów będzie można wykonać nie w piękną słoneczną pogodę, gdzie cały dzień latamy na zewnątrz, lecz w deszczową pogodę, gdzie nie dosyć, że panele słabiej ładują to na dodatek my w cepce zużywamy kilkakrotnie więcej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.