Skocz do zawartości

Lodówka Thetford - gaśnie palnik


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pozwoliłem sobie założyć nowy temat gdyż o lodówce Thetford mało tu mowy.

Mój problem polega, tak jak podałem w tytule, na tym, że lodówka nie chce "załapać" przy próbie uruchomienia jej na gazie.

Palnik odpala, iskrownik cyka jednak lodówka po około 30 sekundach wyłącza się (palnik gaśnie, iskrownik przestaje działać).

Z informacji wyczytanych na forum zorientowałem się, że przyczyną może być termopara.

Tylko gdzie jej szukać. Rozebrałem obudowę palnika i nic poza palnikiem i iskrownikiem tam nie widzę.

Znalazłem natomiast sklep internetowy gdzie można kupić termoparę do lodówek Thetford po roku 2006.

Może ktoś podpowie. Przyczepka z roku 2008. Niestety nie ma na lodówce, ani w instrukcji (niestety polskiej nie mogę nigdzie znaleźć) żadnych oznaczeń jaki to model.

W załączeniu zdjęcie jakie zrobiłem.

post-24307-0-10613700-1487241021_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na razie nie odkręcałem palnika - zapieczone  śruby, spryskane, czekam aż choć ciut pusczą.

Lodówka to automat, jeśli można to tak nazwać - nie ma żadnych pokręteł. Wybiera się tylko na co ma działać, a resztę czyni sama.

Po ustawieniu na gaz ten zaczyna sam lecieć, a iskrownik sam go odpala.

Tak jak pisałem wcześniej - nie widzę gdzie może być termopara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pozwoliłem sobie założyć nowy temat gdyż o lodówce Thetford mało tu mowy.

Mój problem polega, tak jak podałem w tytule, na tym, że lodówka nie chce "załapać" przy próbie uruchomienia jej na gazie.

Palnik odpala, iskrownik cyka jednak lodówka po około 30 sekundach wyłącza się (palnik gaśnie, iskrownik przestaje działać).

Z informacji wyczytanych na forum zorientowałem się, że przyczyną może być termopara.

Tylko gdzie jej szukać. Rozebrałem obudowę palnika i nic poza palnikiem i iskrownikiem tam nie widzę.

Znalazłem natomiast sklep internetowy gdzie można kupić termoparę do lodówek Thetford po roku 2006.

Może ktoś podpowie. Przyczepka z roku 2008. Niestety nie ma na lodówce, ani w instrukcji (niestety polskiej nie mogę nigdzie znaleźć) żadnych oznaczeń jaki to model.

W załączeniu zdjęcie jakie zrobiłem.

attachicon.gifpalnik.jpg

 

Witam!

Nowy temat jest zupełnie niepotrzebny, bo lodówkowych tematów jest na forum multum i właśnie dlatego, trudno cokolwiek znaleźć.

http://forum.karawaning.pl/topic/218-lodówki-problemy-eksploatacja/?p=483492

Teraz będzie jeszcze trudniej,  ;) 

Lodówki są najczęściej firm Elektrolux, Thetford, Dometic, a nawet Truma.

Najciekawsze jest to, że różnią się w większości przypadków tylko naklejką i czasem design'em.

Termopary w swojej lodówce szukasz na próżno, bo jej nie masz (tak przypuszczam, choć spojrzałem pobieżnie, a fotek dałeś jak na lekarstwo).  Rolę termopary pełni u Ciebie elektroda jonizacyjna. Naklejki szukaj we wnętrzu lodówki na którejś z bocznych ścianek (tam, gdzie przechowuje się produkty). Nie jest przypadkiem tak, że na panelu Twojej lodówki są tylko dwa pokrętła :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakaś odmiana Dometic'a, chyba 7xxx :hmm:

http://forum.karawaning.pl/topic/18099-du%C5%BCa-lod%C3%B3wka-thetford-n180/?hl=%20lod%C3%B3wka%20%20thetford

 

Masz możliwość zrobienia zdjęcia prostopadle do palnika w chwili gdy działa (widoczny płomień)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego zdjęcia nie zrobię, nie mam takiego dostępu - dlatego zdjęcie lekko od góry. Płomień jest niebieski, na górze lekko żółtawo-czerwony.

Na panelu, po nieudanej próbie utrzymania ognia wyświetla się błąd 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zrób fotkę, jak ta z pierwszego posta, ale w chwili, gdy widać płomień palnika np. w 20 sekundzie lub nawet 25, jeśli Ci się uda tuż przed wyłączeniem. Opis słowny w tym przypadku nic nie da. Kod "9" jest typowy dla opisanego zachowania - to po prostu informacja o zamknięciu elektrozaworu gazu z powodu braku podtrzymania płomienia powyżej 30 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zrób fotkę, jak ta z pierwszego posta, ale w chwili, gdy widać płomień palnika np. w 20 sekundzie lub nawet 25, jeśli Ci się uda tuż przed wyłączeniem. Opis słowny w tym przypadku nic nie da. Kod "9" jest typowy dla opisanego zachowania - to po prostu informacja o zamknięciu elektrozaworu gazu z powodu braku podtrzymania płomienia powyżej 30 sek.

Może lepiej pokazałby to filmik? - chyba wiem co chcesz zobaczyć Kristofer i proponuję by fillmik Piotron wstawił , jeśli masz takie możliwości oczywiście.

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to możesz mieć problem, choć jeszcze nie jest wszystko przesądzone.

Na początek, oczyść bardzo delikatnie drobniutkim papierem ściernym zaznaczoną elektrodę (gdy jest zupełnie zimna). Później przedmuchaj strumieniem powietrza palnik.

