Skocz do zawartości

Budowa wiaty: dekarze i cieśle pomóżcie :)


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu, po wakacjach mają mi robić elewacje i po tym bioręsię za wiatę i zadaszenie tarasu. Ale mam pytanie odnośnie zamocowania drewnianych słupów do tarasu betonowego. Chciałbym uniknąć typowych mocowań w kształcie litery u przyspawanej do pręta, w które wkłada się belkę i na wylot skręca, za estetycznie to nie wygląda. Wymyśliłem taki patent, i pytanie czy to zadziała. Spawam do pręta gwintowanego powiedzmy 20mm blachę o wymiarach 12x12cm, belka będzie 14x14cm. Do tego pod kątem prostym dospawam drugą blache, takie pióro, wymiar powiedzmy 6x20cm, w tej pionowej blasze wywierce z 2-3otwory. Belke od spodu ,,wyfrezuje,, pila spalinową i tym frezem nasadze belke na to pioro. Zeby ukryc sruby ktorymi skrece to wszystko wywierce wiertlem powiedzmy 20-30mm zaglebienie w którym bedzie sruna z podkładka, jak poskrecam to w to zaglebienie dopasuje ,,korek,, ktory wkleje i calosc pomaluje. Czy takie mocowanie zadziala, czy niezbedne jest zeby blachy byly po bokach belki a nie w jej srodku?

Jezeli takie mocowanie mogloby byc tak jakiej srednicy dac pret gwintowany?

Ile cm nad poziomem plytek musi byc belka? Bo wiem ze do sameych plytek dac nie mozna.

 

Daszek to kostrukcja lekka pokryta papą, z jednej strony mocowana do sciany a z drugiej na dwoch nogach. Wymiar daszku ok 4x4m.

 

Poniżej poglądowe zdjęcie jakby miały wyglądać te ,,mocowania,,

post-22353-0-31721500-1494841393_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 465
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W załączeniu masz rysunek kotwy, jaką my stosujemy do montażu słupów w wiatach. Nie ma tego pręta, ale wylewamy słupki na wysokość około 3-5 cm powyżej kostki i przykręcamy na kotwach blachy jak w załączeniu. Spód słupa frezujemy i przykręcamy. Najlepiej, jeżeli blachy są ocynkowane i pomalowane, inaczej szybko rdzewieją.

post-17461-0-14505000-1494863111_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blachy na pewno będą ocynkowane i do proszku też dam, w sumie żadne to pieniądze przy takich pierdołach :) z pewnych względów musi być na pręcie, ale widzę że nie ja pierwszy wpadłem na takie rozwiązanie. I chyba tak zrobbie, będzie to najestetyczniejsze wyjście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Sprawy się troche przesunęły. Elewacje będą robić na wiosne, poprzedni wykonawca zrobił mnie w jajo. Ale nie o tym, muszę przed elewacją zamontować poziome belki wsporcze na ścianie. Wymyśliłem dwie opcje, która będzie lepsza? Belki jedna 7m druga 4m będą złapane do ściany z porothermu 25cm gwintowanym prętem 12mm co 80cm, jedna opcja zamocowania to na kotwe chemiczną, druga to przewiercam się na wylot, od środka domu daję podkładkę z nakrętką i od zewnątrz też podkładkę z nakrętką, dokręcam ile sił w łapie. Dalej będzie 15cm wełny i belka która będzie się opierała na podkładkach 10x10cm i 10mm grubości. Które zamocowanie do ściany będzie pewniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przekroju belki nie pisałem, będzie 10x15cm (15 to wysokość)

 

co do wytrzymałości kotew to wiem, tylko trochę się martwię żeby z czasem coś  się nie rozruszało w ścianie

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz robiłem kotwy chemiczne w elewacji 15cm styropian pod daszek szklany i barierki nierdzewne. Trzyma to jak głupie. Pręt 12. 

Przekrój belki ma znaczenie że względu na wagę.

Ja bym to jeszcze podparł kątkownikami stalowymi w miejscu niewidocznym  pod elewacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 15.05.2017 o 11:43, jacekzoo napisał:

Czy takie mocowanie zadziala, czy niezbedne jest zeby blachy byly po bokach belki a nie w jej srodku

Do eksperta mi daleko, ale uważam, że takie rozwiązanie zadziała jak siekiera, czyli po jakimś czasie belka zostanie rozłupana, pęknie. Drewno to taki materiał, który nawet w pozornie sztywnych konstrukcjach przemieszcza się pod wpływem zmian temperatury, czy wilgotności, skręca się i generalnie ma tendencję do zmian wymiarów i kształtu. Raczej pomyślał bym nad wykonaniem maskowania całego standardowego uchwytu. (deska, z wywierconymi otworami na śruby. Świetnie też wyglądają grube sznury, którymi można zamaskować takie stalowe brzydactwa.

przykład zamaskowania stalowych uchwytów sznurem ozdobnym

DSC00001.thumb.JPG.1b23995287deeec38671cf1fb5875b72.JPG

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, jacekzoo napisał:

O przekroju belki nie pisałem, będzie 10x15cm (15 to wysokość)

 

co do wytrzymałości kotew to wiem, tylko trochę się martwię żeby z czasem coś  się nie rozruszało w ścianie

Ja bym dał kotwy chemiczne bo łatwiej wykonać, sztywniejsze połączenie, nie ma mostku termicznego, szczelniejsze i trzyma jak diabeł sołtysa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ściany. A co masz za ścianą?

Rozwiązania na obrazku poniżej jeżeli za ścianą nie jest "reprezentacyjna" część domu i ew wystające belki czy śruby nie zachwieją estetyki.
1) wyciąć otwory wielkości belki w ścianie i wstawić w nie belkę, zabezpieczyć przed wyjechaniem listwą/kawałkiem grubszej deski z zapasem na boki kantówki, a potem tylko wykończyć. 
2) wydrzeć tyle izolacji żeby przyłożyć do gołej ściany belkę i ją przykręcić solidnymi śrubami przez otwory i na nią położyć belki i przy pomocy kątownika (2 sztuki na każdą belkę poprzeczną)[/i] przytwierdzić belki do belki przy ścianie...ew zamiast kątownika wyżłobić w ścianie kawałek na belkę poprzeczną i belkę poprzeczną z nacięciem położyć na belce przykręconej do ściany.

 

Bez tytułu.png

Edytowane przez MaciekR4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nr 2 genialny. Dodałbym po jednej kotwie chemicznej na belkę i czołgiem to wyrwiesz ale że ścianą. Nie robiłbym dziur na belki do wnętrza. Niezależnie co jest po 2 stronie ściany. 

Hałas, kurz, dużo roboty i trudniej zakotwiczyć porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.