Skocz do zawartości

wtyk 13 pin, ale jaki


Michalc3

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam pytanie do kolegi Kristofera w podobnym temacie.Mam przyczepkę belgijską z wtyczką 13 pin Multicon. W starym aucie miałem gniazdo 7 pin od dawna i wtyczka pasowała oczywiście eliminując pewne istotne funkcje instalacji przyczepki. Dlatego w nowym aucie zainstaluje wtyczkę 13 pin. I tu pytanie -czy zastosować adapter jeager na multicon-znalazłem tylko w jednym miejscu w cenie 145zł-trochę drogo, czy lepiej zmienić wtyczkę w przyczepie na 13 pin jeager.Zaznaczam że elektrykiem nie jestem a u nas kolejki do elektryków samochodowych olbrzymie. Czy bez problemu można wykonać tę operację samemu, posługując się twoimi schematami połączeń wtyczek i gniazd obu systemów ,które zamieszczałeś w swoich postach przy omawianiu podobnych tematów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi Kristofera w podobnym temacie.Mam przyczepkę belgijską z wtyczką 13 pin Multicon. W starym aucie miałem gniazdo 7 pin od dawna i wtyczka pasowała oczywiście eliminując pewne istotne funkcje instalacji przyczepki. Dlatego w nowym aucie zainstaluje wtyczkę 13 pin. I tu pytanie -czy zastosować adapter jeager na multicon-znalazłem tylko w jednym miejscu w cenie 145zł-trochę drogo, czy lepiej zmienić wtyczkę w przyczepie na 13 pin jeager.Zaznaczam że elektrykiem nie jestem a u nas kolejki do elektryków samochodowych olbrzymie. Czy bez problemu można wykonać tę operację samemu, posługując się twoimi schematami połączeń wtyczek i gniazd obu systemów ,które zamieszczałeś w swoich postach przy omawianiu podobnych tematów?

 

Multicon, to w zasadzie tak mało spotykany u nas standard, że spokojnie możesz zmienić zestaw "wtyk/gniazdo" na Jaeger 13 pin.

Taka zmiana, to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

Przy okazji, w samochodzie warto zainstalować gniazdo w wersji odłączającej oświetlenie przeciwmgłowe samochodu po podłączeniu przyczepy. Podłączenia zrobisz bez problemu samodzielnie, tylko musisz to zrobić starannie i zgodnie z opisami istniejącymi na forum. Numery styków dla Multicon i Jaeger są tożsame, więc nie powinieneś mieć problemów z identyfikacją.

Końcówki odpowiednich przewodów dobrze jest "oprawić" zaciskanymi tulejkami dobranymi do przekroju przewodów (opis np. w tym temacie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( ... )

Przy okazji, w samochodzie warto zainstalować gniazdo w wersji odłączającej oświetlenie przeciwmgłowe samochodu po podłączeniu przyczepy.

(... )

 

Krzysiu, ale czy zawsze montować takowe gniazdo? Przy modułach dedykowanych odłączenie świateł przeciw mgłowych tylnych i czujników parkowania odbywa się automatycznie po wpięciu wtyczki. Chyba się nie mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, skąd wziąłeś informację, że łączenie "12" + "3" jest połączeniem w/g cytowanej przez Ciebie normy/schematu ISO 11446.

No jak nie wiem? ^_^

To chyba najbardziej słynna rozpiska połączeń dostępna w cyberprzestrzeni.

Dlatego sugeruję się tymi połączeniami.

Myślałem, że tak to funkcjonuje i każda standardowa wtyczka ma połączone styki nr 12 i nr 3.

 

auto%20-%20gniazdko%2013-pin.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj opis ze zrozumieniem. Po stronie Przyczepy są połączone ale nie zamknięte. Auto np. CITROENY, czują wtedy zwarcie i nie zapalaja przeciwmgielnego na samochodzie.

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj opis ze zrozumieniem. Po stronie Przyczepy są połączone ale nie zamknięte. Auto np. CITROENY, czują wtedy zwarcie i nie zapalaja przeciwmgielnego na samochodzie.

Czytam.

Tam nie jest napisane "połączone ale nie zamknięte".

Dla mnie połączone to połączone. Gdy na schemacie czy opisie napisane jest "powinny być połączone" to je łączę ze sobą razem.

