Skocz do zawartości

Przetwornica 12V 230 w układzie solarnym .


piotrek3110

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuje zakupić  przetwornice 12V 230 pracującą w układzie solarnym . Panel ma 130W aku żelowy 95 i jest regulator solarny .

 

Problem w tym że mam na oku taką przetwornice   http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-Sinus-3000-12V230V/48  ( model Sinus 3000 z firmy Volt ) . Problem polega na tym że pracownik z tej firmy odradza mi zakup tej przetwornicy do układu solarnego .

 

Proponuje  http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22( model Sinus Pro W 1000W z tej samej firmy  ) , mówi że są one dedykowane do pracy w układzie solarnym . Problem w tym że waży ona prawie 10 kg , pomijam już że jest słabsza gdyż i te 1000 W by wystarczyło .

 

 

Rozmawiałem z kilkoma osobami mające pewną wiedzę i mówili że ta pierwsza Sinus 3000 V jak najbardziej może być , że to nie ma znaczenia że aku zasilany jest fotowoltanicznie .Jest tam czysty sinus i oto chodzi .

 

Pracownik z firmy Volt wytłumaczył że podczas ładowania akumlatora powstają jakieś mikro impulsy i ta przetwornica Sinus 3000 się nie nadaje . Jest w miarę lekka i ma dobre parametry , to mnie dlatego do niej ciągnie .

 

Podsumowując moje wywody proszę o informację czy są przetwornice tylko dedykowane do fotowoltaniki i ta moja nie będzie chodziła, albo szybko się spali . W jednej i drugiej jest czysty sinus nie modyfikowany .

 

Co kupić powiedzcie , pobór max te 1000 vat będzie

 

 

Z góry dzięki za pomoc

 

Pozdrawiam

Piotrek

Edytowane przez piotrek3110 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam rowniez taki panel ale akumulator 100ah i do tego przetwornicę 1000/2000w  -trochę tanszą i spokojnie daję radę pociągnąc zelazko turystyczne 600w czy dzbanek 400w lub lokowkę 500w .To wszystko jest uzaleznione od potrzeby użytkownika -nalezy to uzywac z jakim umiarem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej firmy dostałem informację, że tylko zasilacze sinusPRO współdziałają z solarami.  Pozostałe jak odłączysz solara z układu to OK.  Jak dołączysz to uszkodzisz przetwornicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej firmy dostałem informację, że tylko zasilacze sinusPRO współdziałają z solarami.  Pozostałe jak odłączysz solara z układu to OK.  Jak dołączysz to uszkodzisz przetwornicę.

No właśnie też mnie tak firma Volt poinformowała , chyba pójdę w kierunku przetwornicy Sinus Pro W ( bez regulatora ) bo mam zamontowany osobno .

 

Co sądzicie o tym modelu , może ktoś ma  ten model . http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy gdzie chcemy się wpiąć tą przetwornicą (jak pod aku do którego jest doprowadzony regulator to moim zdaniem wszystko jedno jaka przetwornica - każda powinna wytrzymać koło 14-15V a to maksymalny prąd ładowania realnego, zresztą aktualne przetwornice są w większości tak pozabezpieczane że jak coś jest źle...to i tak się wyłączy).

Ja mam jakaś tymczasową 1500/3000 pełny sinus (na wiosnę będę miał 2000/4000)... nawet suszarka 1400w dawała radę, ale mikrofala 1750W już nie...

 

Moim zdaniem jak iść w kombajna to na całego...(z regulatorem, ładowarką sieciową, regulatorem solara itd).

No i takie przetwornice są często bardzo ciężkie...

Pamiętajcie że przetwornice w stanie oczekiwania na pracę często pochłaniają całkiem sporo prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

piotrek3110, może po prostu byś najpierw napisał, do czego ma służyć przetwornica oraz, jaki przewidujesz czas jej pracy  :hmm:

Tak już zupełnie z ciekawości: jakiś opis Twojej instalacji PV :hmm:

PS
Może coś, gdzieś błędnie określono, nie wiem, ale tak się zastanawiam: jaką wartość może mieć przetwornica, która nie może być zasilana z akumulatora, do którego podłączone są jakieś inne urządzenia (np. kontroler PV) :look::]

Tak może się zachowywać jedynie "chińszczyzna".

Propozycja zakupu, jaką otrzymałeś jest pewnie dobra, ale nie dla Ciebie, a jedynie z punktu widzenia sprzedającego. ;)

IMHO


No i takie przetwornice są często bardzo ciężkie...

Pamiętajcie że przetwornice w stanie oczekiwania na pracę często pochłaniają całkiem sporo prądu.

 

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica potrzebna mi będzie do oświetlenia , ładowarek telefonów , tv,radio,ewentualnie lodówka , pompki do wody bo ponoć  na 230 v mam .

 

Rodzice którzy jeździli tą przyczepą do końca tego sezonu mieli przetwornice z firmy Volt ok 2 lata i się spaliła . Jakaś mieli 1000W/2000W . Powiedzieli w Volcie że raz to już po gwarancji a po drugie nie nadają się one pod solary , powyżej w postach też kolega AdamH dowiedział się że przetwornica Sinus 3000 http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-Sinus-3000-12V230V/48 .

Ta była by ok dla mnie gdyby nie ta waga 9,6 kg :(http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22 .

 

Sam nie wiem , czy nie kupić zwykłej za 100 -200 zł i zobaczy co i jak . Mocy myślę że potrzeba mi będzie 500 Wat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka - masz kompresorową ?

