Skocz do zawartości

Karawaning ale z drugiej strony :-)


Piórek

Rekomendowane odpowiedzi

Co wg mnie by się przydało: 

 

- obowiązkowo dobre sanitariaty w dobrym standardzie, a nie jakieś budy sklecone z byle czego

- to samo tyczy się zmywalni i niech stanowiska będą na odpowiedniej wysokości  

- wygodne miejsce do opróżniania WC chemicznego

- ciepła woda w cenie, a nie na jakieś żetony czy inne cuda

- pralka

- parcele niekoniecznie trwawiaste, mogą mieć jakąś podbudowę sensowną, albo wzmocnienia, żeby nie robiło się bagno po każdym opadzie, no i równe

- brak krawężników przy wjeździe na parcele

- woda, prąd przy parcelach

- płatność kartą

- oświetlenie

- zadbane otoczenie

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ koledzy, ja właśnie tak to widzę - parcela "głębokości" 10 m, to trochę mało. Jak wjadę przyczepą, która razem z zaczepem ma 7m, to już na samochód trochę maławo może być. A to przecież nie jest największa przyczepa. Dlatego też droga szerokości 10 m, to tak na prawdę szerokie pobocze do wykorzystania np na parkowanie przy swojej parceli. Wtedy mamy komfort całkiem, całkiem...

 

Parę lat temu zacząłem jeździć na kempingi i m.in. byłem na kempingach na Węgrzech. Wiele osób zna - Tulipan camp w Egerze. Kiedy zaczynali, mieli budynek sanitarny, zaś recepcja mieściła się w przyczepie kempingowej. W kolejnych latach rozbudowali zarówno sanitariaty, jak i recepcję. Ten układ miałem okazję później jeszcze zobaczyć w kilku innych rozwiązaniach. Najpierw miejsce do postawienia przyczep i sanitariaty. W kolejnych latach rozbudowa infrastruktury typu recepcja. Pozwala to trochę zaoszczędzić. To tylko jako sugestia, bo jak masz możliwość postawienia całości od razu - to tym lepiej. Zaś co do sanitariatów, może mi się wydaje, ale 4 boksy sanitarne, to może być trochę mało... Gdyby tak było, że po 4 na płeć, to byłby luksus. Ja zawsze zwracam uwagę na to, żeby w łazience była możliwość zamknięcia się w boksie z prysznicem, zaś ten boks, żeby był podzielony na 2 części - "suchą" na pozostawienie ciuchów i prysznic właściwy. Daje to komfort, że nie muszę goło biegać po łazience, żeby się wytrzeć /  ubrać itp. Jeśli przewidujesz boksy sanitarne, to byłoby wskazane, żeby jednak te prysznice były osobno od umywalek, żeby ktoś idący się wykąpać, nie blokował umycia rąk komuś, kto z kibelka wychodzi. To takie sugestie, bo nie wiem, jak planujesz budowę owych wspomnianych boksów. To wszystko są sprawy drobne, a mają znaczenie w codziennym życiu. A przecież chcesz, żeby turyści parę dni spędzili na Twoim kempingu :)

 

Aaa... i jeszcze drobiazg - przyjeżdżający na kemping, czasem starą przed recepcją, załatwiają formalności, bądź idą obejrzeć kemping i dochodzą do wniosku, że pojadą dalej (albo, czego Ci życzę, nie znajdują miejsca). Wtedy przydałoby się miejsce, gdzie zestaw z przyczepą może bezpiecznie nawrócić. Ponadto może przyjechać równocześnie kilku turystów i każdy chce załatwić formalności - miejsce do zaparkowania nie blokujące przejazdu osób już zameldowanych. O tym już tu koledzy wspominali.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co będziesz budował rób porządnie, bez prowizorek bo na to szkoda pieniędzy. Lepiej na początek mniej łazienek  ale murowanych, z dobrej jakości ściankami (nie nasiąkające wodą drewniane drzwi). Ja bym robił łazienki w kafelkach, wytrzyma z 10 lat.

