Skocz do zawartości

Dethleffs Nomad by marek230482


marek230482

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze to dziwne. Z tego co wyczytałem to spokojnie 4-6A na 1mm2 przewodu. Czyli 2,5mm2 spokojniutko 10A obsługuje. Nawet popatrzyłem sobie na skrzynkę bezpiecznikową w aucie i z 10A bezpiecznika nawet cieńsze kable wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieńsze ale i ich długość jest zupełnie inna ;).

W bezpieczniku 30A masz cieńki kawałek druta/blaszki i działa bo ma długość 2-3mm. Czy na czymś takim dałbys 30A na odległość 10 metrów bo taki jest w bezpieczniku?

 

Kolejna sprawa to spadek napięcia wraz ze wzrostem długości kabla bez zwiększenia jego przekroju. Nie zdziwię się jak na akku w aucie z altka będzie 14V a do cepki doleci już tylko 11,5V.

Teraz 1A będzie równy w aucie 14W a w cepce już tylko 11,5W.

Dalej bilans ujemny.

Poza tym prąd płynie zawsze najkrótszą drogą więc zawsze lodówka będzie pracować na akku cepki.

Zaufaj trochę tym co "coś tam" i trochę więcej wiedzą o prądzie a nie tylko widzieli kable z bezpiecznika ;).

 

 

Kolejną sprawą jest brak ogranicznika prądu ładowania akku cepki.

Jak go wydoisz jak teraz to przez te 2,5mm popłyną bardzo duże prądy (20A, 30A, 35A :niewiem: ) ale właśnie tak wygląda początek (idealne warunki) do pożaru instalacji.

 

Wiesz przy 230V danie kabla 1mm2 dla urządzenia 230W jest ok bo jest mały prąd =1A, ale już dla 12V ta sama moc 230W jest nie do przejścia na 1mm2 bo to już 19,2A i taki kalelek zaświeci jak żarówka a rozgrzeje się jak grzałka i zapali wszystko co w okolicy ma.

 

Teraz troszkę jaśniej czy będziesz ryzykował dalej utratę auta i cepki w wyniku pożaru?

Piszę to w ramach rady a nie złośliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Na pewno tego tak nie zostawię. Ale jednak wesprę się matematyką i pomiarami :) a tak w ogóle wróciłem już do domu i sprawdziłem co tak na prawdę się stało. I przekaźnik nie działa :) dlatego ładowanie nie szło na przyczepę. Taka trywialna sprawa  a nie sprawdziłem przed wyjazdem. Tak czy siak na dniach robię pomiary tak jak zalecasz. Coś tam jeszcze policzę i jak będzie trzeba zamawiam kabel o większym przekroju na przyczepę.

Aku jeszcze za  nim wyrzucę to potestuję bo prostownik mikroprocesorowy naładował i trzyma. Zobaczymy.  Liczę dalej na konstruktywne rady bo między innymi po to się tu zalogowałem. Na dniach będę działał.

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................Ale jednak wesprę się matematyką i pomiarami :) ....................

Po co będziesz czas marnował- przecież chłopaki piszą że już dawno to zrobili.

Już ponad sto temu Tesla, Edison itp już to i naukowo zbadali.

:]:hej: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, licz i sprawdzaj tylko szkoda udowadniać udowodnione.

Ostatnio nawet kolega pisał na forum że lodówka mu słabo działa na 12V. Zmienił kable od akku auta do lodówki z właśnie 2,5mm2 na 6mm2 i zaczeła działać aż miło.

Ja mam istalację tylko do lodówki z pominięciem odbiorników cepki (latają na akku + solary) i w aucie mam 2x4mm2 a w przyczepie 2x5mm2.

Wszystko działa aż milo.

 

Twoje obciążenie to będzie 10A na lodówkę + ??A na uzupełnienie prądu w akku. Pamiętaj aby dać tam ogranicznik ładowania abyś nie uwalil instalacji podłączając cepkę z rozładowanym akku.

 

A i jeszcze jedna rzecz pod rozwagę. Twoja lodówka nie działa z alternatora po stacyjce tylko z akku cepki.

Pamiętaj o tym jak się zatrzymujesz po drodze na jedzenie (np. 30 minut to już około 5A) oraz na jakieś zwiedzanie czy coś. Wtedy lodówka wysysa to akku i może być duży problem.

