Skocz do zawartości

Przetwornica 12V 230 w układzie solarnym .


piotrek3110

Rekomendowane odpowiedzi

Ładowarki telefonów - OK

TV i OR - OK, ale podaj orientacyjną moc lub zrób chociaż foto

Pompki wody na ~230 V - pierwsze słyszę (może foto)

Oświetlenie - sprecyzuj, ponieważ napisałeś, że masz panel solarny i akumulator, więc co ta instalacja PV zasila?

Lodówka - sprecyzuj, bo jeśli standardowa z przyczepy, to tylko zasilanie gazem, nie z akumulatora (przetwornicy)!

Zresztą, inna lodówka również, ponieważ przypuszczam, iż pobór prądu byłby taki, że w kilka godzin rozładujesz swój accu do zera, a panel w żadnym razie tego nie uzupełni.

Jeśli wyjaśnisz te wątpliwości, to można będzie podać rozwiązanie.

W ogóle przydałoby się trochę fotek z Twojej przyczepy, aby było wiadomo, o jakich sprzętach / urządzeniach rozmawiamy.

PS

Tych przetwornic, które podlinkowałeś, osobiście bym nie kupił.

Na obecnym etapie przypuszczam, że zamkniesz zakup kwotą ok. 290 zł. (390 max), ale szczegóły, gdy odpowiesz.

W przyczepie jest tylko instalacja 230V  , nie ma 12 V .

 

Potrzebny prąd pod TV,ładowarki i laptop , wentylator w piecyku , oświetlenie ( wszystkie żarówki i listwa LED ) .

 

Lodówka może na gaz może chodzić . Pompki tak zapewne są na 12V zasilane zapewne z zasilacza 230V .

 

Panel 130  , aku żel 95 lum 100 . 

 

Własny prąd to niezależność :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W przyczepie 12v raczej jest tylko trzeba ją lepiej poszukać...

Jak ma być własny prąd - warto pomyśleć o nadmuchu 12V

I jak pisałem - przetwornica w stanie gotowości żre spore ilości prądu (najczęściej koło 0,7-1,0 ale nawet do 4A) do tego na przetwornicy jest zawsze spadek wydajności (sprawność) wiec warto przerobić odbiorniki na 12V.

A reszta jak pisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czajnik polecam raczej na gaz... chociaż też wiem że może być to przetwornica, ale 3-4zagotowanie wody w słoneczny dzień sprawi ze wieczorem nie będzie prądu dla światła, a w pochmurny może okazać się ze 1 góra dwa gotowania i nie mamy już zasilania...

TV może być na 12V albo na małej przetwornicy, tak samo laptop...

Jeże li chodzi tylko o suszarkę to jaką - moja żona ma taką 1,4kW i przy mojej instalacji (150W i 110Ah) działało to ma przetwornicy 1500/3000 bez kłopotu - wieczorem był aku doładowany na pełno po przedpołudniowym suszeniu włosów...

 

Jak wyeliminujesz suszarkę to taka za 100-200zł wystarczy ... jak nie to trzeba ciut droższą... jak pisałem - ja chcę mieć 2000/4000 pełny sinus pod mikrofale i expres do kawy (no i suszarkę), ale to wszystko na kamperze a nie przyczepie i dojdzie jeszcze minimum 300W na dach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22

 

kupuje bo nic sensownego nie ma albo nie wiemy /wszyscy , jeden kolega tez zakupił z forum i zobaczymy , to nie przetwornica , to mały kombajn , zawsze jest 14 dni na zwrot ale nie będzie potrzeby , 2 lata ochron/gwarancja oby nie potrzeba była .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam tyle że z Solarem i w kilku przypadkach mi się przydała. Miał iść do kampera bo kombajn załatwia wiele spraw - do przyczepy dość mądre rozwiązanie ale w kamperze stwierdziłem że jednak raczej wolę mieć to "na częściach" no i nie mam gdzie umieścić takiego kombajna :(

Całkiem fajny sprzęt chociaż sobie też sporo waży...

