Jump to content
jacekzoo

Budowa wiaty: dekarze i cieśle pomóżcie :)

Recommended Posts

jacekzoo

Nie wiem czy zadowalająco dokładnie ale tak by to wyglądało. Nachylenie dachu 25 stopni

post-22353-0-29629300-1488200729_thumb.jpg

post-22353-0-02502100-1488200745_thumb.jpg

post-22353-0-43310800-1488200759_thumb.jpg

post-22353-0-81023000-1488200773_thumb.jpg

post-22353-0-55656900-1488200788_thumb.jpg

post-22353-0-94164400-1488200799_thumb.jpg

post-22353-0-80475500-1488200811_thumb.jpg

zanka

A no to widzisz, to faktycznie z boku odpada. Na tamtych zdjęciach nie było widać kąta nachylenia. To Ci Panie Kolego raczej nie pomogę. Przerysowałam to co napisałeś i wygląda to ciut słabo( nawet uwzględniając Te wysokości nowych krokwi( chociaż ja bym takich małych nie dała- , ale ja mam zboczenie ) To co pisałeś o tym wycinaniu waty  to bym nie zaryzykowała- ewentualnie słupy pionowe kręcone do ściany i na tym dopiero oparte. Ale patrząc po wymiarach na końcu w porywach uzyskasz jakieś 2670, a jeśli byś pchnął jeszcze w górę pod samą krawędź to masz 2740 i to przy magicznym cudzie,ze  kostkę masz idealnie równo. To nie wiem czy się zmieścisz z przyczepką- - kominki i inne takie wystają. A jak się zmieścisz to nie wiem, czy ta konstrukcja powali Cie urodą na kolana.Wywal thuje( jak Żonka nie będzie widziała) zyskasz metr, odsuń się od budynku , a pod oryginalnym daszkiem dalej będziesz trzymał drewienko.  Dumaj , bo różowo nie wygląda.

a może popaczaj na stalowe?

post-14439-0-59838100-1488214003_thumb.jpg

Wodnik Szuwarek

Zanka w jakiej aplikacji robisz rysunki?

Wysłane z mojego x600 przy użyciu Tapatalka

maarec

moim zdaniem jak zrobisz na ścianie nogi, które dokręcisz do ściany - min 3 odpowiednimi śrubami każda, i na nich zrobisz belkę w poziomie, również kręconą do ściany i dobrze skręconą z nogami to spokojnie powinno to zadziałać. Jeżeli wtedy podeprzeć na tym te krokwie i udałoby się jeszcze połączyć je z belkami z dachu to powinno to wytrzymać. Oczywiście Ty bierzesz za to odpowiedzialność finansową itd.

Czytałem jakie obciążenia mogą wystąpić - faktycznie robi to wrażenie. Może byłby sens zrobić daszek pokryty poliwęglanem ? solidnie oszczędzisz na wadze, ale wygląd pewnie nie będzie zadowalający ?

jacekzoo

Przy poliwęglanie jest za mały spadek, zajdzie glonem i będzie brzydko. Tylko nie kumam dlaczego bez nóg na ścianie belka miałaby tego nie utrzymać. Jak dać z 5 kotew na szpilkach z 15mm to przeczież tego nie urwie. Będą na to działać tylko siły od góry, na ścinanie. Takie jest moje zdanie

maarec

Nie wiem jak solidne są te mocowania, do tego Ty masz tam chyba wełnę ? Gdyby to były pręty gwintowane kręcone na wylot i belka dociśnięta siłowo do muru to byłoby bardzo dobrze. A tak nie dociśniesz tego siłowo i cała masa będzie spoczywać na tych metalowych 5 kotwach ?  Jeżeli już musisz to tak robić, to niestety wyciąłbym w elewacji  i izolacji dziurę pod  tą konkretną belkę i docisnąłbym ją tam do muru. Nie pamiętam z początku wątku - ile masz tam tej izolacji i ile muru dalej ?

a jak już musisz kręcić 6 metrową belkę do muru, przez izoloację, to nie 5 kotw na 6 metrach tylko daj co pół metra i max długie jak tylko pozwala grubość muru.

Commander

A coś się uparł żeby przykleić to na siłę do domu... Małą masz działkę?

jacekzoo

Commander, to jest jedyne miejsce na cepe, jak wiata to ok jak nie to pod plandeką. Wole wiate druga rzecz że zadaszenie tarasu musi być, będzie w tej samej technologi co wiata.