Całą resztę przerób na 12v i nie ma problemu...ewentualnie jak nie chcesz kombinować to taka przetworniczka za 100zł pod laptopa i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica potrzebna mi będzie do oświetlenia , ładowarek telefonów , tv,radio,ewentualnie lodówka , pompki do wody bo ponoć  na 230 v mam .

 

Rodzice którzy jeździli tą przyczepą do końca tego sezonu mieli przetwornice z firmy Volt ok 2 lata i się spaliła . Jakaś mieli 1000W/2000W . Powiedzieli w Volcie że raz to już po gwarancji a po drugie nie nadają się one pod solary , powyżej w postach też kolega AdamH dowiedział się że przetwornica Sinus 3000 http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-Sinus-3000-12V230V/48 .

Ta była by ok dla mnie gdyby nie ta waga 9,6 kg :(http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22 .

 

Sam nie wiem , czy nie kupić zwykłej za 100 -200 zł i zobaczy co i jak . Mocy myślę że potrzeba mi będzie 500 Wat .

Z tego co piszesz to tylko do TV będziesz potrzebował 230V jeśli masz oczywiście jakiś większy. Reszta działa lub po przeróbce/naprawie będzie działać na 12V a lodówka na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica potrzebna mi będzie do oświetlenia , ładowarek telefonów , tv,radio,ewentualnie lodówka , pompki do wody bo ponoć  na 230 v mam .

 

Rodzice którzy jeździli tą przyczepą do końca tego sezonu mieli przetwornice z firmy Volt ok 2 lata i się spaliła . Jakaś mieli 1000W/2000W . Powiedzieli w Volcie że raz to już po gwarancji a po drugie nie nadają się one pod solary , powyżej w postach też kolega AdamH dowiedział się że przetwornica Sinus 3000 http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-Sinus-3000-12V230V/48 .

Ta była by ok dla mnie gdyby nie ta waga 9,6 kg :(http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22 .

Sam nie wiem , czy nie kupić zwykłej za 100 -200 zł i zobaczy co i jak . Mocy myślę że potrzeba mi będzie 500 Wat .

 

Ładowarki telefonów - OK

TV i OR - OK, ale podaj orientacyjną moc lub zrób chociaż foto

Pompki wody na ~230 V - pierwsze słyszę (może foto)

Oświetlenie - sprecyzuj, ponieważ napisałeś, że masz panel solarny i akumulator, więc co ta instalacja PV zasila?

Lodówka - sprecyzuj, bo jeśli standardowa z przyczepy, to tylko zasilanie gazem, nie z akumulatora (przetwornicy)!

Zresztą, inna lodówka również, ponieważ przypuszczam, iż pobór prądu byłby taki, że w kilka godzin rozładujesz swój accu do zera, a panel w żadnym razie tego nie uzupełni.

Jeśli wyjaśnisz te wątpliwości, to można będzie podać rozwiązanie.

W ogóle przydałoby się trochę fotek z Twojej przyczepy, aby było wiadomo, o jakich sprzętach / urządzeniach rozmawiamy.

PS

Tych przetwornic, które podlinkowałeś, osobiście bym nie kupił.

Na obecnym etapie przypuszczam, że zamkniesz zakup kwotą ok. 290 zł. (390 max), ale szczegóły, gdy odpowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopinam się do postu kolegi ale widzę tu kilku "znawców tematu" więc przy okazji zwrócę się o pomoc w doborze prawidłowej przetwornicy. U siebie mam solar 100W i akumulator 90 Ah większość wyposażenia mam na 12V czyli oświetlenie wewnątrz - zewnątrz, itp. Planuje na przyszłość telewizor z satelitą ale to na 12V z przetwornicy będę potrzebował uruchomić np. kompa, czajnik, suszarkę.

Co w takiej sytuacji polecicie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowarki telefonów - OK

TV i OR - OK, ale podaj orientacyjną moc lub zrób chociaż foto

Pompki wody na ~230 V - pierwsze słyszę (może foto)

Oświetlenie - sprecyzuj, ponieważ napisałeś, że masz panel solarny i akumulator, więc co ta instalacja PV zasila?

Lodówka - sprecyzuj, bo jeśli standardowa z przyczepy, to tylko zasilanie gazem, nie z akumulatora (przetwornicy)!

Zresztą, inna lodówka również, ponieważ przypuszczam, iż pobór prądu byłby taki, że w kilka godzin rozładujesz swój accu do zera, a panel w żadnym razie tego nie uzupełni.

Jeśli wyjaśnisz te wątpliwości, to można będzie podać rozwiązanie.

W ogóle przydałoby się trochę fotek z Twojej przyczepy, aby było wiadomo, o jakich sprzętach / urządzeniach rozmawiamy.

PS

Tych przetwornic, które podlinkowałeś, osobiście bym nie kupił.

Na obecnym etapie przypuszczam, że zamkniesz zakup kwotą ok. 290 zł. (390 max), ale szczegóły, gdy odpowiesz.

Jeśli możecz poda numer tel na PW to chętnie zadzwonie do Ciebie i opowiem co i jak bo ciężko to wytłumaczy pisząc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czajnik polecam raczej na gaz... chociaż też wiem że może być to przetwornica, ale 3-4zagotowanie wody w słoneczny dzień sprawi ze wieczorem nie będzie prądu dla światła, a w pochmurny może okazać się ze 1 góra dwa gotowania i nie mamy już zasilania...

TV może być na 12V albo na małej przetwornicy, tak samo laptop...

 

PS. Lodówki kompresorowe na 150W panelu słonecznym i aku około 100Ah chodzą przez cały rok... znam kilka takich aut co tak mają zrobione. Ale na pewno absorbcynja nie na aku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.