 

Roballo - wygląda na tanio i sensownie (bez wodotrysków). Z tego co widzę to pewnie prąd naprzemienny lub schodkowy (nie pełny sinus), więc np nie możesz używać ładowarek indukcyjnych, mikrofal itd. Do Twojego zastosowania (nie wiem jak z suszarką) to moim zdaniem wystarczająca w 100% a nawet może i 200%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio - tak jak piszesz nie spodziewam się wodotrysków. Wszystko w przyczepie mam przerobione na 12V, także przetwornicę potrzebuję tylko gdy będę stał na dzikusa :)


Misio a warto zainwestować w moim przypadku w coś takiego co chce kupić Piotrek3110 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie,że podzielę się moim doświadczeniem ,jako że nabyłam go w ostatnich dwóch latach użytkując przetwornicę 1500-2000 V. Obsługiwała oświetlenie ledowe w przyczepie ,telewizor ledowy  i od czasu do czasu suszarkę maksimum do 10 min jednorazowo. Wszystko na 230V przetwarzała z aku żelowego podłączonego do solara .Wszystko było ok do czasu solidnych pierwszych upałów (około 4 mieś)-wysiadła.W tym momencie jeszcze nie wiedziałam dlaczego.Wysłałam do dostawcy w ramach gwarancji i po dwóch tygodniach otrzymałam ją z powrotem naprawioną.Działała kolejne półtora roku.Będąc we Włoszech -upały-służyła nam wieczorami-chłodniej-w trasie,natomiast na dłuższych postojach był prąd sieciowy.Natomiast zepsuła się gdy byliśmy w sierpniu w Rumuni i korzystaliśmy z niej -upały.W tedy nie wiedziałam jaka jest tego przyczyna.Po zgłębieniu dokładnym problemu okazało się że te przetwornice nie są dostosowane do współpracy z solarami i przy wysokich temperaturach otrzymują dodatkowe impulsy powodujące ich uszkadzanie.Do przyczep i kamperów winny być zastosowane przetwornice dające stały sinus i dedykowane właśnie do nich. Ponieważ w podróżowaniu biorą udział również kobiety,więc korzystanie z suszarki w podróży należy brać pod uwagę a więc taką przetwornicę,która by temu sprostała.Przecież chcemy być niezależni.I TO JEST APEL DO PRODUCENTÓW aby jak najszybciej podjęli temat wyprodukowania takiej przetwornicy,które zaspokoiły by nasze potrzeby a nie przeciążałyby swoją wagą naszych pojazdów.Pozdrawiam wszystkich użytkowników GR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę tych "impulsów z solara" chyba że zbyt wysoki napięcie ładowania akumulatora (lub kłopoty ogólne z regulatorem napięcia solara)...ewentualnie jeszcze to że akumulator ma może małą pojemność w porównaniu do solara dlatego też może to napięcie tak skakać...

 

Kombajn fajny bo i automatycznie przepina 230 z przetwornicy i sieci, jak jest sieć to automatycznie doładowuje akumulator, jak jest jeszcze z solarem to już cała automatyka...

Chociaż ja wolę nad tym "sam panować" i np włączać przetwornice tylko na czas potrzebny.

 

Oświetlenie led na 230v - jakieś takie to dla mnie dziwne...

 

Mi dwa sezony ładnie pracuje http://www.strefakierowcy.pl/37568,przetwornica-blow-sinus-12v-230v-1500-3000w.html(ale jak pisałem - kupiłem ją jako taką tymczasowo) i nie jeżdżę po słonecznych Włoszech czy Grecji...

Pełny sinus nie jest konieczny dla 90% urządzeń - ogólnie urządzenia indukcyjne muszą mieć pełny sinus... ale np dla ładowarki telefonu indukcyjnej, ładowarki szczoteczki do zębów czy też mikrofali jest właśnie konieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raballo-to co napisałam wynikało,jak wspomniałam,z doświadczenia w trakcie użytkowania i z przekazanych mi fachowych informacji od firmy VOLT Polska,który również polecał kombajn wspomniany przez kol Misio.Trochę mnie przerażała waga powyższego.Ponieważ nie jestem ani fizykiem ani elektrykiem opieram się na zdaniu osób na tym się znających.

Misio-Solar ma 230W a akumlator żelowy 95 Ah-wszystko zainstalowane przez osobę fachową i solidną.Oświetlenie na 230V,ponieważ tylko do pompek jest instalacja 12V.

Ja tylko chciałam podzielić się swoimi uwagami natomiast nie mogę niczego doradzać ponieważ nie jestem w tym temacie ekspertem,ale chętnie dowiem się czegoś więcej od innych.Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, dlatego gdy np akumulator jest naładowany to przetwornica chce na początku pójść z samego solara (z pominięciem akumulatora) którego regulator źle rozpoznajac odbiornik i podaje zbyt wysokie napięcie...

