Skocz do zawartości

panele sloneczne, aku, solary, wybor,


chopinek12

Rekomendowane odpowiedzi

Akumulatorów nie wolno łaczyć ( różnych pojemnościowo ) szeregowo...  równolegle wsio ryba.

 

Zwróć uwagę, że nie ma tam słów "nie wolno", są natomiast "nie powinno"  ;) 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Na Twoje potrzeby z pewnością wystarczy AGM (będzie znacznie tańszy od żelowego), ale musi być w technologii VRLA.

Z Twoich postów wnioskuję, że powinien być jak najtańszy, a to trudna sprawa, jeśli ma być też w miarę dobry.

Konkretnego Ci nie polecę, sam musisz podjąć decyzję.

Z "tańszych" kupiłbym np. MW Power, ew. Toyama, ale te "niepodrabiane", Europower, może też być SSB, a nawet KM Battery i BPower.

Z tego z pewnością można coś sensownego wybrać:

http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-120ah-agm-cb120-12-p-1449.html

http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-100ah-agm-cb100-12-p-128.html

http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-agm-100ah-yuasa-npl100-12-p-127.html

http://fotoogniwa-sklep.pl/pl/p/Akumulator-SSB-SBL-100-6i-6V-100Ah/227

http://www.dobreakumulatory.com.pl/akumulatory-agm-i-zelowe/499-ssb-sbl-12v-120ah.html

http://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-toyama-np-100-12v-100ah-agm-p-161.html

http://www.eltrox.pl/akumulator-agm-100ah.html

http://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-100ah-720a-exide-dual-agm-ep900mc31-marine-dc-p-226.html

http://www.akumulatory24.pl/europower-eh100-12-p-195.html

http://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-km-battery-np-100-ah-12v-agm-p-1437.html

http://fotoogniwa-sklep.pl/pl/p/Akumulator-zelowy-TOYAMA-NPG100-12V-100Ah/634

http://www.dobreakumulatory.com.pl/akumulatory-agm-i-zelowe/499-ssb-sbl-12v-120ah.html#

a co sądzicie o akumulatorze MOTBAT ML170B? specyfikacja Od razu pytanie, czy do ładowania takiego aku nada się elektroniczna-automatyczna ładowarka do aku kwasowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam w planach troszkę się "usamodzielnić" we własne zasilanie. Na pokładzie jest akumulator z płynnym elektrolitem i płytami w technologii Ca (wapniowej) 70Ah 450A ładowany z energobloku ZIG-X7. Chciałbym aby w terenie działała lodówka na 12V, pełne oświetlenie (jest całe ledowe), TV na 230V przez przetwornice (pobór ok.30W), dekoder DVB-T na 230V (pobór 8W), radio na 12V i ładowanie telefonu/ów. Chciałbym zamontować taki panel http://store.propox.com/index.php?p3019,panel-sloneczny-mono-80w-12v-bosch oraz zastanawiam się nad dwoma rodzajami regulatorów PWM http://store.propox.com/index.php?p2911,regulator-pwm-s20i-12-24v-20a i MPPT http://allegro.pl/regulator-ladowania-mppt-tracer-1210a-10a-i6794786800.html Cena pomiędzy PWM, a MPPT znacząca, pytanie czy jest sens? Chodzi mi po głowie wymiana akumulatora na Varta Blue 12V 95Ah 830A G8 L + ale czy panel wyrobi? Zerknijcie i podpowiedzcie czy taki zestaw będzie hulał? Czy oryginalny energoblok ZIG-X7 może zostać czy muszę coś zmieniać? Dziękuję

P.S. Zapomniałem dodać że w razie potrzeby może być potrzebna moc na mover.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś trochę poczytał wiedziałbyś że lodówki z aku pokładowego nie załącza się. Policz sobie dobowe zapotrzebowanie na prąd to dowiesz się jaki aku i jaki solar potrzebujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv z przetwornicy wykonczy ci aku w 2h... na wiekszej Varcie w 5h... to nie ma racji bytu...

 

... a takim panelem wiekszej Varty nigdy nie naladujesz ...

Poczytaj na forum bo na razie to bladzisz..

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tv z przetwornicy wykonczy ci aku w 2h... na wiekszej Varcie w 5h... to nie ma racji bytu...

 

... a takim panelem wiekszej Varty nigdy nie naladujesz ...

Poczytaj na forum bo na razie to bladzisz..

