Skocz do zawartości

Telewizor, radio samochodowe, anteny oraz elektryka


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Stworzyłem ten temat, by podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat zakupionych produktów oraz prosić o porady, głównie w temacie elektroniki.

 

Tak więc telewizor. Mimo porad szanownych forumowiczów, zaryzykowałem i kupiłem Mistral 21,5 cala.

 

post-20089-0-46493000-1490726904.jpg

 

O zaletach nie będę pisał, opiszę tylko wady i "cechy", które mogą interesować potencjalnych nabywców.

Telewizor nabyłem jeszcze w zimie i zacząłem go testować w domu z kablówką. I tu wyszedł pierwszy zonk. Okazało się, że wejście CI działa tylko i wyłącznie z kartami dla DVB-S(satelita). Nie ma możliwości użyć karty dla DVB-C(kablówka). Tak więc, jeżeli ktoś chciałby używać telewizora i w domu i cepce, to w domu nie użyje karty do kablówki. Dla mnie to akurat mało istotne, bo telewizor będzie na stałe zamontowany w cepce.

Druga wada objawiła się już przy rozpakowywaniu TV. Wyposażenie jest dość chaotycznie umieszczone w pudełku, przez co wtyczka do 230V była bardzo wygięta. Być może TV był już wcześniej rozpakowywany i niechlujnie spakowany, jednak niesmak pozostał.

No i kąty widzenia, co zapewne najbardziej zainteresuje potencjalnych nabywców. Prawidłowa widoczność na boki to 45 stopni, później widać zmiany kolorów. Według mnie, jest to do zaakceptowania, gdyż nawet umieszczając telewizor w rogu pomieszczenia (pod kątem 45 stopni), będzie bardzo dobra widoczność z każdego miejsca. Patrząc na telewizor góra/dół, to kąt widzenia od dołu wynosi 0 stopni. Poważnie. Nie można telewizora oglądać z dołu. Pod nawet niewielkim kątem pewne kolory ciemnieją. Można to porównać z patrzeniem na ekran laptopa od dołu - chyba we wszystkich tak było. Kąt widzenia z góry na TV wynosi 90 stopni. Poważnie (znowu). Nie ważne, jak bardzo z góry na niego będziecie patrzeć, kolory pozostają "oryginalne". Tak więc planując rozmieszczenie telewizora należy go tak pochylić, by nikt nie mógł spojrzeć na niego z dołu.

Tak więc jak na razie to tyle wad, jak znajdę więcej, to będę dopisywał. Jak na razie zbyt krótko go testuję, a największe moje obawy dotyczą jakości tunera oraz wytrzymałości w zimie i podczas jazdy (wstrząsy).

 

Gdy zaczęło się robić wiosennie, przytargałem TV do cepki i zacząłem pierwsze przymiarki i testy terenowe. Telewizor zamotowałem na jakichś gumach od poloneza:

 

WP 20160826 13 15 22 Pro

 

 

do obrotowej szafki:

 

post-20089-0-99185200-1490727927_thumb.jpg
 

Nie było najłatwiej załapać gwint, ale mam nadzieję, że dzięki temu patentowi telewizor będzie trochę stabilizowany. Wadą tego rozwiązania to problem, a raczej niemożliwość, podłączenia przewodów po zawieszeniu TV. Trzeba to zrobić wcześniej.

Tak więc po zawieszeniu zacząłem testować, co można odebrać na drucie. Dosłownie. Nie posiadając jeszcze docelowej anteny podłączyłem antenę od 20-letniego amplitunera. Antenę podłączyłem drucikami do gniazdka na zewnątrz przyczepy:

 

post-20089-0-56664000-1490728390_thumb.jpg

 

a telewizor do gniazda w schowku pod telewizorem:

 

DSCF0979

 

Jakież było moje zdziwienie, jak telewizor wyszukał i prawidłowo wyświetlał kilka kanałów:

 

WP 20170319 17 34 39 Pro

 

Stwierdziłem, że mam bardzo dobre warunki odbioru, bo tylko 25 km od nadajnika. Jednak źródło sygnału zasłaniał dom, przy którym stała przyczepa. Tak więc to musiał być sygnał z odbicia.