 

Możliwe też że np regulator nie ma ustawionego (lub sam się nie ustawił) na akumulator żelowy, bo z tego co wiem powinno być inaczej on ustawiony (ja mam zwykłą kwasówkę).

230W i 95Ah to też może jakoś sygnał - najczęściej się zaleca (nie wiem do końca dlaczego) 100-150W solar i wówczas akumulator 80-120Ah akumulator... (ale sam bym chciał mieć około 300-400W na dachu a nie widzę potrzeby by mieć powyżej 180Ah akumulator...

Dodam też nie jestem strikte elektrykiem (piszę to ze swoich doświadczeń oraz innych "podpowiedzi").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.zasilanie.com/pl/p/Przetwornica-sinusPRO-1000W-12V-UPS/22

kupuje bo nic sensownego nie ma albo nie wiemy /wszyscy , jeden kolega tez zakupił z forum i zobaczymy , to nie przetwornica , to mały kombajn , zawsze jest 14 dni na zwrot ale nie będzie potrzeby , 2 lata ochron/gwarancja oby nie potrzeba była .

 

Skoro się pospieszyłeś, zanim dobrze w temacie się zorientowałeś i decyzja zapadła, to ...

Na forum jest przynajmniej kilka tematów o przetwornicach i kilka, które o nich wspominają, prawie wszystko dogłębnie opisując, dlatego nie sądzę, aby był sens w tym temacie omawiać jeszcze raz to samo.

Tu mogę tylko kolejny raz powtórzyć własną opinię: nigdy nie miałem zaufania do chińszczyzny, a w szczególności, jeśli jest to "bezimienna elektronika" i na dodatek mogąca mieć jeszcze bezpośredni wpływ na coś, co będzie do niej podłączone (inwertery, zasilacze, kontrolery PV itd.).

Niektórzy chcą mieć wypasioną przetwornicę dużej mocy, ale najlepiej za 100 zł. Kupują marny produkt i dziwią się potem, że wysiada po kilku miesiącach pracy lub gdy tylko słońce dłużej świeci. Powtarzam pytanie, które zadałem wcześniej: co warta jest przetwornica, która nie może być zasilana z akumulatora, gdy są do niego podłączone jakieś inne urządzenia - np. kontroler solarny? Dla mnie taka przetwornica, to złom. Namawianie przez sprzedawcę kogokolwiek, aby kupował 10-cio kilogramową "protezę", której być może wcale nie potrzebuje, to już kuriozum i to tylko z powodu, że nie ma on w ofercie produktu o odpowiedniej jakości / parametrach. Nawiasem mówiąc, ta "proteza" jest chyba tego samego "producenta", więc po jakimś czasie może się okazać, że również nie jest bez wad. Do tego wszystkiego, to produkt wybitnie dla warunków "domowych", a nie "karawaningowych" - dlaczego,  wspominałem w którymś z tematów, gdzie była o niej mowa.

Dobra przetwornica powinna być uznanej firmy z przeznaczeniem do zastosowań mobilnych, a rodzajem oraz mocą dopasowana do własnych potrzeb.

Jak już ktoś słusznie wspominał (pobór prądu), najlepiej mieć możliwość panowania nad urządzeniami w przyczepie, a to oznacza możliwość np. odłączania samej przetwornicy, gdy tylko nie jest potrzebna. Między innymi chodzi o pobór prądu w stanie jałowym, który dla przetwornic tu wymienionych, raczej mały nie będzie. Poza tym, rośnie również z mocą, którą posiada wybrana przetwornica. Im gorszej klasy przetwornica, tym ma gorsze wszelkie parametry i tym mniej wiarygodne są te, które widzimy na papierze instrukcji, ponieważ w rzeczywistości mogą być jeszcze bardziej od nich odległe.

