Skocz do zawartości

Brak prądu ze solarów , rozładowanie aku.


piotrek3110

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy to normalne że akumulator 100ah ,panel 130W został rozładowany po 4 godzinach oglądania telewizora 36W , oświetlenie led 10W ,  oraz przez te 4 godziny chodził wentylator z piecyka trumatic . Przetwornica 12/230 zaczęła piszczeć i wyłączyła zasilanie , co chwile włączała się i wyłączała . Brakło prądu , czy po takim okresie krótkim to możliwe ???. Ładowania wiadomo teraz nie było ( noc ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wszystko mozliwe zwłaszcza o tej porze i takiej pogodzie aku na pewno jest niedoładowany a do tego przetwornica ktora tez zrzera prąd ,-więc lepiej ja wyłaczyc i nie korzystac z 230v.Solary to nie perpetum-mobile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wedle moich obliczeń to zużyłeś ok 20 Ah czyli 1/5 pojemności akumulatora , wiec doładuj akumulator z prostownika porządnie i ponownie zrób cykl wyładowania i powtórz to kilka razy aby rozruszać akumulator . Prąd max jaki możesz ustawić do ładowania to 10 A  na początku ładowania i powinien spadać w miarę ładowana się akumulatora .Na pewno posiadasz słaby prostownik z marketu wiec czas ładowania się wydłuży odpowiednio . Akumulator trzeba zadbać o niego w zimie , należy robić cykle ładowana i rozładowania .Bo w innym razie straci pojemność albo padnie . 

 

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz przetwornice? Jakie napiecie bylo na akumulatorze na poczatku zabawy?

 

Jaki byl prad ladowania z solarow?

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wedle moich obliczeń to zużyłeś ok 20 Ah czyli 1/5 pojemności akumulatora , wiec doładuj akumulator z prostownika porządnie i ponownie zrób cykl wyładowania i powtórz to kilka razy aby rozruszać akumulator . Prąd max jaki możesz ustawić do ładowania to 10 A  na początku ładowania i powinien spadać w miarę ładowana się akumulatora .Na pewno posiadasz słaby prostownik z marketu wiec czas ładowania się wydłuży odpowiednio . Akumulator trzeba zadbać o niego w zimie , należy robić cykle ładowana i rozładowania .Bo w innym razie straci pojemność albo padnie . 

 

Pozdrawiam  

Akumulatora nie musisz ładowac gdyz regulator od solarow dba rownierz o to zeby aku był doładowywany i to robi tak ze akumulator jak nie pracuje to jest zawsze doładowywany ale przy tych krotkich i mrocznych dniach trudno czasami doładowac aku a tym bardziej jak się korzysta z prądu.Po prostu zimą ta instalacja jest trochę mniej sprawna.wiem co piszę bo miałem rownierz taki sam zestaw i tez miałem kłopoty z doładowaniem,Akumulator tej pojemnosci potrzebuje 8-10 godz  słonecznej pogody-na zimę to aku gdzies 60-Ah(szybciej się naładuje) i rozsądnie korzystac z prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszasz . Zimą są lepsze warunki dla fotowoltaiki. Niskie tęperatury zwiększają sprawność panela mimo ze dni są krótsze . Polecam zmienić regulator na taki który ma wyjście do podłączenia usządzeń. To zapobiegnie w przyszłości nadmiernemu rozładowaniu akumulatora. Lub zamontój monitor stanu akumulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszasz . Zimą są lepsze warunki dla fotowoltaiki. Niskie tęperatury zwiększają sprawność panela mimo ze dni są krótsze . Polecam zmienić regulator na taki który ma wyjście do podłączenia usządzeń. To zapobiegnie w przyszłości nadmiernemu rozładowaniu akumulatora. Lub zamontój monitor stanu akumulatora

 

ale sie usmialem.... 

 

 

 

zalecany kąt oświetlania panela to 30st, zimą jest dużo niższy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co cię tak rozbawiło dzisiejszy wykres mojej produkcji http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=252 zwróć uwagę na czas produkcji 7h latem żeby tyle wyprodukować trwa to 10h 

A tu masz prosty monitor stanu akumulatora http://allegro.pl/avt733-c-monitor-i-konserwator-akumulatora-12v-i6572307269.html

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszasz .

 

Nie rozumiem, po co używasz takich zwrotów :niewiem:

Każdy ma prawo napisać, co myśli i nie musisz się z tym zgadzać - wystarczy, że również opisałeś swoje zdanie.

Masz rację w kwestii, że zimą panel ma lepsze warunki temperaturowe dla swojej pracy, co powoduje, że teoretycznie jego sprawność jest większa, niż latem. Teoretycznie dlatego, że nie są to aż takie wartości, które były by znaczące dla jednego, czy dwóch paneli na dachu przyczepy. Może w przypadku instalacji stacjonarnych, w których paneli jest kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset, ale i tu ważniejsze jest nasłonecznienie widziane przez panel, a to zimą jest zupełnie inne, niż latem. Również kąt padania promieni słonecznych na panel (o czym pisał Bartosz) jest mniej odpowiedni. Spektrum światła docierającego do paneli zimą, daje w efekcie znacznie mniej energii, niż latem (mimo korzystnej temperatury powietrza).