 

CDN...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka...

 

o tych kątach widzenia bylo pisane, takze na elektrodzie... 

 

Kolejna rzeczy jakie odkryjesz z tych negatywnych to:

 

- skanowanie kanałów... jeśli bedziesz w zasiegu 2 nadajników i np na kanale 25 zaprogramuje si bardzo silny mux 2 i dalej lecac zeskanuje ponownie mux 2 na kanale 40 (nawet bardzo kiepski poziom sygnału,  ale poprawnie zapisze kanały) - to nadpisze pozycje po LCN te z kanału 40 wiec pomimo ze były kanały w super sile sygnału to nadpisze je tymi z kiepskiego muxa...

 

- moduł CI i skanowanie sat - nie można ustawiać programów z listy operatora, ani wyszukiwać po sieci DVB-S (czyli wpisujesz jeden transponder np NC+ i puszczasz skanowanie po sieci providera - zeskanuje ci wszystkie kanały np NC+ i ustawi ci je na początku listy... ma taka opcje np PHILIPS serii K )

 

- widoczność gdy pada na na ekran słońce ... zapomnij o oglądaniu - nie da się, wiec przed przyczepę w słoneczny dzień nie wystawisz...

 

jak cos mi sie przypomni to napisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD...

 

Zachęcony świetnym wynikiem odbioru na drucie, zacząłem zamawiać anteny. Przez zimę przeczytałem chyba wszystkie tematy tego dotyczące, niektóre kilka razy i nadal miałem wątpliwości, co wybrać. Założenia były dwa - dookulność anteny oraz możliwość podłączenia jednocześnie do TV i do radia samochodowego.

 

Tak więc nie mogąc się zdecydować, kupiłem Cabletech ANT0559 oraz koronę.

 

Zajarany przystąpiłem do testów. Na dzień dobry podłączyłem Cabletech bez zasilacza i wyszukałem programy. Liczba znalezionych - 0. Uuuuu, słabo. Kawałek druta tyle znalazł a antena za ponad stówkę nic?. No dobra, podłączę zasilanie z 230 - tylko takie było na wyposażeniu. Kolejne wyszukiwanie i liczba znalezionych kanałów - 0.

Eeeee, no co jest. Czyżbym coś spalił czy jak? Dobra, podłączam koronę bez zasilania (zasilacz na 12V z zapalniczki, nie mam jeszcze przygotowanego zasilania). Wyszukuję i ....

.... i 0 znalezionych programów. No fajnie, zjarałem tuner. W akcie desperacji podłączam ponownie stary drut bez żadnego zasilania i... i działa - znalazł chyba z 15 kanałów, większość odbierała prawidłowo.

 

Wkurzyłem się nieziemsko (i ucieszyłem, że działa TV). Tak więc zacząłem wykonywać kolejne testy, biegałem z antenami po całej działce, kombinowałem z końcówkami i przedłużkami. Pół dnia straciłem i nic. W końcu teść zaniósł koronę na pięterko i podłączył do swojego TV. Działa - bez zasilania odbiera w miarę sprawnie po wystawieniu przez okno. Drugi test - Cabletech. Bez zasilania lipa. Z zasilaniem odbiera jako tako. No ale działa.

 

Tak więc kolejne testy na gruncie i nic. W akcie desperacji podjechałem samochodem pod przyczepę, by zasilić koronkę z zapalniczki. I olśnienie. Działa. Co ciekawe, znalazła stacje chyba tylko z jednego mulipleksu, ale za to kilka w HD (1, 2, TVN, TVN8). Niestety, ale nie znalazła tych kanałów, które działały na drucie (a na drucie nie było widać tych z koronki).

 

Stwierdzając, że posiadam magiczny drut, zacząłem się z nim bawić. Niestety, ale tylko włożony w kratkę wentylacyjną od lodówki działał. Gdziekolwiek indziej go przesuwałem, tracił sygnał. Stwierdziłem, że magiczny drut współpracuje z obudowa magicznej lodówki i razem to działa. Innego wyjaśnienia nie mam.

 

Podsumowując cały dzień latania jak pajac z antenami, mocne 1:0 dla koronki.