Moc najlepiej wybrać tylko z niewielkim zapasem, zwłaszcza że proporcjonalnie rośnie również cena. Również z powodu ceny, warto dobrze się zastanowić nad rodzajem przetwornicy. Czasem wymiana taniego zasilacza, niewielka przeróbka oświetlenia, czy zamiana suszarki z silnikiem indukcyjnym na taką z silnikiem komutatorowym może okazać się dużo tańszym i prostszym, a często i lżejszym rozwiązaniem, niż zakup drogiej przetwornicy "sinusoidalnej". Przy takim podejściu, za te same pieniądze mamy możliwość kupna bardzo dobrej klasy przetwornicy uznanego producenta, mającej "tylko" modyfikowany sinus na wyjściu, zamiast badziewnej przetwornicy "sinus" made in China "no name".

Przetwornica, jak ta ostatnio wymieniona, może się sprawdzić jedynie przy niewielkich wymaganiach użytkownika, zarówno od strony jej zasilania, jak i parametrów wyjściowych oraz wkalkulowanym z góry ryzyku uszkodzenia jej samej lub/i urządzeń do niej podłączonych (mała ich wartość). Na rynku jest tak dużo tanich modeli, że nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, która przetwornica, po jakim czasie, jak się zachowa, jednak nawet wśród tanich produktów można znaleźć takie, które nie wysiadają z byle powodu, jak ta w/w.

Istnieje wiele uznanych firm produkujących niezawodne przetwornice mobilne, jednak nie liczcie, że są to przetwornice po "100 zł.":

Victron Energy, Waeco, Büttner Electronics, Truma, Siemens, a nawet Votronic i Voltcraft.

Jeśli ktoś chce mieć "Rolls-Royc'a", to tylko produkty "Victron Energy".

Nie sięgając jednak tak wysoko, mogę z czystym sumieniem polecić "Waeco". Ceny w tym przypadku są dobrze wyważone i odzwierciedlają parametry, które w zamian otrzymujemy. Wiem, że sporo Forumowiczów używa przetwornic tej marki, w tym wielu w połączeniu z instalacją PV i nikt się nigdy nie skarżył na jakiekolwiek usterki. Osobiście mam również przetwornicę tej firmy, a pracuje ona już trzy lata w dosyć rozbudowanej 12V instalacji przyczepy (accu GEL 130 Ah, ładowarka/ zasilacz impulsowy, kontroler MPPT i wiele innych, a wszystko "spięte" ze sobą i inwerterem na stałe). Jak do tej pory - zero problemów.

PS

Wszystko według indywidualnych potrzeb, jednak wybierając coś z najniższej półki, nie należy się dziwić, że "to coś" psuje się w najmniej oczekiwanej chwili lub co gorsze, psując się uszkadza przy okazji inne rzeczy. Czasem warto skorygować potrzeby/oczekiwania/instalację, aby nabyć bardziej niezawodny sprzęt, a zwłaszcza dostosowany do warunków, w których przyjdzie mu pracować (karawaning).To nie jest "złota reguła" do wszystkiego, ale w omawianym przypadku doskonale się sprawdza.

IMHO

 

http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-perfectpower-pp602-waeco-i6521602275.html

http://allegro.pl/przetwornica-inwerter-perfectpower-pp402-waeco-i6594088857.html

https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/zasilanie-i-sterowanie/energia-i-o%C5%9Bwietlenie/%C5%82adowarki-i-przetwornice

Może, dlatego gdy np akumulator jest naładowany to przetwornica chce na początku pójść z samego solara (z pominięciem akumulatora) którego regulator źle rozpoznajac odbiornik i podaje zbyt wysokie napięcie...

 

Możliwe też że np regulator nie ma ustawionego (lub sam się nie ustawił) na akumulator żelowy, bo z tego co wiem powinno być inaczej on ustawiony (ja mam zwykłą kwasówkę).

230W i 95Ah to też może jakoś sygnał - najczęściej się zaleca (nie wiem do końca dlaczego) 100-150W solar i wówczas akumulator 80-120Ah akumulator... (ale sam bym chciał mieć około 300-400W na dachu a nie widzę potrzeby by mieć powyżej 180Ah akumulator...

 

Nie może się dziać tak, jak przewidujesz (w żadnym z przypadków).

PS

Rodzaj akumulatora dobiera się w zależności od jego zastosowania, pojemność akumulatora dobiera się do potrzeb energetycznych (z uwzględnieniem optymalnego cyklu pracy accu), moc i ew. ilość paneli dobiera się do zastosowanej pojemności akumulatora. Wiele zależy również od właściwości i typu zastosowanego kontrolera PV oraz jego możliwości konfiguracyjnych.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.