Jump to content
Sign in to follow this  
marko6

Działająca lodówka przy wyłączonej stacyjce

Recommended Posts

marko6

Mam Burstnera  z 2000 r. 

Oryginalna wiązka 13 pin W obu dotychczasowych samochodach Ford i Peugeot.

Po zgaszeniu silnika lodówka dalej pracuje na 12 woltach.

To podobno jakieś fabryczne niedociągnięcie w tych przyczepach.

Czy i co trzeba zrobić aby po zgaszeniu silnika lodówka nie " zjadła "  akumulatora

BartoszK

Nic nie trzeba. Burstner ma tylko jeden dodatkowy plus. Jego wiązka ma 10 przewodów... wymień wiązkę od początku do puszki i przepnij lodówkę na osobny plUs.

marko6

Bartek,  powoli bo grzebanie w gniazdku z przyczepy nie jest moją najmocniejszą stroną.

Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to w gnieździe samochodowym są dwa plusy. Jeden stały a drugi zależny od  " zapalonej " stacyjki

A jak w przyczepie?? Jeśli w oryginalnej wiązce z przyczepy światło, pompki są podłączone do stałego plusa łącznie z lodówką.

To czy może lodówka ma zupełnie osobny przewód i ten właśnie przewód można odłączyć i zapiąć do plusa zależnego od stacyjki??

Czy trzeba ciągnąć całkiem nowy przewód od lodówki do wtyczki.

Innymi słowy, czy wystarczy rozkręcić wtyczkę z przyczepy i przepiąć jeden kabel w inne gniazdo. Czy trzeba zrobić coś innego.

BartoszK

Mareczku zadzwon do mnie to ci wszystko powoli objasnie...

strus251

Bartek na pewno Ci wyjaśni ;), a dla potomnych.

Należy w puszcze rozdzielczej przyczepy (tam gdzie dochodzą kable z wtyczki) znaleźdź kable od lodówki (+ i -). Potem je odłączyć i przedłużyć do wtyczki na odpowiednie piny. Czyli drugi "-" na pin nr 11 a "+" na pin nr 9.

Jeżeli wiązka auta jest ok i ma te piny podłączone wszystko zacznie działać prawidłowo.

Piszę o drugiej masie z pinu 11 ponieważ mostkowana masa z pin 3 może nie dać rady udźwignąć wszystkiego (fabryczna wiązka ma tam przeważnie 2,5m2 a to za mało).

ed

Najlepiej poprowadź od wtyczki dodatkowe dwa kable o przekroju przynajmniej 4mm2   (ja mam 6mm od akumulatora do lodówki) i podłącz je bezpośrednio do lodówki. Oczywiście do odpowiednich pinów we wtyczce. Mało kto pamięta aby przewód masy był o większym przekroju niż pozostałe, a tak powinno być. Struś dokładnie to opisał i tak zrób.

marko6

No i wiedziałem że kto pyta nie błądzi. Zwłaszcza tutaj.

Panowie , tak przypuszczałem ale wolałem się upewnić, dziękuję.

Bartek jak będę w tym grzebał i będzie jakiś problemik to oczywiście nie 

omieszkam zadzwonić i dopytać.