 

Teraz czekam jeszcze na inne zamówione części i będę podłączał obydwie anteny i mam nadzieję, że niedługo przedstawię kolejne testy z innych, ciekawszych miejsc.

 

CDN...

 

 

 

 

 


 

 

Kolejna rzeczy jakie odkryjesz z tych negatywnych to:

 

 

 

Dzięki Bartosz za info, jak ja szukałem tych informacji to nie znalazłem - chyba cienki jestem w wyszukiwaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem etap poszukiwania TV do przyczepy w 2013 i 2015...

 

Za pierwszym razem wybralem TV Reflexion LDD 2270 - brak negatywnych uwag, kombajn do wszystkiego - ale pozyczylem go Kozaczkom i został uszkodzony podczas włamania do kampra i Przemek go ode mnie odkupił.... służy im do dzis

 

Za drugim razem wybrałem PHILIPSA - http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/cpindex.pl?scy=SI&slg=EN&ctn=22PFL2978H/12- tylko dlatego ze mialem go od reki - ale rownież jestem zadowolony - brakuje czasem DVD i wejscia aux-in aby puszczac muzyke z telefony...

 

W tym roku przymierzam sie do zmiany znowu na Refelxiona - tym razem na https://www.amazon.de/Reflexion-LDDW22/dp/B01MUGSP4U obecnie cena podskoczyla - poczekam - w listopadzie smigaly po okolo 250-260 euro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem etap poszukiwania TV do przyczepy w 2013 i 2015...

 

...

 

Philips na 12V był moim drugim typem, jednak brakowało mu DVB-S, a od zawsze chciałem się pobawić satelitą. Wykluczyłem dodatkowe dekodery. A jako że zacząłem od zeszłego roku jeździć za granicę i planuję to kontynuować w kolejnych latach, to SAT jest raczej niezbędny.

Co do Refelxiona, to też się nad tym zastanawiałem, jednak jak dla mnie firma podobnie egzotyczna jak Mistral, dodatkowo cena najwyższa ze wszystkich rozważanych, a DVD to nawet nie wiedziałbym do czego użyć. Według mnie lepiej podłączyć USB z kilkoma AVI'kami, niż jeździć z kolekcją płyt. A aux to mam w radiu samochodowym (choć też wolę USB). Ale jak wiadomo, każdy ma inne wymagania co do sprzętu.

 

Jako, że rozpocząłem temat radia samochodowego, to mogę tylko powiedzieć, że testy będą później. Jak na razie to nawet go nie podłączyłem, bo nie mam zasilania. Dodam tylko, że wybrałem PIONEER MVH-181UB. Dlaczego ten? Bo:

- mam zaufanie do marki

- tani (około 200PLN)

- nie posiada CD (pisałem wcześniej że dla mnie to zaleta oraz zmniejsza wymiary)

- posiada USB (MP3)

- posiada pilot (nie muszę tyłka ruszać, by zmienić kanał, czy to z przyczepy czy spoza niej)

 

Niestety, ale nadal się zastanawiam, jakie głośniki do niego podłączyć. Niby mam jakieś z odzysku samochodowe, dwudrożne Blaupunkt'a, jednak mają one na karku parę wiosen i bym musiał wiercić otwory w schowkach oraz sklecić wewnątrz schowków jakieś obudowy. Dlatego też zastanawiam się nad system z subwooferem, by głośnik niskotonowy był w dedykowanej obudowie, a średnie i wysokie tony w postaci małych satelitek podwiesić gdzieś przy szafkach. Takie rozwiązanie nie wymusza niszczenia mebli a subwoofer chyba można by umieścić w schowku (tak mi się wydaje). Możliwe, że do tego byłby wymagany jakiś wzmacniacz samochodowy. Temat mam jeszcze do rozeznania i do poczytania na dedykowanych forach. No chyba, że ktoś może mi coś polecić.

Posiadam jeszcze jakieś stare kolumienki, które mógłbym wystawić przed przyczepę, gdybym tam chciał słuchać radyjka. W tym celu chciałbym z drugich wyjść (tylnich) radia pociągnąć przewody do gniazda antenowego:

 

post-20089-0-56664000-1490728390.jpg

 

 

i tam wcisnąć gniazda głośnikowe. Jakby to się udało, to mógłbym fader'em przenosić dźwięk między przyczepą a "przedsionkiem".