Polecam zmienić regulator na taki który ma wyjście do podłączenia usządzeń. To zapobiegnie w przyszłości nadmiernemu rozładowaniu akumulatora.

 

Jestem niemal przekonany, że Kol. Piotrek posiada właśnie taki "regulator" PV (z osobnym wyjściem dla odbiorników). :hmm:

Nawiasem mówiąc, to, co napisałeś nie jest prawdziwe w każdych warunkach i taki "regulator" wcale nie rozwiązuje kwestii niekontrolowanego rozładowywania akumulatora, mimo, że w stosownej chwili (dla ustawionej wrt. nap.) odłączy odbiorniki. Nie znam kontrolerów w akceptowalnym przez nas zakresie cenowym, które byłyby w stanie takie 100 % zabezpieczenie zrealizować.

Lub zamontój monitor stanu akumulatora

 

Ten tzw. "monitor stanu akumulatora", to w zasadzie tylko "piszczałka" informująca o tym, że accu jest rozładowany.

Rodzi się pytanie: po co to stosować, skoro i tak kontroler odłączy odbiorniki, co będzie nawet lepszym sygnałem, że accu nie posiada już energii.

Poza tym, informacje o stanie akumulatora daje wyświetlacz samego kontrolera, a jeśli kontroler go nie posiada, to można zamontować w tym celu, chociaż zwykły woltomierz z wyłącznikiem za kilkanaście zł.

Niestety, żadna informacja i odłączenia nie pomogą, jeśli użytkownik systemu sam nie będzie myślał. Pewne skutki trzeba przewidywać, a instalację zasilania w przyczepie monitorować, bo traktowanie jej, jak niewyczerpalnego źródła energii, może rodzić sytuacje, jak opisana w pierwszym poscie tego tematu. :swieca:

zalecany kąt oświetlania panela to 30st, zimą jest dużo niższy...

 

Wartość jest oczywiście prawidłowa, a ponieważ sądzę, że to skrót myślowy, to doprecyzuję.

Za najbardziej optymalny zakres przyjmuje się ok. 30 do 40 stopni.

Jest to kąt ustawienia paneli względem poziomu, przyjęty oczywiście dla naszej szerokości geograficznej, a wynikający z potrzeby właściwego ich ustawienia w stosunku do osi słońca (kąt prosty).

Co cię tak rozbawiło dzisiejszy wykres mojej produkcji http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=252 zwróć uwagę na czas produkcji 7h latem żeby tyle wyprodukować trwa to 10h

 

Bartosz jeszcze nie odpowiedział, ale ja się domyślam, więc napiszę, co sobie pomyślałem.

Jak pokażesz mi taki sam wykres dla Twojej instalacji np. w lipcu, na którym będą gorsze wartości, to uwierzę, a jednocześnie będzie to świadczyło o jakiejś nieprawidłowości Twojego systemu, bo oczywiście latem, wszystkie instalacje PV dają lepsze wyniki, niż zimą, więc Twoja była by wyjątkiem.

Poza tym, z tych 7 godzin produkcji, o których piszesz, to efektywne były tylko ok. 3,5 h:  9.30 - 10.30; 11.30 - 12.45; 14.00 - 15.00, reszta to raczej już uzysk "szczątkowy". Latem powinno to wyglądać zupełnie inaczej (oczywiście na plus).

Krótko mówiąc, jeśli panel ustawimy pod kątem 30 - 40 stopni względem poziomu, kierując go na południe (tak zapewne masz ustawione, a przynajmniej powinieneś), to możemy się spodziewać uzyskania dobrych parametrów jego oświetlenia w ciągu całego roku. Oczywiście ilość wyprodukowanej energii będzie zróżnicowana zależnie od pory roku, co ładnie widać np. na tych wykresach:

post-8228-0-15288900-1488043437_thumb.jpg

post-8228-0-24720000-1488043549_thumb.jpg

Źródło wykresów:

http://www.tbkeco.pl/

http://planetaoze.blog.pl/

 

Na zakończenie: nie porównuj  :nono:  swojej stacjonarnej instalacji, która zapewne jest rozmieszczona prawidłowo, do instalacji umieszczonej na przyczepie, bo to zupełnie inne warunki i sytuacje, dlatego to, co sprawdza się u Ciebie, nie musi sprawdzać się w karawaningu.

IMHO

Edytowane przez Spablo1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, czekalem na Ciebie ;-) z telefonu sie ciezko pisze...

