Skocz do zawartości

panele sloneczne, aku, solary, wybor,


chopinek12

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, marshall28 napisał:

Wiem że trochę za mały ale myślę że podoła...

Nie chodzi, o to, że podoła. Połowę energii będziesz zamieniał w ciepło (mogłeś w takim razie kupić panel o mniejszej mocy) ;) Powinieneś dać accu ok. 100Ah, co byłoby również korzystniejsze dla samego akumulatora.

14 minut temu, marshall28 napisał:

Nie, ponieważ zalecana max moc paneli dla tego kontrolera, to 130 W

Potrzebny kolejny model serii: 2210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

12 minut temu, marshall28 napisał:

Dzięki,dobra cena ,już zamawiam.

Dodatkowo ma wejście na drugi panel , może się kiedyś przydać. I może ładować akumulatory LiFePO4 gdybyś się kiedyś zdecydował. No i 3 lata gwarancji, to tez się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powoli robię zakupu,i tak jak wyżej solar 150w,aku Gel 55am Haze, regulator z linku azo 20am już jest itd...+ to co zdołałem na forum łyknąć(kleje itp..)

Co do przewodów 6 mm będą w porządku do regulatora i do aku?

Bezpiecznik przy aku 20a ?

No i to co mnie zastanawia , ponieważ nie mam za bardzo możliwości instalacji (tak aby nie  była na widoku)muszę poprowadzić od panelu do regulatora przewód około 7-8 metrów (tak aby było jak najbliżej aku),i pytanie  w związku z tym czy tak może być?.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam założony panel na przyczepie 100W z regulatorem 10A. Trochę zaczęło mi brakować prądu więc postanowiłem coś dołożyć do istniejącej instalacji.Czy moge dołożyc drugi panel np.200W zmieniając regulator na 30A.

Z góry dziękuję za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kosma napisał:

Witam,mam założony panel na przyczepie 100W z regulatorem 10A. Trochę zaczęło mi brakować prądu więc postanowiłem coś dołożyć do istniejącej instalacji.Czy moge dołożyc drugi panel np.200W zmieniając regulator na 30A.

Z góry dziękuję za pomoc .

Sorry, ale dopiąłeś się do chyba do 3 tematów a w tym temacie nie podałeś jaki masz aku. Zresztą to doczytałem w innym temacie. Ważniejszy jest Twój bilans mocy bo aku jak wyczytałem masz słuszny - 95 Ah. Zacznij od początku czyli od uzupełnienia profilu i coś bliżej o "ogonku" i potrzebach prądowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Magneto61 napisał:

Sorry, ale dopiąłeś się do chyba do 3 tematów a w tym temacie nie podałeś jaki masz aku. Zresztą to doczytałem w innym temacie. Ważniejszy jest Twój bilans mocy bo aku jak wyczytałem masz słuszny - 95 Ah. Zacznij od początku czyli od uzupełnienia profilu i coś bliżej o "ogonku" i potrzebach prądowych.

Dzięki za odpowiedz.

Generalnie potrzeby prądowe to 4 osoby każda chce naładować telefon trochę światła ledowego wieczorem w przedsionku godzina bajek na tv20 cali i to dawalo radę ale jak trzeba było naładować laptopa już był problem regulator się buntował bo spadało napięcie akumulatora .Panel na dachu jest dobrze przyklejony więc szkoda mi go odrywać więc pomyślałem że dodam drugi tylko nie wiem jakiej mocy mogę podłączyć czy musi być podobny do tego co mam czy obojętnie np.200W podłączenie równoległe.Zmiana regulatora na 30A i ewentualnie jak by dawało rade to mogę podpiąc równolegle drugi akumulator zwiększając pojemność.Sorry nie wiem co to jest ogonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziw

22 minuty temu, kosma napisał:

.... Generalnie potrzeby prądowe to .... 

Dziwne, Twoje potrzeby raczej nie są wielkie ale diabeł tkwi w szczegółach. Np.: telewizor chodzi na przetwornicy 12/230 V, ile pobiera A czy W? A ładowanie laptopa przez...? Typ panela, jego napięcia, prądy, dane regulatora też by się przydał mppt czy PWM. Jak długo potrzebujesz koczować na "dziko"? Masz regulator z amperomierzem, woltomierzem? Może sprawdzisz jak Twój panel ładuje w zależności od warunków. Jak na nasze polskie warunki pogodowo/słoneczne uważam (bez jakichś specjalnych wyliczeń) że do aku 90-110 Ah potrzeba penela 130-160 W - powinno prundu wystarczać z naddatkiem przy rozsadnych potrzebach. Przepraszam ale bez "Twojej szczerej sprzętowej spowiedzi" niewiele można Ci doradzić. Nie ma co od razu "rzucać" się na drugi panel tym .bardziej 200 W. Szkoda kasy.

Ogonek to to co za sobą ciągasz czyli przyczepa zwana też cepką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

de

17 godzin temu, Magneto61 napisał:

Dziw

Dziwne, Twoje potrzeby raczej nie są wielkie ale diabeł tkwi w szczegółach. Np.: telewizor chodzi na przetwornicy 12/230 V, ile pobiera A czy W? A ładowanie laptopa przez...? Typ panela, jego napięcia, prądy, dane regulatora też by się przydał mppt czy PWM. Jak długo potrzebujesz koczować na "dziko"? Masz regulator z amperomierzem, woltomierzem? Może sprawdzisz jak Twój panel ładuje w zależności od warunków. Jak na nasze polskie warunki pogodowo/słoneczne uważam (bez jakichś specjalnych wyliczeń) że do aku 90-110 Ah potrzeba penela 130-160 W - powinno prundu wystarczać z naddatkiem przy rozsadnych potrzebach. Przepraszam ale bez "Twojej szczerej sprzętowej spowiedzi" niewiele można Ci doradzić. Nie ma co od razu "rzucać" się na drugi panel tym .bardziej 200 W. Szkoda kasy.

Ogonek to to co za sobą ciągasz czyli przyczepa zwana też cepką.

 

17 godzin temu, Magneto61 napisał:

Dziw

Dziwne, Twoje potrzeby raczej nie są wielkie ale diabeł tkwi w szczegółach. Np.: telewizor chodzi na przetwornicy 12/230 V, ile pobiera A czy W? A ładowanie laptopa przez...? Typ panela, jego napięcia, prądy, dane regulatora też by się przydał mppt czy PWM. Jak długo potrzebujesz koczować na "dziko"? Masz regulator z amperomierzem, woltomierzem? Może sprawdzisz jak Twój panel ładuje w zależności od warunków. Jak na nasze polskie warunki pogodowo/słoneczne uważam (bez jakichś specjalnych wyliczeń) że do aku 90-110 Ah potrzeba penela 130-160 W - powinno prundu wystarczać z naddatkiem przy rozsadnych potrzebach. Przepraszam ale bez "Twojej szczerej sprzętowej spowiedzi" niewiele można Ci doradzić. Nie ma co od razu "rzucać" się na drugi panel tym .bardziej 200 W. Szkoda kasy.

Ogonek to to co za sobą ciągasz czyli przyczepa zwana też cepką.

Przyczepa zimuje na mazurach i jest używana latem lipiec/sierpień w każdy weekend i jakiś pobyt dłuższy typu 2 tygodnie.To co wiem to regulator 10A PWM akumulator 95AH nie pierwszej młodości ale ten panel 90W który mam nie mógł go naładować.Przyczepa stoi na polanie ale nie jest cały czas na słońcu bardziej bym się skłaniał do stwierdzenia że więcej w cieniu niż na słońcu i w tym może też być problem.Przez przetwornicę idzie tv.laptop i czasami komórki.Panel o którym wspomniałem 200W mogę mieć w dobrej cenie mało używany koszt około 250zł.regulator na zamianę na 30A.też z jakąś małą dopłatą.W związku z tym pomyślałem że połączyłbym równolegle te panele 90 i 200 do regulatora 30A i zapomniałbym o problemie prądowym tylko nie wiem czy się nie pogryzą te panele bo jest między nimi duża różnica w mocy.Jak będzie więcej prądu będę mógł podładować dodatkowy akumulator .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż stan aku.Ja mam panel 100w i aku 45a telewizor mniejszy.Ładuje po 5 tel. A do tego chodzi reuter wi-fi i kładziemy się spać koło północy,nigdy prądu nie zabrakło.Aku nie spada poniżej 12v,a w dzień nawet przy słabym słońcu jest pełny 13,8V przed południem

