Skocz do zawartości

Jaka maksymalnie duża przyczepa do osobówki na kat B


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

 

Ok, dzięki, jak Ty tego nie wiesz to znaczy że nie ma takich ograniczeń default_biggrin.png

Ale chyba pójdę w kierunku B+E i tak.

 

Nie wiem czy są ograniczenia. Pytanie jak traktowac B96 :-D

 

Z E do B nie ma tego problemu bo to odrębna kategoria. Jeśli masz czas, pieniądze to zdecydowanie lepiej zrobić E do B. Natomiast gdybyśmy byli w DE to sprawa jest łatwiejsza. Tam uzyskujesz B96 bez egzaminu :-D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

36 minut temu, Daniel Quattro napisał:

Witam, Moje auto mam Dmc 3020kg a przyczepa 1100kg łącznie 4120kg mam kategorie tylko B czyli muszę zrobić egzamin b96  , i zakupić urządzenie do viaTOLL by poruszać się po drogach

Przepisy są dla słabych, jeździj jak Ci pasuje ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dz.U. 2016 poz. 627 OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 8 kwietnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami

ar.6 punkt 6 ustawy mówi do czego upoważnia cię kategoria B

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

to taka wklejka dla tych co dalej uważają że mogą ciągnąć przyczepę poniżej 3,5 DMC bez uprawnienia B 96.- no chyba że ktoś ma starego Niewiadoma;)) Masa ciągnionej przyczepy DMC nie może przekraczać 1,33% dmc pojazdu holującego. Dotyczy to wszystkich przyczep. Kempingów do załadunku zboża czy naczep do tirów. 

Edytowane przez popolopo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U. 2016 poz. 627 OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 8 kwietnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kierujących pojazdami
ar.6 punkt 6 ustawy mówi do czego upoważnia cię kategoria B
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy
to taka wklejka dla tych co dalej uważają że mogą ciągnąć przyczepę poniżej 3,5 DMC bez uprawnienia B 96.- no chyba że ktoś ma starego Niewiadoma;)) Masa ciągnionej przyczepy DMC nie może przekraczać 1,33% dmc pojazdu holującego. Dotyczy to wszystkich przyczep. Kempingów do załadunku zboża czy naczep do tirów. 
O czym ty w ogóle piszesz? Przyczepy o DMC 3.5 tony w ogóle nie możesz holować na B. Minimum to B+E i oczywiście odpowiedni pojazd - IVECO robi takie ciągniki do 3.5t które wraz z przyczepa zamykają się w 7t DMC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki. miało być zestaw a nie przyczepa.
 
Czyli wg Ciebie na zestaw do 3.5t składający się z auta osobowego i przyczepy innej niż lekka potrzebny jest kod 96 do B?

Jeśli tak to proponuję przeczytać przepisy, które sam wkleiłeś, ale ze ZROZUMIENIEM. Aż do skutku :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale może sam poczytaj aż zrozumiesz. Jak wielu innych nie rozumiejących tego przepisu, i Żadne inne tłumaczenia ustawy wiedeńskiej tego nie zmieni. Kat B  masz 4 punkty. Pokaż mi ten rozumiany przez ciebie pkt e. może brzmi dla ciebie tak, Jeśli tego nie ma w przepisie to mogę holować czym chcę co chcę byle nie przekroczyć 3,5 t DMC zestawu.Brednie.

Nie można holować przyczepy innej niż lekka na kat B chyba że masz uprawnienia B96 i wtedy zestaw max 4,250 kilo. Ale zrobisz jak chcesz jak mój przyjaciel. Niemcy , kontrola, mandat 300 Euro.Nie holowali bo zjechaliśmy na parking. Odmówił przyjęcia MKK. Przyczepa poszła na parking policyjny, sprawa w sądzie Niemieckim a wyrok po odwołaniu został poddtrzymany przez sąd Polski. Tyle w temacie. Koszt 1200 Euro.

 

a

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajjjj, łopatologicznie

B:

Max 3500kg DMC zestaw, np 2000+1500kg DMC pamietajac o 1.33 jesli sie chce :P wiec podane KG pewnie złe 

B96:

Max 4250kg DMC zestaw, np 2500+1750kg DMC, 1.33 takze

BE: 

Max 7000kg, 3500+3500kg DMC, 1.33 nie ma zastosowania

 

Dobrze ?

Edytowane przez do0h (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację. ale w kat B nie ma możliwości prowadzenia innej przyczepy niż lekka lub do 4250 powyżej 3,5 t DMC z wpisem kodu do PJ. nie ma tam zawartego przepisu że do 3,5 t DMC zestw można zachowując oczywiście 1,33% DMC przyczepy do pojazdu. 

dodam kolega wystosował pismo do KGP a ci odesłali to do Centrum szkolenia Policji w Leginowie gdzie odpowiedz przyszłą do sądu. Nie można jeździć przyczepą inna niż lekka bez wpisu do prawa jazdy. Oczywiście taki był sens bo wykłądnia miała 3 strony a dotyczyła zmiany prawa w ruchu drogowym w Całej UE w 2015 roku w marcu. U nas weszła w 2016 roku

Edytowane przez popolopo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale może sam poczytaj aż zrozumiesz. Jak wielu innych nie rozumiejących tego przepisu, i Żadne inne tłumaczenia ustawy wiedeńskiej tego nie zmieni. Kat B  masz 4 punkty. Pokaż mi ten rozumiany przez ciebie pkt e. może brzmi dla ciebie tak, Jeśli tego nie ma w przepisie to mogę holować czym chcę co chcę byle nie przekroczyć 3,5 t DMC zestawu.Brednie. Nie można holować przyczepy innej niż lekka na kat B chyba że masz uprawnienia B96 i wtedy zestaw max 4,250 kilo. Ale zrobisz jak chcesz jak mój przyjaciel. Niemcy , kontrola, mandat 300 Euro.Nie holowali bo zjechaliśmy na parking. Odmówił przyjęcia MKK. Przyczepa poszła na parking policyjny, sprawa w sądzie Niemieckim a wyrok po odwołaniu został poddtrzymany przez sąd Polski. Tyle w temacie. Koszt 1200 Euro.

 

a

 

 

 

To teraz idź i przeczytaj ze zrozumieniem jeszcze ustęp 2: 

Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

 

 

Masz czarno na białym, że zdany egzamin praktyczny wymagany jest dla zestawu, który przekracza 3.5t. Jeśli nie przekracza to egzaminu praktycznego zdanego mieć nie musisz. Jeśli uważasz, że trzeba to wskaż jakikolwiek przepis nakładający obowiązek posiadania zdanego egzaminu dla zestawu do 3.5t a nie dla zestawu od 3.5 do 4.25t

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ? Mozna ciagnac zestaw do max DMC 3500kg IMO. W calej Unii tak jest. 

Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

 

EDIT: @jacek00 uprzedzil

Edytowane przez do0h (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.