Jak może być coś połączone ale nie zamknięte, co to wówczas znaczy?

 

Dlatego pytam, bo skoro na styku nr 12 jest podobno dowolność to do czego on jest wykorzystywany fabrycznie w przyczepach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak nie wiem? ^_^

To chyba najbardziej słynna rozpiska połączeń dostępna w cyberprzestrzeni.

Dlatego sugeruję się tymi połączeniami.

 

Tyle razy podpowiadałem Ci miejsca, w których masz zebraną większość opisów i rysunków dla gniazd i wtyków, np.: http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373901

Norma opisuje wykonanie tych elementów i przeznaczenie poszczególnych styków. Styk 12 (wyłącznie on) jest przez normę zawsze opisany, jako dodatkowy/zapasowy/ z ewentualnym przeznaczeniem dla "CD" (Caravan Detected, Coding Detected).

 

post-8228-0-68924600-1479403270_thumb.jpg

 

Norma nigdzie nie zawiera zalecenia mostkowania pinów "3" i "12" - to jest po prostu najprostszy sposób "uaktywnienia" pinu "12", zastosowany kiedyś przez producentów samochodów. Zresztą, do 2003 roku, choć spotykany, to jednak bardzo sporadycznie i wykorzystywany tylko przez nielicznych producentów, aby informować "obwody" samochodu, że przyczepę podłączono.  Jeśli takie rozwiązanie zastosowano, to opisane to było w instrukcji danego pojazdu. Rysunek, który prezentujesz jest właśnie taką wersją z instrukcji. Poza tym, w żadnej wersji normy, na którą się powołujesz, nie pisano, że przeznaczeniem pinu 12 jest sterowanie światłami przeciwmgłowymi. To prawda, że samochód poinformowany o podłączeniu przyczepy może wykonać rozmaite funkcje, w tym wyłączyć własne, tylne światła przeciwmgłowe, ale wciąż będzie to rozwiązanie indywidualne (Twoje).

 

Myślałem, że tak to funkcjonuje i każda standardowa wtyczka ma połączone styki nr 12 i nr 3.

 

Dlatego pytam, bo skoro na styku nr 12 jest podobno dowolność [...]

 

Znowu Bartosz uprzedził mnie z odpowiedzią :ok:

Do niczego.... Po stronie auta ma to tylko znaczenie. W twoim przypadku najprościej w świecie to olej...

[...] do czego on jest wykorzystywany fabrycznie w przyczepach?

 

Jeśli nie masz elektronicznej detekcji podpięcia przyczepy w samochodzie (innej, niż przy pomocy pin "12") i chcesz mieć wyłączane w tym czasie tylne światła przeciwmgłowe, a jednocześnie jesteś zainteresowany tym, aby tester w czasie badania w OSKP zaliczył badanie pozytywnie , musisz zmienić gniazdo na takie, o którym pisałem.

http://forum.karawaning.pl/topic/22866-to-jak-to-wreszcie-jest-z-po%C5%82%C4%85czeniami-z%C5%82%C4%85cza-13-stykowego/

 

post-8228-0-97755300-1479403271_thumb.jpg

 

post-8228-0-26164400-1479403271_thumb.jpg

 

Właśnie norma przewiduje konkretny typ gniazda z funkcją wył. świateł przeciwmgłowych, a tester na OSKP dokonuje pomiaru parametrów gniazda zgodnie z przyjętą normą.

Oczywiście samochód z elektroniczną detekcją podłączenia przyczepy lub taki, który ma owe światła włączone zawsze, nawet z przyczepą, taki test również przejdzie bez problemu.

PS

Od roku 2004 zmieniono minimalnie przeznaczenie niektórych połączeń gniazda/wtyku. Aby np. odciążyć pin "13", który wcześniej był "masą" dla pin "9" i "10", teraz jest nią tylko dla pin "9". Masą dla pin "10" został pin "11", a omawiany pin "12" pozostaje obecnie, jako wolny (do wykorzystania w przyszłości).

Detekcja przyczepy we współczesnych samochodach (np. z CAN) następuje na zupełnie innych zasadach i z pominięciem pinu "12".

