Jump to content
Sign in to follow this  
ptaku

Hak holowniczy

Recommended Posts

ptaku

W Polsce można montować haki holownicze odpinane i montowane na stałe .Jazda bez przyczepy z hakiem jest dozwolona. Jak wygląda sprawa jazdy z hakiem bez przyczepy na zachód od Odry ? Czy w momencie braku przyczepy hak powinien być wypięty ?A jeżeli mamy hak na stałe to co wówczas ? :hop1:

grace

Kilka lat temu znajomy mieszkający w D miał w swoim aucie hak montowany na stałe,na podobne pytanie odpowiedział że w przepisach nic takiego nie ma,można tak jeździć.

jak jest obecnie :hop1:

maćki

Jeśli poruszamy się samochodem bez przyczepy hak musi być wypięty . Jeśli mamy hak stały w wielu krajach musi mieć zamontowaną czerwoną tabliczkę . Nie jest to bardzo mocno egzekwowane . Problem może się zacząc w momencie kolizji :slina: . Lepiej sprawdź dokładnie przepisy w kraju gdzie chcesz jechać . PZMot ma odpowiednie broszury .

Michal

Hah, dobrze, ze zrobilem zdejmowany haczek u siebie... chociaż ta cena... ;-)

Michal

TZN ja chciałem zwykły, na stałe... ale panowie z warsztatu spytali się, czy zagramanicę będę czasem chciał... no i niestety, ale trzeba odpinać haki wg przepisów w wielu krajach, a i u nas ma wejsc za czas jakis owo przepiso.

Marsal

Odpinany czy na stałe?

Z tego co udało mi się dowiedzieć przepisy UE wymagają odpinanego haka, jednak polskie przepisy nic nie mówią na ten temat.

Miałem ten dylemat na początku roku, kedy montowałem hak u siebie :piwko:

Jule

Hak odpinany jest obowiazkowy w samochodach w ktorych producent przewidzial taki hak tz mozliwosc montazu :piwko: w naszym Nissan-ie nie przewidzial i mam staly. W BMW mam odpinany i musze go w niektorych krajach odpinac kiedy nie ciagne przyczepy.... w Nissanie musze zalozyc tylko kapturek.

ARCZ

lipa jak nie wiem... i za każdym razem będę musiał odpinać i wpinać hak ? bez senus... co za cymbał wymyślił taki przepis? :piwko:

akubit

U mnie trwa to nie dłużej niż 5 sekund. Z przyjemnością to robię, nawet nie patrząc na przepisy - ot po prostu jak podchodzę do bagażnika, nic mi się nie obija o nogi (nie mówiąc o smarze na kuli).

aura1
U mnie trwa to nie dłużej niż 5 sekund. Z przyjemnością to robię, nawet nie patrząc na przepisy - ot po prostu jak podchodzę do bagażnika, nic mi się nie obija o nogi (nie mówiąc o smarze na kuli).

Czyli smarujesz hak a zaczep w przyczepie ze stabilizatorem czy bez? Pozdrawiam.

Jule

Tez odpinam hak, a raczej przypinam tylko do przyczepy.. jak jade bez to odpinam. Jakos tak optycznie mi ten hak w samochodzie nie pasuje :ok:

aura, haka przy zaczepie ze stabilizatorem nie mozna smarowac.

aura1

Jule właśnie to mnie zaciekawiło że kolega akubit brudzi się smarem z haka. Wniosek z tego taki że albo nie posiada stabilizatora albo nie wie o zakazie smarowania. Pozdrawiam.

akubit

Nie mam stabilizatora ani potrzeby jego posiadania :ok:

ptaku
Nie mam stabilizatora ani potrzeby jego posiadania

nie wiesz co tracisz :ok: