Skocz do zawartości

wtyk 13 pin, ale jaki


Michalc3

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko ja do swojej wtyczki, zarabiałem każdy przewód końcówką i dopiero skręcałem [...]

 

... i to właśnie jest prawidłowy i bardzo solidny sposób montażu okablowania gniazda / wtyku.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jurku, to oczywiście prawda, ale pisałem o współpracy idealnej i zrobiłem to bardziej dla kompletu informacji w temacie, niż z chęci namawiania kogokolwiek do zakupu całego kompletu, choć w pewnych sytuacjach jest to jednak bardzo dobra opcja.

 

(...)

 

Krzysiu, wiem jaka była Twoja intencja w poście # 11, nie neguję jej !

Bardziej chodziło mi o rzeczywistości jaka mamy w połączeniu tego układu / wtyk - gniazdo / i nawet gdybyś użył zwrotu " namawiam " miałoby to sens, wszak skoro kupujemy przyczepę za kwoty kilkutysięczne  to wydatek kilkudziesięciu złotych jest kroplą w morzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i to właśnie jest prawidłowy i bardzo solidny sposób montażu okablowania gniazda / wtyku.

:ok:

Nie będąc elektrycznie wyedukowany, zapytam znienacka i nieśmiało jednocześnie.

Na czym polega zarabianie końcówek, o którym wspomniał Gewehr (Marcin), a Ty Krzysztofie to publicznie pochwaliłeś?

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zarabianie może być zastąpione również zalutowaniem końcówki przewodu. Jednak ze względu na to, że wtedy najczęściej ten przewód zwiększa swoją średnicę, warto jest zakupić narzędzie do zarabiania końcówek. Niestety, typów końcówek cała masa, a do każdego typu, narzędzie inne :( Ale warto (moim zdaniem) zainwestować w taką zaciskarkę dla kilku podstawowych rodzajów.

 

Co do samego zarabiania, to najczęściej się zaciska, ale można też i po zaciśnięciu jeszcze zlutować, Dokładniej, to skorzystać z podciągania kapilarnego i rozgrzany lut "zassać" do wnętrza. Nie wskazane lutowanie od zewnątrz, żeby nie zwiększać średnicy. Opisywał to kiedyś Ed jak to robi. Niestety, nie pamiętam w jakim wątku.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy przerabiałem 7 na 13 wszystkie końcówki przewodów zarobiłem tulejkami jak na fotce. Można je dostać w każdej hurtowni elektrycznej czy sklepie elektronicznym. Tak zarobione przewody nie mają przysłowiowych wąsów.

post-740-0-07637100-1478711372_thumb.jpg

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edziu, opisz jeszcze, proszę, jak to zarabiasz. Chodzi mi o ten "myk" z zalutowaniem, poza zaciśnięciem. Wiem, że gdzie indziej to już opisywałeś, ale skoro tu pojawił się taki wątek, to może warto o tym wspomnieć. Jak potomni będą szukać - będą mieli w jednym miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie: w przyczepce towarowej: będę ciągnął 7-żyłowy albo 8-żyłowy, kabel (@kristofer, dzięki za sugestię) od wtyczki na koniec przyczepy i co dalej? Jak to powinno być "po bożemu"? Bo ta moja przyczepka pamięta stan wojenny i nie jestem pewien czy instalacja jest tam poprawna. W przyczepce mam tak, że ten kabel wchodzi do tylnej prawej lampy, gdzie w obudowie jest rozdzielany: cześć przewodów jest podłączona do żarówek, reszta podpięta do x-żyłowych kablli biegnących na przód przyczepki (przednie pozycyjne) i do drugiego światła tylnego i do oświetlenia tablicy. Obudowa lampy nie jest już szczelna i gdy pada pewnie wszystko tam jest mokre.

 

1. Nie logiczniej byłoby przykręcić jakąś szczelną puszkę rozdzielającą już z przodu przyczepy i stamtąd rozprowadzić kable o odpowiedniej ilości żył do każdej z lamp? Jeśli tak, jaką puszkę wybrać?

2. Czy przednie białe światła pozycyjne są w przyczepce wymagane? (wydaje mi sie, że nowe przyczepki mają tylko odblaski?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, bo dawno nie zaglądałem do rozporządzeń dot. warunków technicznych, ale odblaski z przodu chyba tylko do jakiejś niewielkiej szerokości przyczepki, gdy nie wychodzi ona poza obrys holownika. Myślę, że na dwóch światełkach i tak nie ma sensu oszczędzać, tak samo, jak na wymianie tylnych lamp na nowe, nawet LED-owe (obecnie ceny nie są już wysokie).

Puszka wystarczy, jak będzie taka dla zewnętrznych, domowych instalacji elektrycznych - powinna być dobrej jakości. Jeśli zechcesz to zrobić na wtyczce Jaeger 13-pin i zastosować w oświetleniu światło(a) cofania oraz przeciwmgłowe zamontowane po obydwu stronach, to wtedy przewód 8 żyłowy (jak napisałeś), tylko pamiętaj, że przy takim układzie, przewód "masy" powinien mieć większy przekrój od pozostałych (najlepiej dwukrotnie).
Instalację zrobiłbym tak, aby puszka z 8 żyłowym przewodem znalazła się z tyłu (blisko lamp tylnych), aby przewody wielożyłowe do nich były jak najkrótsze - przewody 2 żyłowe do lamp przednich nie powinny być wtedy kłopotliwe do poprowadzenia.

 

post-8228-0-73751500-1478797719_thumb.jpg

PS
W puszce przewody najlepiej połączyć trwale (lutowanie lub solidne zaciśnięcie).
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... e tam, tak na szybko narysowane wyłącznie na potrzeby owego posta.

Są już na forum bardzo ładnie rozrysowane te połączenia w różnych tematach, więc chętni będą mogli je znaleźć.

Wydaje mi się, że połączenia, to banalna sprawa, bardziej przydatne mogą być informacje na temat różnych wersji podłączeń, gniazd i wtyków, które zebrane są w jednym miejscu, a które wciąż jest zapominane.

Mniej więcej od tego miejsca:
http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373889
plus to:
http://forum.karawaning.pl/topic/16821-słownik-nie-tylko-karawaningowy/?p=373901

Hasła: "Gniazdo haka" oraz "Jaeger"

Może się chyba przydać :hmm::
http://forum.karawaning.pl/topic/16765-12v-z-aku-movera-do-instalacji-knaus-sudwind-450/?p=372050

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.