Skocz do zawartości

panele sloneczne, aku, solary, wybor,


chopinek12

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, widzę swój błąd w liczeniu prądu dla 33v wejściowych do regulatora, nie dla wyjścia z 14,5v. No to ciekawie się zrobiło. I o ile regulator pewnie mogę jeszcze wymienić to by odebrać 54A w bezpieczny sposób dla auku to ja się w kilogramach i budżecie nie zmieszczę za nic. 


Swoją drogą, kupując panele, poprosiłem o regulator mppt do nich i sprzedawca taki mi polecił. 

hmm a gdyby tak na wejściu z paneli do regulatora wstawić bezpiecznik około 13A (tak mi wyliczenia sugerują, dodając sprawność regulatora to 15A, w końcu radiator od czegoś tam jest) to gdy warunki są super, chroni mi to regulator. W ramach tego, że nie wierzę w ciągłe warunki pozwalające na sprawność paneli na takim poziomie przeskalowanie ich daje mi w miarę stabilne ładowanie. Jako Alternatywę widzę jeszcze pomysł na dołączanie poszczególnych Paneli gdy warunki oświetleniowe są gorsze, ale jakoś nigdy nie natrafiłem na taką instalację więc pewnie jest jakiś haczyk. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

20 minut temu, koolcik napisał:

...to ja się w kilogramach i budżecie nie zmieszczę za nic... 

 

Nie martw się, ja modernizację swojej babiny robiłem etapami, bo tak miało być niby taniej :)  Suma sumarum - w  zakładanym budżecie  każdego  z etapów  - nigdy się nie zmieściłem :) , ale na kilogramy bardzo uważałem, bo to jednak istotne.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie - zastanów się jeszcze nad lodówką na gaz. Z tego co ja tu wyczytałem na forum, to jednak lodówka niezbyt się nadaje pod solar. Oczywiście, wszystko jest możliwe, ale gdybyś z tego zrezygnował to zapotrzebowanie na prąd spadłoby dość znacznie. W tym układzie mógłbyś zainstalować góra dwa tak mocne solary  / 275W/ i pewnie prądu na resztę by starczyło. Ja bez problemu stałem w dziczy 31 dni z jednym solarem, przy dość kiepskiej pogodzie i prądu mi starczało tak do telewizora, 2 laptopów, 3 smartfonów, oświetlenia, nawet mover mam pod tym samym akumulatorem i to tylko 105Ah. Prądu nigdy mi nie zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdż  sobie na CT tam kolega ,, świstak" opisał wszystko na temat paneli . Temat akumulatorów tez jest szeroko omówiony , Tu dużo ludzi jeżdzi od słupka do słupka i akumulator to dodatek jak sie stanie raz kiedyś na dziko , i służą one po kilka lat . W kamperku  potrfi paść po roku , Lodówki w kaperkach  koledzy zakładają normalne domowe na 230 v przez przetwornicę ,nie będę pisał wywodu jak  , sam mam takową  ,akumulator bez doładowania starcza na 6 dni .Umiejscowienie mojej jest takie że gaz odpada .wiem że tu się zaraz odezwą mondrale  że to nie może działać , a jednak działa . Mam 440 W na dachu i aku. 160 ah ,mi wystarcza , CT to prawdziwa kopalnia wiedzy dla budowniczych .Jest taki kolega Marcin który robi lodówki 12V  , wielkości typowej kempingowej , cena tez nie wygórowana . Też ruszyliśmy temat wymiany agregatu 230V na 12V ,całkowity koszt takiej przeróbki ok. 2000 Na elektrodzie jest temat o przeróbce takiej lodówki , ponoć rewelacja .

Panele szeregowo mało A dużo  V. raj dla MPPT .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,Jako że jestem świeżakiem proszę o odpowiedź,mam aku  38A żelowy,jaki panel fotowoltaiczny byłby dedykowany.

Pobór prądu to 4 x dziennie telefony(4 osoby mobilne),pompa wody,oświetlenie ledowe,radio.,ewentualnie laptop ładowanie 1 x dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na  to  jaka  elektrownia  jest  Ci  potrzebna  składa  się  kilka  czynników . Ale  uśredniając : panel  monokrystaliczny  60W powinien  dać  radę . 

Proponuję  tu  zajrzeć  :

http://www.fanklub-niewiadowek.com/forum/viewtopic.php?f=39&t=4333&sid=4456362df43ac3eb68ee5f81d577649b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że w necie jest tego mnóstwo,ale może ktoś ma zaufany z dobrymi cenami sklep z fotowoltaniką? Jestem z Białegostoku ,może coś w pobliżu lub nie koniecznie ..

Edytowane przez marshall28
Brak lokalizacji (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się najlepiej telefonicznie z Bartkiem - wszystko Ci wyjaśni i fachowo doradzi, sprawdzony forumowicz. Dla nas zawsze bonusy

 Bartek  nick Tarapukuara

 

tel. 609-220-575    501-415-360

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ed napisał:

Skontaktuj się najlepiej telefonicznie z Bartkiem - wszystko Ci wyjaśni i fachowo doradzi, sprawdzony forumowicz. Dla nas zawsze bonusy

 Bartek  nick Tarapukuara

 

tel. 609-220-575    501-415-360

Prawda. On dobierze optymalny zestaw :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki Kristofer za odpowiedź.

Wiem że trochę za mały ale myślę że podoła...Ostatnie pytanie : będzie ok jak wybiorę:?

 

https://www.ledats.pl/pl/mppt/3845-kontroler-ladowania-tracer-1210an-12v24v-10a-mppt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.