 

:skromny:  Wiem, dlatego unikam telefonu, jak tylko się da, choć czasem aż korci, by coś odpisać.

Kilkanaście razy próbowałem, ale poległa moja cierpliwość przez ograniczenia, które telefon wprowadza.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy to normalne że akumulator 100ah ,panel 130W został rozładowany po 4 godzinach oglądania telewizora 36W , oświetlenie led 10W ,  oraz przez te 4 godziny chodził wentylator z piecyka trumatic . Przetwornica 12/230 zaczęła piszczeć i wyłączyła zasilanie , co chwile włączała się i wyłączała . Brakło prądu , czy po takim okresie krótkim to możliwe ???. Ładowania wiadomo teraz nie było ( noc ) .

 

Nie podajesz szczegółów, więc trudno precyzyjnie odpowiedzieć (patrz post #4).

W prawidłowo działającej instalacji, przy dobrych warunkach nasłonecznienia i przy 100 % naładowanym akumulatorze, taka sytuacja nie powinna się pojawić.

Niestety, nie wiadomo, jaka jest przetwornica (producent, model, moc), jaki akumulator (marka, typ, wiek, stan i poziom naładowania w chwili włączenia odbiorników), jaki wentylator dmuchawy (12, czy 230 V).

Liczyłem w pamięci, mam nadzieję, że się nie pomyliłem. Zakładając, że w chwili włączenia odbiorników akumulator był naładowany tylko w 50 %, panel nie dostarczał energii, a dmuchawę masz zasilaną również z nap. ~230 V, mogłeś w czasie 4 godzin wyciągnąć ok. 45 Ah, a więc w przetwornicy zadziałało zabezpieczenie przed nadmiernym rozł. accu.  Progi sygnalizacji lub/i wyłączania, są ustawiane w przetwornicach różnie, ale często jest to ok. 11 V - 10,8 V (całkowite wyłączenie (10,5 V - 10 V).

Z tego, co napisałeś można wysnuć wniosek, że zbytnio zaufałeś możliwościom instalacji PV lub/i masz częściowo zużyty akumulator, nie kontrolujesz poziomu naładowania akumulatora przed uruchomieniem odbiorników i w czasie ich pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer- ja oczywiście nie będę dyskutował z Tobą na temat fotowoltaiki . Proponuje pogłębić swoją wiedze na temat fotowoltaiki.

 

Proszę bardzo tu masz -http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=252&od=2016-7-30&do=2016-7-30z 30 lipca 2016r wykres i co z tego ze jest wiecej kv zwróć uwagę na sprawność i z tego dnia 30 -07-2016r od godziny 06 do 19;47=  13godzin i 47minut. produkcji co daje 600w produkcji na godzine , gdzie wczoraj -   http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=252&od=2017-2-25&do=2017-2-25  przez 7 godzin wyprodukowałem 5,616kv co daje 800wh . Biorąc jeszcze pod uwagę gorszy kąd padania światła niż latem.

Na jakiej podstawie stwierdzasz  jakiejś nieprawidłowości mojego systemu proszę o uzasadnienie.

 

Skoro BartoszK ma regulator z wyjściem na odbiorniki  to jakim cudem pozwilił rozładować tak mocno akumulator , albo ma żle ustawione parametry

Ja mam taki regulator - 

http://allegro.pl/regulator-ladowania-z-wyswietl-30a-12-24v-vs3024n-i6482722296.html

od paru lat i jeszcze nigdy nie rozładował mi aku tak mocno jak  BartoszK pisze, a cena jest raczej atrakcyjan za ten regulator. 


 

 

Jestem niemal przekonany, że Kol. Piotrek posiada właśnie taki "regulator" PV (z osobnym wyjściem dla odbiorników). :hmm:
Nawiasem mówiąc, to, co napisałeś nie jest prawdziwe w każdych warunkach i taki "regulator" wcale nie rozwiązuje kwestii niekontrolowanego rozładowywania akumulatora, mimo, że w stosownej chwili (dla ustawionej wrt. nap.) odłączy odbiorniki. Nie znam kontrolerów w akceptowalnym przez nas zakresie cenowym, które byłyby w stanie takie 100 % zabezpieczenie zrealizować.

Edytowane przez sebka34 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro BartoszK ma regulator z wyjściem na odbiorniki  to jakim cudem pozwilił rozładować tak mocno akumulator , albo ma żle ustawione parametry

Ja mam taki regulator - 

http://allegro.pl/regulator-ladowania-z-wyswietl-30a-12-24v-vs3024n-i6482722296.html

od paru lat i jeszcze nigdy nie rozładował mi aku tak mocno jak  BartoszK pisze, a cena jest raczej atrakcyjan za ten regulator. 

 

 

???? zaczynasz juz bredzic i miesza ci sie teoria z .... ofertami allegro.

 

Czy ja kiedykolwiek rozladowałem akumalator do zera? Gdzie to wyczytałeś?

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.