Dognij z wyczuciem elektrodę w stronę palnika, jak pokazuje strzałka, o 3 do 4 mm.

Następnie ustaw ją tak, aby jej odległość nad palnikiem wynosiła również 3 do max 4 mm.

Sprawdź potem działanie - czy zabiegi przyniosły efekt.

Jeśli nie ma poprawy, możesz jeszcze sprawdzić czy wszystko w porządku z czarnym przewodem od tej elektrody i prześledzić jego drogę aż do modułu sterowania (górna część lodówki (kłopotliwy dostęp). Przewód mógł się wypiąć z tego modułu, choć tylko teoretycznie, bo w praktyce chyba się to nie zdarza (pomijając sytuacje, gdy ktoś tam grzebał). Ostatnie, co pozostaje, to wymiana elektrody jonizacyjnej na nową (może być już przegrzana), a jeśli i to nie pomoże, to usterka jest w obwodach elektroniki modułu sterującego. Jak nietrudno się domyślić, producent w takich przypadkach zaleca jedynie jego wymianę.

post-8228-0-32829100-1487261093_thumb.jpg

 

Błąd "9" wyskakuje dlatego, że moduł (jeśli jest w ogóle sprawny) nie otrzymuje sygnału z elektrody o palącym się płomieniu, dlatego odczytuje to, jako brak płomienia i wyłącza dopływ gazu, wyłączając zawór elektromagnetyczny.

Tak to z grubsza wygląda.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej pokazałby to filmik? - chyba wiem co chcesz zobaczyć Kristofer i proponuję by fillmik Piotron wstawił , jeśli masz takie możliwości oczywiście.

Chciałem zobaczyć sposób i zakres rozgrzania elektrody nad palnikiem.

Z tego, co widzę, rozgrzewa się prawidłowo, jednak zbyt mała jej część znajduje się nad palnikiem, stąd zalecenia zmian które podałem.

Ok, w sobotę zajmę się czynnościami o jakich piszesz Kristofer.

Daj potem znać, co i jak.

PS

Jeśli będziesz też sprawdzał przewód elektrody i jego podłączenie, to sprawdź miernikiem jego ciągłość mierząc od samej elektrody.

Dostęp do modułu jest trudny, więc zacznij od oczyszczenia i ustawienia elektrody. Dopiero, gdy to nie pomoże, to zabierz się za sprawdzenie reszty. :hmm:

Jeszcze coś: w okolicy palnika powinien być też jakiś przewód "masy" - musi być bardzo dobrze przyłączony.

Generalnie wszystkie przewody "masy" muszą mieć bardzo dobry styk z miejscem przyłączenia. Cały palnik też musi się w każdym miejscu dobrze łączyć z pozostałymi elementami metalowymi. Jeśli jest tam gdzieś korozja, to należy ją usunąć. To wszystko może zakłócać prawidłowe działanie elektrody.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z braku czasu starczyło mi go tylko na wyczyszczenie elektrody i dyszy. Po ustawieniu elektrody, według przykazań Kristofera i instrukcji znalezionych w internecie, - zero efektu. Jest dalej tak jak było. Moduł sterowania znajduje się z tyłu lodówki - dostęp przez kratkę, tak jak do reszty. Może znajdę czas na sprawdzenie "czarnego kabelka" w nadchodzący weekend. Jeśli to nic nie pomoże wymienię elektrodę (60zł). Jeśli to znów nie odniesie efektu - zamiast kupować moduł elektroniki za 500zł zastanawiam się nad kupnem nowego, ładniejszego i mocniejszego pieca. W końcu mam już swoje lata, chcę aby było ładnie (choć i tak jest) ale również bezawaryjnie. Również sezon wędkarski zaczął nadchodzić wielkimi krokami, a przyczepka kupiona tylko pod tym kątem. Szkoda, że mam tak mało czasu na grzebanie w przyczepie.

Jeśli chodzi o przewód masowy dochodzący w okolice palnika, to nic takiego nie widać.

Śruby mocujące przewód gazowy do zaworu elektromagnesu (chyba to się tak nazywa) są tak mocno skręcone lub zapieczone, że nie mogę ich odkręcić aby to jeszcze przeczyścić. Przeczyściłem tylko jego styki.

Tak na marginesie - kupiłem przyczepkę, jeszcze nigdzie nią nie byłem lecz już zakochałem się w niej i chciałbym ją dopieścić - niestety brak czasu.

Edytowane przez Piotron (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Informuję, że po dokładnie 38-mio dniowym okresie oczekiwania na zamówioną w firmie BHLEW elektrodę wczoraj ją otrzymałem.

Jest ciut inna niż występujące powszechnie w sprzedaży - stąd zapewne tak długi okres oczekiwania.

Przed chwilą została założona i ...................... lodówka działa!!!

W związku z tym pytanie:

Czy zawczasu dokładać wentylatorki wymuszające obieg powietrza za lodówką, czy jest szansa, że sama da sobie radę przy wysokich temperaturach na zewnątrz? Kasa tu nie gra roli.

 

Swoją drogą chciałbym poprosić wszystkich mających jakiekolwiek problemy, pytających o nie na forum i uzyskujących odpowiedzi, o dokończenie wątku i poinformowanie jak zakończyła się "sprawa". Większość takich wątków urywa się po paru wskazówkach i w końcu czytający je w przyszłości nie wiedzą czy rady udzielane przez innych forumowiczów skutecznie wyjaśniały czy też pomogły w naprawie.

Edytowane przez Piotron (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.