 

parcele utwardzone, aby po deszczu nie było potrzeba traktora i renowacji terenu. Nie mówię o betonie, tylko albo utwardzony trawnik albo jakiś super drobny żwirek. Przyłącza na słupkach a nie w ziemi (pod podnoszoną pokrywą (np Ciechocinek camping). Jeżeli będziesz miał koparkę i kopał instalacje na parcele, to pamiętaj o kanalizacji, wielu chętnie dopłaci za stałe przyłącze do wody i kanalizacji.

 

Może to śmieszne, ale pokusiłbym się o rozprowadzenie instalacji satelitarnej w ziemi - koszt nie powinien być duży, kwestia kabli i dodatkowego peszla. Jedna antena zbiorcza + konwerter np na 8 wyjść. Sam chętnie podłączyłbym kabelek niż szukał sygnału przyjeżdżając na weekend.

 

Od kilku lat wybieram się na Mazury, nigdy w życiu nie byłem tam ani ja, ani żona. Brakuje motywacji (bliżej mam nad Bałtyk niż do Ciebie). Ale może właśnie Twój pomysł i dobry rabat na początek zachęci nas do wyjazdu. W tym biznesie najlepszą reklamą jest zadowolony klient, który nawet jak ma bardzo daleko to w fajne miejsce chętnie wróci.

 

Zadbaj o dobre przyłącze prądu, kawałek kuchni dla ludzi z namiotami (lodówka, najlepiej podzielona na szuflady lub półki - ale z przeszklonymi drzwiami). Koszty na początek będą duże, a zwrot inwestycji to ładnych kilka lat.

 

Pamiętaj o kulturalnej obsłudze w recepcji  i podstawach języka niemieckiego i angielskiego pod telefonem.

 

Pamiętaj o wsadzeniu drzewek, lub jak są to nie wycinaj, fajnie stać w cieniu.

 

Boisko dla dzieci - jak jest miejsce to małym kosztem kupując dwie bramki (nie dziaduj, kup porządne) np z Decathlona za 300zł masz już co zaoferować. Plac zabaw - sprawdź czy nie musisz mieć atestowanego jak np w przedszkolach, wtedy jest to duża kasa i trzeba robić to etapami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej droga o szerokości 6m a parcele 8 x 12m? To już całkiem przyzwoicie :-) Łuków nie ma póki co więc odpada temat ich poszerzania.

 

Z innych spraw:

1. Plac zabaw planuję tak samo jak jakieś boisko. Teren jest spory więc nie będzie z tym problemu.

2. Boksy sanitarne póki co 4 szt. ponieważ mają być w bdb standardzie a nie jak pisaliście jakieś budy sklejone z kartonu :-) Boksy będą rozmiarów takich że można będzie spokojnie się rozebrać, umyć i ubrać :-)

3. Ciepła woda nie na żetony :-)

4. Pralki nie przewiduje póki co chyba że będzie bardzo duże zapotrzebowanie więc wtedy się pomyśli :-)

5. Parcele chcę aby były utwardzone. Tylko czym? żwirek ok. Myślałem też o płytach ażurowych z trawą w środku, tylko czy nie będzie zbyt zabetonowane to? Chce aby jednak było w zgodzie z naturą :-)

6. Krawężników nie przewiduję :-) Ale parcele chciałbym oddzielić od siebie np poprzez wykoszenie traw odpowiednio :-) w późniejszym czasie posadzenie jakiś krzaczorów :-)

7. Woda i prąd jak najbardziej. Jeden słupek z dwoma przyłączeniami dla dwóch parceli.

8. Płatność kartą - myślę że tak :-)

9. Oświetlenie - przy recepcji, sanitariatach i głównej drodze - tak

10. Przed recepcją miejsce do wycofania i zaparkowania - oczywiście tak

11. Z tą instalacją tvsat dobry pomysł :-) Jeśli koszt rozprowadzenia nie będzie duży to czemu nie...

12. Kuchni póki co nie planuję także goście z namiotami będą musiały poradzić sobie z butlami ;-)

13. Angielski opanowany :-) z niemieckim gorzej ale damy radę

14. Doświadczenie w branży turystycznej mamy bardzo duże bo ponad 25 lat :-) tylko to nasz pierwszy camping i stąd pytania do Was :-) Bo gdzie najlepiej pytać jak nie u potencjalnych gości ;-)

 

Trochę tego jest ale Wasze wskazówki są bardzo mile widziane :-)

 

Załączam przykładowy zrzut jakby to miało wyglądać.