 

Zgadza się Bartoszu bladze (czyt. błądze) bo nie posiadam takiej wiedzy jak Ty. Wszechwiedzący i Nieomylny znawco wszech tematów ześlij na mnie choć ociupinkę swojej wiedzy. Boś Ty jest tym który znasz się na wszystkim i nigdy nie błądzisz. Wystarczająco Ci nasłodziłem???? :] To teraz zechciej odpowiedzieć dla mnie niejasne, a dla Ciebie banalnie proste pytania:

1. Co ma rację bytu zamiast przetwornicy?

2. Dlaczego nie naładuję tym panelem większej Varty (czy panel 100W podołał by temu zadaniu)?

Jeżeli możesz o Nieomylny to bardzo bym prosił pełnymi zdaniami i nie odsyłaj mnie do lektury forum. Posiadłeś Wielką Wiedzę więc podziel się nią ze mną małym żuczkiem, który tak nie wiele wie i pyta o rzeczy dla Ciebie oczywiste. Pozdrawiam i dziękuję :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bladze ale i czytam, ucze sie cale zycie... a ty sie nawet nie wysliles aby policzyc zuzycie pradu przez TV ladowarki USB i ile uzyskasz z panela.

 

Lodowka srednio liczac ma 150-220W przy 12V, policz na ile starczy ci jeden czy drugi aku.

 

Nielicz TV przez przerwornice, bo jesli TV + dekoder maja okolo 40W to przy przetwornicy, nawet najmniejszej 100W-150W podziala ci to "chwile"...

 

Co do solara - ten linkowany da w idealnych warunkach 4,5A srednio w normalny dzien da 4A przez 5-6 godzin...

 

W pochmurny dzien da okolo 1A przez 5-6 godzin czyli to co zjesz w piatekowy wieczor to nie oddasz z nieba w sobote przez caly dzien...

 

Na malym aku nie obgonisz TV a duzego panel nigdy nie naladuje w pelni i wykonczysz aku szybko i nie bedziesz mial z niego pozytku.

 

O lodowce zapomnij.

 

Normalnie idac twoim poziomem powinienem zlac twoja odpowiedz cieplym moczem ale mam okazje udowodnic to co przytoczyles i byc level wyzej.

 

Nie zawsze taka pisownia podnosi ego ale zawsze udowadnia kim jestes.

 

Wszystkie wyliczenia i wzory masz na forym i poswiec na poczytanie wiecej jak chwile.

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Bartoszu bladze (czyt. błądze) bo nie posiadam takiej wiedzy jak Ty. Wszechwiedzący i Nieomylny znawco wszech tematów ześlij na mnie choć ociupinkę swojej wiedzy. Boś Ty jest tym który znasz się na wszystkim i nigdy nie błądzisz. Wystarczająco Ci nasłodziłem???? :] To teraz zechciej odpowiedzieć dla mnie niejasne, a dla Ciebie banalnie proste pytania:

1. Co ma rację bytu zamiast przetwornicy?

2. Dlaczego nie naładuję tym panelem większej Varty (czy panel 100W podołał by temu zadaniu)?

Jeżeli możesz o Nieomylny to bardzo bym prosił pełnymi zdaniami i nie odsyłaj mnie do lektury forum. Posiadłeś Wielką Wiedzę więc podziel się nią ze mną małym żuczkiem, który tak nie wiele wie i pyta o rzeczy dla Ciebie oczywiste. Pozdrawiam i dziękuję :dzieki:

Widzę, że po raz kolejny kwestia przetwornicy i telewizora "na pokładzie" wzbudza wiele emocji. Niestety Bartosz ma rację. W jednym z tematów, (dzięki któremu zdobyłem 2 ostrzeżenia w ciągu jednego dnia) pisałem o tym, że zamiast bawić się w przetwornicę 12/230, lepiej i w kontekście oszczędności energii w campingu/kamperze taniej, będzie wymienić stary telewizor 230.woltowy i zasilany w ten sam sposób tuner dvb-t na oszczędniejszy telewizor 12. woltowy, który posiada wbudowany tuner dvb-t. Na "wyrzuceniu" przetwornicy i dodatkowego tunera i wymianę tv zyskasz sporo. Myślę, że taka inwestycja nie będzie wyższa, niż wymiana aku lub dokładanie kolejnych solarów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bladze ale i czytam, ucze sie cale zycie... a ty sie nawet nie wysliles aby policzyc zuzycie pradu przez TV ladowarki USB i ile uzyskasz z panela.