 

CDN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips ma DVB-S/S2 i takze DVB-C i DVB-T/T2 (ale trzeba miec odpowiednie oprogramowanie i wybrac kraj gdzie jest nadawane DVB-T2)

 

Tak, ktoś z forum polecał jeden model, który miał DVB-S, jednak był on dostępny tylko w jednym sklepie i nie wiedziałem, czy już go wycofują czy jak. Ale widzę, że dla Ciebie zakupy za granicą to chleb powszedni. Ja bym się bał jakichś niezgodności między krajami, gwarancji itp.

 

BTW. Chyba na forum jeszcze żyją czasem zimowym - odpowiadam na wiadomość, która dopiero będzie napisana.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja polecałem. Mam Philipsa 22pfk4209. Chcę do niego dokupić NC+ z kartą CI+. Problemem jest jednak wybór odpowiedniej anteny satelitarnej. Właśnie próbuję rozkminić temat. Oglądam, czytam ale nie wiem co wybrać co się sprawdzi jednocześnie w Polsce i w Europie Południowej jak Węgry, Słowenia, Włochy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa, same problemy z tą telewizją. Chciałem NC+ bo tam jest oferta na kartę i nie muszę brać żadnego abo. W Polsat Cyfrowy chyba nie ma takiej oferty. Z kolei nie chcę ciągać żadnego dekodera, bo jak TV powieszę na ścianie to klockowej skrzynki nie będzie gdzie postawić. Szlag mnie trafi z tą telewizją :D 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuźwa, same problemy z tą telewizją. Chciałem NC+ bo tam jest oferta na kartę i nie muszę brać żadnego abo. W Polsat Cyfrowy chyba nie ma takiej oferty. Z kolei nie chcę ciągać żadnego dekodera, bo jak TV powieszę na ścianie to klockowej skrzynki nie będzie gdzie postawić. Szlag mnie trafi z tą telewizją :D

Serio warto tak się gimnastykować? Tablet z LTE, Netflix, Showmax i problem z głowy :), trzeba brać przykład z dzieci one już nie wiedza co to tv (dzięki YouTube).

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Chyba na forum jeszcze żyją czasem zimowym - odpowiadam na wiadomość, która dopiero będzie napisana.

trzeba sobie samemu przestawić w ustawieniach profilu ;). Inaczej będziesz miał tak cały czas ;).

 

Co do TV się nie wypowiadam bo mam TV Rolsen na 12V i działa :). Przynajmniej w domu po HDMI z CP  ale do cepki posłuży chyba tylko jako wyświetlacz bajek z USB dla córki (taki był cel nabycia).

 

Kombinujesz z radiem samochodowym, wooferem itd, rozumiem, że raczej przyczepka nie będzie przystosowana do dzikusa a zależna od 230V?

Pytam bo taki woofer + radio i głośniki to parę ładnych A/h będą zjadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zna ktoś jakiś uchwyt obrotowy abo na jakimś wysięgniku pod tv? Taki by wszedł do tej "szafki na tv" w Hobbikach?

Teraz mam telewizor na sztywno przykręcony na jakimś kawałku blachy.

post-20868-0-53945200-1490771792_thumb.jpg

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio warto tak się gimnastykować? Tablet z LTE, Netflix, Showmax i problem z głowy :), trzeba brać przykład z dzieci one już nie wiedza co to tv (dzięki YouTube).

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

niestety - meczyków na tym na żywo nie zobaczysz, dla mojej rodzinki to jedyny powód posiadania TV sat w domu. Owszem na aplikacjach mobilnych NC+ większość zobaczysz ale w kraju, za granicą blokują. Owszem można zmienić ustawienia i udawać, że jest się w PL, tylko jest jeszcze sprawa sieci LTE za granicą lub Wi-fi - czasami prościej jednak rozstawić antenę sat, co mnie teraz zajmuje 5 minut na statyw i 5-10 na szukanie sygnału. Planuję jeszcze teraz przerobić wszystko na 12V i będzie jeszcze prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.