Wykorzystuje się np. krótkie impulsy prądowe w określonych obwodach i analizuje odpowiedź, porównując z wzorcem zapisanym w pamięci. Potem po konwersji na postać cyfrową, przez szynę CAN uruchamiana jest konkretna procedura (np. wyłączenie świateł przeciwmgłowych, tylnych czujników "PDC" itd.).

Krzysiu, ale czy zawsze montować takowe gniazdo? Przy modułach dedykowanych odłączenie świateł przeciw mgłowych tylnych i czujników parkowania odbywa się automatycznie po wpięciu wtyczki. Chyba się nie mylę ?

 

Nie zawsze trzeba montować, masz oczywiście rację - nie mylisz się.

To tak generalnie, jednak tych modułów i rozwiązań jest całe mnóstwo i nie wszystkie uwzględniają wszelkie funkcje, których oczekujemy, a wtedy pozostaje już szukać konkretnego rozwiązania.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kristofer, hak będę miał montowany w specjalistycznym zakładzie z modułem sterującym a mimo to radzisz założyć gniazdo z dodatkowym stykiem 2a wyłączającym przeciwmgielne w aucie, czy jeżeli zapewnią mnie o poprawnym działaniu wyłączania światła p.mgielnego w aucie po podpięciu przyczepy to z tego szczególnego gniazda  zrezygnować? Natomiast wtyczkę w przyczepie będę zmieniał sam i dla uściślenia-pin 12 i 3 we wtyczce nie mostkujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak już wielokrotnie pisałem: jeśli "elektronika" samochodu (lub moduł) identyfikuje podłączenie przyczepy i m.in. wyłącza tylne oświetlenie przeciwmgłowe samochodu, zapewniając jednocześnie pojawienie się zasilania na pin "2" gniazda haka, to nie ma jakiejkolwiek potrzeby montowania gniazda z dodatkowym wyłącznikiem.

Przy powyższym, prawidłowo działającym rozwiązaniu, pinu "12" i "3" wtyczki przyczepy nie łączy się ze sobą!

 

Pojawienie się napięcia zasilania na pin "2" gniazda z jednoczesnym wyłączeniu tylnego oświetlenia przeciwmgłowego w samochodzie, zaraz po "podłączeniu przyczepy" lub testera diagnostycznego, który "przyczepę" symuluje , jest w omawianym przypadku warunkiem kluczowym. Elektronika samochodu lub moduł musi takie działanie zapewniać.

 

Jeśli tego nie zapewnia, to pozostaje montaż gniazda z dodatkowym wyłącznikiem.

Edytowane przez szary11 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, ale czy zawsze montować takowe gniazdo? Przy modułach dedykowanych odłączenie świateł przeciw mgłowych tylnych i czujników parkowania odbywa się automatycznie po wpięciu wtyczki. Chyba się nie mylę ?

Ale musi być jakiś bodziec/sygnał, który odbierze moduł i zablokuje w samochodzie przeciwmgłowe tylne i czujniki parkowania. Rozumiem, że po prostu wykrywa to jakaś elektronika, a nie to, że bolec nr 12 we wtyczce jest do czegoś podłączony.

 

Trochę wkurzająca jest taka dowolność. Bo niby wszystko powinno być kompatybilne i standardowe, a tak nie jest i pojawia się kłopot gdy podłączamy nieswoją przyczepę.

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale musi być jakiś bodziec/sygnał, który odbierze moduł i zablokuje w samochodzie przeciwmgłowe tylne i czujniki parkowania. Rozumiem, że po prostu wykrywa to jakaś elektronika, a nie to, że bolec nr 12 we wtyczce jest do czegoś podłączony.

 

Trochę wkurzająca jest taka dowolność. Bo niby wszystko powinno być kompatybilne i standardowe, a tak nie jest i pojawia się kłopot gdy podłączamy nieswoją przyczepę.

 

Po to są dedykowane moduły producentów np. VAG-owskie by nie było komplikacji i po podłączeniu przyczepki, moduł z " automatu " odłączał  światła p-mgłowe i czujniki parkowania .... tak przynajmniej jest w moim autku. Hak indywidualnie zakupiony, modem VAG-owski ściągnięty z Niemiec / koszt zakupu + transport niższy niż zakup dedyka w serwisie w Polsce / - natomiast sam montaż w serwisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.