 

Lodowka srednio liczac ma 150-220W przy 12V, policz na ile starczy ci jeden czy drugi aku.

 

Nielicz TV przez przerwornice, bo jesli TV + dekoder maja okolo 40W to przy przetwornicy, nawet najmniejszej 100W-150W podziala ci to "chwile"...

 

Co do solara - ten linkowany da w idealnych warunkach 4,5A srednio w normalny dzien da 4A przez 5-6 godzin...

 

W pochmurny dzien da okolo 1A przez 5-6 godzin czyli to co zjesz w piatekowy wieczor to nie oddasz z nieba w sobote przez caly dzien...

 

Na malym aku nie obgonisz TV a duzego panel nigdy nie naladuje w pelni i wykonczysz aku szybko i nie bedziesz mial z niego pozytku.

 

O lodowce zapomnij.

 

Normalnie idac twoim poziomem powinienem zlac twoja odpowiedz cieplym moczem ale mam okazje udowodnic to co przytoczyles i byc level wyzej.

 

Nie zawsze taka pisownia podnosi ego ale zawsze udowadnia kim jestes.

 

Wszystkie wyliczenia i wzory masz na forym i poswiec na poczytanie wiecej jak chwile.

Przecież Ty mnie olałeś ciepłym moczem w pierwszej odpowiedzi na moje pytania. Gdybyś od razu napisał to co powyżej to byłbyś o dziesięć leveli wyżej, a tak tylko jeden niestety. Po jednym moim wpisie, który uraził Twoją dumę wiesz jaki jest mój poziom i kim jestem???? Nic o mnie nie wiesz Bartoszu i niech tak zostanie. Jeżeli moja riposta Cię uraziła to przepraszam ale wiedz że nie tylko ja ale każdy z nas błądzi. Nie sztuką jest napisać "...wiem ale nie powiem, poczytaj forum." sztuką jest pochylić się i pomóc jeżeli się tylko chce. Pozdrawiam i dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Widzę, że po raz kolejny kwestia przetwornicy i telewizora "na pokładzie" wzbudza wiele emocji. Niestety Bartosz ma rację. W jednym z tematów, (dzięki któremu zdobyłem 2 ostrzeżenia w ciągu jednego dnia) pisałem o tym, że zamiast bawić się w przetwornicę 12/230, lepiej i w kontekście oszczędności energii w campingu/kamperze taniej, będzie wymienić stary telewizor 230.woltowy i zasilany w ten sam sposób tuner dvb-t na oszczędniejszy telewizor 12. woltowy, który posiada wbudowany tuner dvb-t. Na "wyrzuceniu" przetwornicy i dodatkowego tunera i wymianę tv zyskasz sporo. Myślę, że taka inwestycja nie będzie wyższa, niż wymiana aku lub dokładanie kolejnych solarów.

Witaj, po tym co napisałeś raczej wyleczyleś mnie z montażu paneli. Powiem tak, na wakacje jeździmy na pole gdzie jest dostęp do sieci więc oglądanie TV i korzystanie ze wszystkiego co jest na 230V nie stanowi problemu. Dwa razy do roku lecimy ze szwagrem na rybki (właśnie wróciliśmy z majówki 4dni) i właśnie na te wyjazdy przydałoby się ładowanie akumulatora. Na rybkach lodówka chodzi na gaz, Tv na 12V, a dekoder niestety przez przetwornicę na 230V. Wychodzi na to że taniej mi wyjdzie wożenie drugiego akumulatora (mam awaryjny 74Ah) bo jeżeli ten z przyczepy padnie to mover nawet nie jęknie, a wtedy trzeba się będzie nagimnastykować. Hhhhmmmmmm, no cóż, a myślałem że to takie chop, siup i już będzie panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, mój pierwszy post na forum. Za to od dłuższego czasu czytuje namiętnie i ogrom wiedzy już tu znalazłem.
buduje aktualnie kampera na podstawie sprintera, brygadówki, max długi . 

Mam dużą zagwozdkę jeśli chodzi o wybór aku pokładowego.  Solary i regulator ładowania wybrane. Stanęło na sztywnych 3 panelach Trina 275W i tracer 3210a 30a. W żaden sposób nie mogę uzyskać informacji jak podejść do tematu aku. Z waszych podpowiedzi na pewno minimum AGM. Do zestawu solarów i spokojnego niezależnego korzystania z elektryczności (mała lodówka i laptop) wydaje mi się, że 300ah to minimum. Może bliżej 400ah.
I teraz pytanie :

Czy lepiej jest kupić 3x100ah 12v, czy może 2x300ah 6v. Jeśli już wybiorę opcję to lepiej 300ah markowe czy bardziej 400ah noname? 

Na przykładzie.
Co się będzie lepiej sprawdzać. Większa pojemność najtańszy agm na allegro divine 2x 230ah 12v za 1050zł 
czy może trojan 2x 6v 360ah? 
albo SSB 2x 180ah

Mój budżet to ok 100kg ;) i 2-2.5k zł może trochę więcej jakby rozwiązanie i  stosunek energii/trwałości do ceny był super.  

Jak to ugryźć? 
Dodam, że sprzedawcy nie wydają się mieć doświadczenia w temacie budowania takich bateryjek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koolcik napisał:

Stanęło na sztywnych 3 panelach Trina 275W i tracer 3210a 30a

Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, sam zresztą montowałem swojego solara z pomocą tego forum, ale te trzy panele + ten 30A  regulator Tracera - to czarno widzę... Według mnie regulator za słaby.

Osobiście do jednego panelu zamontowałem  taki regulator tracera, tylko słabszy , bo 20A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden Panel daje maks 8.5A, w realnym życiu jak dojdzie do 7A to będę miło zaskoczony (i to pewnie tylko jak panele będą pochylone te zalecane 36 stopni). Łącze równolegle i prąd zwarciowy mam maks 25,5A, jeśli zobaczę 21A to będzie szał. Po drodze pewnie jakieś straty też się pojawią -kurz, długość kabli itp. Realnie to pewnie 4 mógłbym podłączyć do tego regulatora, ale to musiałbym pojeździć i zobaczyć jak panele działają w rzeczywistości.
 

2 godziny temu, kalapan napisał:

Osobiście do jednego panelu zamontowałem  taki regulator tracera, tylko słabszy , bo 20A

No to jak masz miejsce i potrzeby to dostawiłbym spokojnie jeszcze jeden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, koolcik napisał:

Jeden Panel daje maks 8.5A, w realnym życiu jak dojdzie do 7A to będę miło zaskoczony (i to pewnie tylko jak panele będą pochylone te zalecane 36 stopni). Łącze równolegle i prąd zwarciowy mam maks 25,5A, jeśli zobaczę 21A to będzie szał. Po drodze pewnie jakieś straty też się pojawią -kurz, długość kabli itp. Realnie to pewnie 4 mógłbym podłączyć do tego regulatora, ale to musiałbym pojeździć i zobaczyć jak panele działają w rzeczywistości.
 

Jak zaczynałem przygodę ze swoim panelem to też te wszystkie wartości liczyłem tak jak Ty. Niestety okazało się to błędem i bardziej doświadczeni koledzy w tej materii wyprowadzili mnie szybko z błędu. Ja nie potrafię tego przeliczać, więc nie chcę się tu wypowiadać, pewnie odpowiedzą Ci bardziej doświadczeni. 

Z tego co mi tu kiedyś koledzy pisali przy dwóch panelach 250W z kontrolera MPPT może popłynąć ok. 34A , a co dopiero z trzech 275W paneli u Ciebie. Ale ja za cienias w te klocki jestem, więc lepiej nie będę nikogo w błąd wprowadzał.  Tak mi kiedyś kolega Misio odpowiadał w innym temacie, a miałem wtedy montować dwa panele 250W :

 

"...Sam pisałeś że panele są 250W to skądś się to bierze...

Przy PWM miał byś 8,19A*14,5v=niespełna 120W.... dlatego szkoda do tego panela PWM, więc tu przy 2 panelach 250W wystarczy regulator 20A...ale tak naprawdę będziesz miał na dachu nawet nie 240W...

MPPT ma w sobie przetwornicę i...jeżeli z panela otrzyma 8,19*30,75 =czyli te 250W... to z kontrolera popłynie 250/14,5V=jakieś 17A...przy 2 panelach będzie to 34A..."

 

Jednym słowem - poczekaj aż się tu bardziej zorientowani w temacie  wypowiedzą, a ja już będę siedział cicho :) 


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.