Dodaj gniazda samochodowe i ładowarki tel 12v i gdzie można wyeliminuj przetwornice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GRAFKR napisał:

Sprawdż stan aku.Ja mam panel 100w i aku 45a telewizor mniejszy.Ładuje po 5 tel. A do tego chodzi reuter wi-fi i kładziemy się spać koło północy,nigdy prądu nie zabrakło.Aku nie spada poniżej 12v,a w dzień nawet przy słabym słońcu jest pełny 13,8V przed południem

Dodaj gniazda samochodowe i ładowarki tel 12v i gdzie można wyeliminuj przetwornice

Akumulator jest przy ładnym dniu nie więcej niz 13V może dlatego że jego pojemność jest duża.Gniazda mam zrobione do ładowania tel i oświetlenie też bez przetwornicy.Tv nie więcej niz 3 godziny ale ze wzmacniaczem bo sygnał słaby.Generalnie prądu wystarcza sa takie dni że wieczorem na regulatorze zapala sie pomarańczowa dioda znak że akumulator ma poniżej 12v. Ale laptopa jest cięzko upchać do naładowania .Przyczepa stoi większy czas w cieniu i to tez jest troche kiepsko.Można powiedzieć że na podstawowe potrzeby prądu wystarcza ale chciałem zapomnieć o temacie i coś dołożyc stąd moje pytania .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że masz za duży akumulator i ten solar nie wyrabia.Jak masz możliwość to wrzuć mniejszy i zobaczysz.Ja kupiłem na szrocie za 50 i 3 rok działa.Mam zwykły kwasowy ale poza budą w bakiście.Jak ci panel nie wyrabia na dużyaku to go wykończy choćby był nowy(zasiarczy)

Nieduży koszt a może być ok.Praktyka a teoria to dwie różne rzeczy.

Wszyscy twierdzą że najlepiej 10 % ładowania panela aku więc wychodzi u ciebie za duży aku.spróbuj 55 taka moja rada.Jak będzie za dużo ładowania to i tak regulator odetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, GRAFKR napisał:

Wydaje mi się że masz za duży akumulator i ten solar nie wyrabia.Jak masz możliwość to wrzuć mniejszy i zobaczysz.Ja kupiłem na szrocie za 50 i 3 rok działa.Mam zwykły kwasowy ale poza budą w bakiście.Jak ci panel nie wyrabia na dużyaku to go wykończy choćby był nowy(zasiarczy)

Nieduży koszt a może być ok.Praktyka a teoria to dwie różne rzeczy.

Wszyscy twierdzą że najlepiej 10 % ładowania panela aku więc wychodzi u ciebie za duży aku.spróbuj 55 taka moja rada.Jak będzie za dużo ładowania to i tak regulator odetnie.

Być może jest tak jak piszesz ale kolega Kosma cedzi nam informacje. Oczywiście techniczne. Bardzo ciekawią mnie parametry panela. Ile V ma np. obwód otwarty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Magneto61 napisał:

Być może jest tak jak piszesz ale kolega Kosma cedzi nam informacje. Oczywiście techniczne. Bardzo ciekawią mnie parametry panela. Ile V ma np. obwód otwarty. 

Sorry Magneto ale ja nie mam żadnych informacji oprócz mocy 90W.Panel jest na przyczepie ,przyczepa na mazurach , w kwietniu jak mi się uda zrobię zdjęcie tabliczki i wstawie a na razie to co się dowiedziałem od sprzedawcy tegoż panela /kupiona 5 lat temu przez poprzedniego właściciela/który tez nie jest w stanie mi powiedzieć parametrów że generalnie moc panela doładuje w naszych warunkach klimatycznych akumulator o pojemności o połowę mniejszą więc tak jak zauważył Grafkr/dzięki za info/ około 50Ah.

Informację jaką uzyskałem od sprzedawcy to taka że mógłbym podłączyć równolegle drugi panel równolegle /są już do tego specjalne konektory/ale o podobnej mocy , różnica nie powinna przekraczac +/- 20% więc około 100/110W.Wtedy mając na dachu 200W akumulator 95Ah byłby ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.