Skocz do zawartości

Ile kg mogę ciągnąć


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 370
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki



Drodzy Forumowicze.
Posiadam  prawko kat. B
Zamierzam kupić cepkę 1300 DMC
Holownik to Nissan X-trail 2011 rok (150 km)
W DR auta wpisane jest :
F1-2170 kg
F2-2170 kg
F3-3520 kg
G-1691 kg
O1-1350 kg
O-750 kg
Na moje pytanie, czy mogę ciągnąć taką przyczepę?
Otrzymałem odpowiedź, że NIE !
A pytałem w wydziale komunikacji i na komendzie w swojej "wiosce".
Wydział powiedział, że muszę mieć wpis 96 a komenda że B+E
A zapytałem przy okazji wpisania haka do DR.
No i powiedzcie mi jak to się ma do wszystkiego co czytam na tym forum ?
No z mojej analizy wynika, że mój zestaw nie przekracza DMC 3500 kg i fanie mogę jechać.
Podpowiedzcie proszę
 


Możesz jechać z przyczepą o DMC 1300 kg. Suma DMC, w przypadku przyczepy innej niż lekka, nie może przekroczyć 3500 kg. Dopiero powyżej 3500 kg potrzebujesz albo B96 albo B+E.

Czyli 2170 + 1300 kg = 3470 kg. Jest to mniej niż 3500 kg więc wymagane uprawnienia to kat. B. A twierdzącym inaczej poleć lekturę, która zwie się Ustawą o kierujących pojazdami. Tam jest wszystko czarno na białym :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2018 o 23:14, jacek00 napisał:

A twierdzącym inaczej poleć lekturę, która zwie się Ustawą o kierujących pojazdami. Tam jest wszystko czarno na białym :-)

Masz rację ale z doświadczenia dodam, że musiałam polecać taką lekturę w trakcie kontroli na drodze gdy jechaliśmy zestawem ledwo ponad 3000 kg w tym buda 850 bo pan władza stwierdził, że na B to sobie można taką małą przyczepkę metr na metr ciągnąć :D

Skąd on te metr na metr wytrzasnął to do dziś zachodzę w głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale z doświadczenia dodam, że musiałam polecać taką lekturę w trakcie kontroli na drodze gdy jechaliśmy zestawem ledwo ponad 3000 kg w tym buda 850 bo pan władza stwierdził, że na B to sobie można taką małą przyczepkę metr na metr ciągnąć
Skąd on te metr na metr wytrzasnął to do dziś zachodzę w głowę.
Niestety, ale są takie ananasy na naszych drogach :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2018 o 23:14, jacek00 napisał:


 

 


Możesz jechać z przyczepą o DMC 1300 kg. Suma DMC, w przypadku przyczepy innej niż lekka, nie może przekroczyć 3500 kg. Dopiero powyżej 3500 kg potrzebujesz albo B96 albo B+E.

Czyli 2170 + 1300 kg = 3470 kg. Jest to mniej niż 3500 kg więc wymagane uprawnienia to kat. B. A twierdzącym inaczej poleć lekturę, która zwie się Ustawą o kierujących pojazdami. Tam jest wszystko czarno na białym :-)

 

A możesz podać gdzie znaleźć tę ustawę bo zdaje mi się, że nie jest tak do końca. Tzn przyczepa inna niż lekka + holownik nawet jeżeli nie przekracza DMC łącznie 3500 wtedy B96 i możemy 4250 kg lub b + e i wtedy 7000 oczywiście uwzględniając stosunek 1,33. 

I poprawcie mnie proszę jeżeli się mylę ale konkretnie chodzi o treść ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Roman Knur napisał:

I poprawcie mnie proszę jeżeli się mylę ale konkretnie chodzi o treść ustawy.

 

Mylisz się. Polecam ustawę o kierujących pojazdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Roman Knur napisał:

No czytam to co podesłałeś w moim wątku i ja to rozumiem, że inna niż lekka to b96 lub b+e. Przynajmniej tak tam zostało napisane. Ale interpretacje wszędzie inne.

Masz prawo jazdy, czy dopiero masz zamiar zrobić :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Roman Knur napisał:

No czytam to co podesłałeś w moim wątku i ja to rozumiem, że inna niż lekka to b96 lub b+e. Przynajmniej tak tam zostało napisane. Ale interpretacje wszędzie inne.

Przeczytaj jeszcze raz, wraz z ustępem 2. Czyli czytaj przepisy w całości. Nie wiem gdzie interpretacje są inne, bo inne być nie mogą. Tu nie ma czego interpretować bo wszystko jest napisane wprost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz PJ, to już na kursie lub chociaż po egzaminie, powinieneś wiedzieć, jakie posiadasz uprawnienia, bo właśnie o uprawnienia wynikające z kategorii PJ tu chodzi. ;)  Mam nadzieję, że ta strona ostatecznie rozwieje Twoje wątpliwości.

Ewentualnie jeszcze pierwszy z brzegu inny odnośnik mówiący o uprawnieniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Roman Knur napisał:

No czytam to co podesłałeś w moim wątku i ja to rozumiem, że inna niż lekka to b96 lub b+e. Przynajmniej tak tam zostało napisane. Ale interpretacje wszędzie inne.

Art. 6.

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.