Skocz do zawartości

Obowiązkowe trzynastostykowe gniazdo elektryczne haka?


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

To czy diagnosta ma rację czy nie ma to nie mnie to oceniać. Wyrażam sobie tylko moją opinię na ten temat i według mnie poniekąd trochę racji ma. .

W przepisach nie ma czegoś takiego jak manie trochę racji. Równie dobrze mógłby przy weryfikacji haka zacząć sprawdzać prawo jazdy i dowód rejestracyjny pod kątem tego jaką pojazd może ciągnąć przyczepę. W przypadku kiedy pojazd może ciągnąć powyżej 3.5t a kierowca nie ma odpowiednich uprawnień to na tej zasadzie powinien takiego kierowcę pogonić, bo przecież po wyjeździe od niego ten jeszcze gotowy podpiąć przyczepę, której ciągnąć nie może.

 

Przepisy nie są w tym wypadku skomplikowane ani niejasne. Gniazdo w aucie nie ma żadnego związku z wyposażeniem obowiązkowym przyczepy. To są dwa różne pojazdy.

 

Człowiek robiący przegląd na hak może sobie go montować bo ma taki kaprys albo do tego, żeby sobie bagażnik na rowery wozić. Co to diagnostę obchodzi? To na kierowcy podpinającym spoczywa obowiązek upewnienia się, że jego zestaw jest zgodny z przepisami.

 

Więc dopóki prawnie nie będzie wymogu montowania haka razem z gniazdem 13 pin dopóty diagnosta nie będzie mieć racji. Nawet trochę racji. Najlepiej niech taki diagnosta zajmie się swoją pracą, a kontrole legalności zestawu niech zostawi policji.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dlaczego więc nie poruszyć tego tematu na różnych forach? Chyba dobrze, że inni dowiedzą się o tego typu przypadkach, bo może to ich uchronić przed wprowadzaniem w błąd.

 

... a to nie jest tak, że masz po prostu takie życzenie, które chciałbyś może szerzej "zaszczepić" :hmm:

Cyt.

"Według mnie powinien powstać przepis, który zmuszałby kierowców do zmiany gniazd elektrycznych na 13 stykowe. Kierowcy mieliby na to np.: dwa lata."

;)

Też wydaje mi się, że nadinterpretuje przepisy ale może chce uchronić kierowców przed niepotrzebnymi kłopotami.

 

... czyli "szeryf" :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może inaczej:
 

Jaką wiązkę wybrać 7 czy 13 pin?
csm_Gniazdo_7_pin_65e591f958.png
csm_Gniazdo_13_pin_99e1d6d1b5.png

Wiązka 7 pin przenosi jedynie podstawowe światła (kierunkowskazy, pozycyjne, stop, przeciwmgielne.Dlatego według przepisów unijnych można ją zastosować do przyczep poniżej 750 kg Dop. Masy Całkowitej (DMC).

Wiązka 13 pin - Cięższe przyczepy muszą mieć zamontowane własne światło cofania, a tę funkcję do przyczepy może przekazać tylko 13-o pinowa wiązka.

Wiązka 13 pinowa posiada też dodatkowe funkcje: możliwość przekazania stałego zasilania do przyczepy (np. dla urządzeń w przyczepie kempingowej), przewód ładowania, a także światło cofania dla przyczepy.

 

tekst źródłowy;
https://www.westfalia-automotive.com/pl/produkty/instalacje-elektryczne-do-hakow/
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to może inaczej:

 

Jaką wiązkę wybrać 7 czy 13 pin?

 

 

 

csm_Gniazdo_7_pin_65e591f958.png

csm_Gniazdo_13_pin_99e1d6d1b5.png

 

Wiązka 7 pin przenosi jedynie podstawowe światła (kierunkowskazy, pozycyjne, stop, przeciwmgielne.Dlatego według przepisów unijnych można ją zastosować do przyczep poniżej 750 kg Dop. Masy Całkowitej (DMC).

 

Wiązka 13 pin - Cięższe przyczepy muszą mieć zamontowane własne światło cofania, a tę funkcję do przyczepy może przekazać tylko 13-o pinowa wiązka.

 

Wiązka 13 pinowa posiada też dodatkowe funkcje: możliwość przekazania stałego zasilania do przyczepy (np. dla urządzeń w przyczepie kempingowej), przewód ładowania, a także światło cofania dla przyczepy.

 

tekst źródłowy;

https://www.westfalia-automotive.com/pl/produkty/instalacje-elektryczne-do-hakow/

 

Ale Ty sie pytasz czy to pytanie retoryczne? Bo jak pytasz to wg mnie tylko 13 pin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytam się :]  to był głos w dyskusji :ee:

 

dziś bym się nie zastanawiał i montował 13

a sytuacja diagnostą jeśli prawdziwa, świadczy o tym jak niedouczeni diagności się trafiają  :skromny:

w sumie mógł i Fredowi nie podpić przeglądu, bo jego auto możne jechać szybciej niż prędkość dopuszczalna w PL 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, trolowanie jest czymś złym na tym forum.

Trollowanie? Bo co? Bo danielpoz tak powiedział?

Daj spokój, bo nawet gdybym przedstawił tutaj film z całej sytuacji to wychodzi na to, że dla Ciebie byłoby to mało wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trollowanie? Bo co? Bo danielpoz tak powiedział?

Daj spokój, bo nawet gdybym przedstawił tutaj film z całej sytuacji to wychodzi na to, że dla Ciebie byłoby to mało wiarygodne.

Ty już z tymi Twoimi filmami też zakończ, bo sam wiesz jak to już bywało... :oslabiony:  Wiarygodność się buduje latami Ty doskonale potrafiłeś sprawę spaprać na własną prośbę więc nie oczekuj teraz cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a to nie jest tak, że masz po prostu takie życzenie,

Nie.

 

... czyli "szeryf" :hmm:

Nie wiem. Może tak, może nie.

Ty już z tymi Twoimi filmami też zakończ, bo sam wiesz jak to już bywało... :oslabiony:

Co bywało?

 

Wiarygodność się buduje latami Ty doskonale potrafiłeś sprawę spaprać na własną prośbę więc nie oczekuj teraz cudów.

Wiarygodność to pojęcie bardzo szerokie i każdy inaczej to pojęcie postrzega. Nie wiem o jaką sprawę chodzi i żadnych cudów nie oczekuję.

 

Zwyczajnie opisałem sytuację, z którą się spotkałem i wyraziłem swoje zdanie na ten temat. Nie zgadzasz się to nie zgadzasz, Twoja sprawa. Masz swoje zdanie? Masz. Więc po kiego grzyba dalej szukasz dziury w całym?

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale tak mi się skojarzyło, gdy przeczytałem to, co w innym swoim temacie napisałeś:

http://forum.karawaning.pl/topic/20892-przejściówka-137-styków-zagadka/?p=456783

:hmm:

Bez przesady.

Po prostu niedawno montowałem samodzielnie takie 13-stykowe gniazdo i zgłębiałem temat. A opisywana sytuacja na stacji diagnostycznej to czysty przypadek, który akurat się trafił i nie tworzyłbym z tego żadnej teorii spiskowej.

:laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ogólnie to wynika z tego że trzeba mieć łańcuchy śniegowe na wyposażeniu, bo nie wiadomo kiedy trzeba będzie w Alpy jechać.

Typowy przykład nadinterpretacji przepisów. Niestety wielu ludzi typu diagności, inspektorzy nadzoru typu UDT itp. tak robi, szczególnie że często przepisy są niejednoznaczne co daje furtkę do takich popisów.

Na innym wątku właśnie ciągnąłem dyskusję czy 7 czy 13 pinów, i jednak wygląda na to że powinno się mieć 13 niestety jeśli chcemy mieć spokojna głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.