Dodam tylko że sanitariaty będą w jednej części budynku recepcji. Zlewozmywaki na ścianie zewnętrznej.

post-25104-0-45678100-1489150727_thumb.jpg

Edytowane przez Piórek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na foto. Foto nie oddaje odległości rzeczywistych. Parcele będą miały przestrzeń, tak mi się wydaje przynajmniej :-) Co do drzew to niestety nie. Jest to teren przy samym jeziorze, z plażą, pomostem ale bez drzew. Oczywiście w dłuższej perspektywie czasu będą :-) Nie chcę zagospodarowywać całego terenu tylko zrobić sekcje dla przyczep/kamperów, sportowo-rozrywkową, parking itd.

 

Myślałem o wifi ale w dobie dzisiejszego dostępu do sieci komórkowej i tam pakietów danych, każdy ma chyba wystarczająco tego u siebie :-) Ja np mam 40GB i wystarcza spokojnie :-)

 

Co do pomostu to nie trawa tylko trzcina której już nie ma na pewnej szerokości, w jej miejsce jest pomost i plaża wysypaną piaskiem.

 

Hotel Tajty ;-) znam

Edytowane przez Piórek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sanitariaty, to właściwie pisałem, żebyś bardziej przemyślał na przyszłość. Masz szansę na to, że pole może być oblegane. Na początek - te 4 wystarczą. Byle były stale czynne :) Co do kuchni, może nie tyle chodzi o wyposażenie, co bardziej o miejsce. Właśnie namiotowcy, przy marnej pogodzie, chcieliby gdzieś usiąść i zjeść posiłek. Mogą mieć własną kuchenkę, własne naczynia, ale takie miejsce, żeby być pod dachem - byłoby przydatne. Znowu, może nie od razu na wstępie, ale w projekcie mógłbyś przewidzieć takie miejsce. W dalszych latach możesz pomyśleć także o jakimś podstawowym wyposażeniu tej kuchni (zobaczysz o co będą pytać turyści).

Parcele utwardzone? To właściwie trudne do określenia. Gdybyś miał dobrze utwardzony grunt, ale zdrenowany, to niekoniecznie musisz mieć kratkę betonową, czy inne dziwadła. Grunt, żeby woda nie stała po deszczu i nie rozmakała terenu. Tu jest pytanie o ukształtowanie całości. Jeśli masz gdzie odprowadzić wodę z drenów - to trawa na podsypce żwirowej i koniec. Jeśli nie masz gdzie, to wtedy ewentualne kratki betonowe, czy też plastykowe, ale na dobrej podsypce, żeby za chwilę nie zaczęły Ci wychodzić każda w inną stronę. Wtedy krawężników miał nie będziesz, ale kratki Ci przejechać nie pozwolą. Inna kwestia, że planując kratkę, musisz ją czymś "obrębić" i już pojawiają się krawężniki. Wtedy jednak wkopujesz je głęboko, żeby po prostu nie wystawały zanadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie kratki betonowe ażurowe to zło - obciążenia są duże i punktowe, przy silnych deszczach będzie tak jak pisze Michał - będą się rozchodzić, nie będzie estetycznie.

 

Może to być jakaś podsypka - robią teraz fajne ścieżki w lasach do spacerowania  i ścieżki rowerowe - coś jak drobny żwirek, prawie piasek. Ugniatają  to mocno i jest nie do ruszenia. Masz tu fotkę takiej parceli z Węgier.

 

Miejsce pod przedsionek to lepiej trawa niż coś twardego.

post-8007-0-68045000-1489153256_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.