Marek, ściana 25cm porotherm, 15cm wełny. Kotwy zakotwione na kotwe chemiczną do ściany, w warstwie wełny rurki jako dystansy żeby belka nie wchodzioa w wełne, rurka nie calówka a większa, np z 5-6cm średnicy, dodatkowo do tego dospawam grubą blache żeby belka nie nabijała się na rurke tylko mocno się trzymała, blacha będzie zlicowana z wełną, blacha gruba, przykładowo z 4mm. A czy 5 kotew czy więcej to bez znaczenia, bez znaczenia w sensie że nie problem zrobić więcej

Edited by jacekzoo (see edit history)

Commander

OK.
Wystarczy belka nośna na murze, ale musi być mocno złapana na dystansach.
Dach też muli być lekki. Sugeruję płyty z tego tworzywa co butelka pet.

jacekzoo

W porównaniu do obciążenia śniegiem sama konstrukcja będzie jedynie jakimś procentem obciążenia, było wcześniej wyliczone.

maarec

te 15cm wełny trochę działa na wyobraźnię - cały ciężar będzie na tym spoczywał. Jeżeli masz zaufanie do tych kołów chemicznych to działaj. Faktycznie stalowe dystanse pomogą całości, ale tylko pod warunkiem, że kołki będą mega mocno trzymać. Buduj :). awaryjnie zawsze masz w pobliżu mur lub belki z dachu aby było się za co złapać :).

A powiedz nam jeszcze czy masz dostęp do strychu ? :) mam jeszcze szatański pomysł.

P.S. u mnie poliwęglan ma na długości 4,6m spadek 40cm czyli prawie nic. Nic się nie dzieje z glonami. Śnieg się topi, nie zjeżdża z rozpędem tak jak miałem kiedyś w innej lokalizacji przy minimalnie większym spadku. Dach jest lekki, ale krokwi dużo. Nogi 14cm, dwie główne belki w dachu po długości 16x16cm długie na 8m.

Benior

Robiłem altankę ale temat podobny. Tak już ktoś tu pisał aby zrobić a ja dorzucę fotki. Temat banalnie prosty i szybki w realizacji.

Nie obciążysz ściany i krokwie ozdobne zostaną. Oczywiście Ty podciągniesz to pod sam dach.

post-17221-0-08789600-1488230849_thumb.jpg

post-17221-0-51011900-1488230859_thumb.jpg

post-17221-0-90543500-1488230859_thumb.jpg

post-17221-0-25266700-1488230860_thumb.jpg

Tomiy

Przy poliwęglanie jest za mały spadek, zajdzie glonem i będzie brzydko. Tylko nie kumam dlaczego bez nóg na ścianie belka miałaby tego nie utrzymać. Jak dać z 5 kotew na szpilkach z 15mm to przeczież tego nie urwie. Będą na to działać tylko siły od góry, na ścinanie. Takie jest moje zdanie

Dwa domy dalej robił wiatę, szerokości na 2 samochody, czyli pewnie z 6 metrów (po jednej mocowana do domu, po drugiej słupy) i wycinał wełnę (styropian), belkę przymocował do muru, ocieplił ja itd. Widzę ze już 2 rok stoi. Dla pewności albo tak, albo postawić słupy przy ścianie przenoszące ciężar na grunt. Jakoś nie miałbym zaufania do beli zakotwionej w ścianie poprzez 15 cm wełny. Przecież jak walnie śnieg to będzie pareset kg albo i powyżej tony śniegu.

Zawsze możesz w rodzinie dyżury w trakcie opadów śniegu ustalić i zgarniać go np co godzine (także w nocy) :]

jacekzoo

No to u mnie będzie to samo tylko bez nóg przy ścianie.

Marek mam dostęp do strychu, co masz w głowie?

Co do kotew chemicznych nie miałem zafanie dopóki wykonawca nie zamocowal na nich brame przesówną, dwa wózki po cztery kotwy każda i na nich 4,5m brama plus przeciwwaga, ani drgnie. A dużo cięższe niż cała ta wiata

Benior jaki masz przekrój krokwi zadaszenia?

Benior

Niestety nie pamiętam, będę u mamy to pomierzę ale to nie będzie szybko. Konsultowałem to ze stolarzem więc jakieś standardowe przekroje.

Trochę drewna mamie zostało z budowy i też wykorzystałem.