 

Aku Ci trzyma bo było to krótkotrwałe rozładowanie ale jego pojemność już jest dużo mniejsza niż nominalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze tydzień na poprawkę tego. To może po prostu zdubluję przewód do lodówki? Mam jeszcze 2,5mm2 i poza tym co jest w obwodzie to dałbym jeszcze bezpośrednio z aku do lodówki taki.

 

Z tym postojem to słuszna uwaga.... może czasówka? Np kwadrans po zgaszeniu odcina tez aku?


Albo nie. Dam nowy 5mm2 z aku do puszki przy lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem Ci że jak możesz wymienić przewód to go wymień. Zawsze wyjdzie taniej niż przeróbka potem.

 

Prawidłowo lodówka powinna działać z akku auta po stacyjce z pominięciem akku cepcki. Odpadają kombinacje z rozładowaniem akku itd.

 

Ładowanie akku cepki aby ograniczyć prąc można wpiąć jakąś żarówkę w układ szeregowo i już masz zabezpieczenie przed przeciążeniem obwodu.

 

Wiesz w skrajnym wypadku to tak jak byś podpinał drugie auto z rzładowanym akku. Prąd będzie bardzo duży bo akku chce sięnuzupełnić jak najszybciej i to Ty musisz go ograniczyć bo on sam tego nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że po włączeniu zapłonu akumulator przyczepy ma być odcięty z obwodu? I załączać się w obwód przy zaniku zasilania z auta? Jakoś nie podoba mi się to. A jak go ładować? Wydaje mi się że te 2,5mm2 zasilanie załączane przekaźnikiem po stacyjce zostanie a od aku przyczepki do lodówki dam 5mm2 bezpośrednio. Reszta będzie ok.

 

Odnośnie zabezpieczenia to o co chodzi z tą żarówką? To nie powinien być bezpiecznik na kablu zasilającym? Szczerze to go jeszcze nie zamontowałem (nie zdążyłem) leży w bagażniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, lodówka powinna być zasilana po stacyjce z akku auta (deykowana instalacja "+" i "-" tylko do niej) a akku cepki odseparowany od auta i lodówki tylko i zostawiony tylko na sprzęt w przyczepie.

Jeżeli chcesz ładować akku cepki z auta (też po stacyjce) to już druga instalacja tylko do tego akku. Żarówkę wpinasz w obwód (przecinasz "+" z auta i dajesz na jedną odnogę żarówki a do drugiej podpinasz przecięty "+" idący do akku cepki. Do żarówki nie podpinasz w ogóle "-". Dzięki temu kablem poleci max prąd tylko taki jakiej mocy jest żarówka (np. H7 to 55 W czyli 4,5A). Nawet jak akku cepki będzie pusty to żarówka nie da mu większego prądu.

 

Bezpieczniki to inna sprawa i zawsze muszą być najbliżej akku auta.

 

Tak powinna wyglądać prawidłowa instalacja do lodówki i akku cepki czyli dwa niezależne obwody.

 

Marek, widzę że nie masz o tym pojęcia i masz prawo ale posłuchaj się rad bo twoje kombinacje które Ci się wydają na 100% doprowadzą do nieszczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą noc mi to nie dawało spokoju :) strusiu, pojęcie to ja mam. Ale z instalacjami przyczepy nie miałem kontaktu. A widać że to nie to samo co instalacja w domu. Jeżeli chodzi o przekroje to wiem że da się to policzyć. Ale nie robiłem tego gdy przeczesując forum i szukając info w necie można od razu mieć gotową informację. Obliczenia belki albo żurawia wytrzepuję z rękawa i robię w biegu. Z prądem to muszę już pokopać w literaturze :)

 

Dobra, to muszę to w tydzień ogarnąć jak należy. A więc mając wiązkę 13pin mam w niej do dyspozycji dwa źródła z osobnymi masami. Po stacyjce i stałe.Czyli dwie pary przewodów o przekrojach 2,5mm2 (takie w wiązce były przewidziane fabrycznie). Mam zrobione tak że stałe zasilanie to stałe a to po stacyjce steruje mi tylko przekaźnikiem załączającym główne zasilanie.

 

Mam obecnie tak i myślałem że to jest ok, że zasilanie ciągłe w ogóle odpuszczam żeby nic mi nie ciągnęło prądu z auta na postoju. Po stronie przyczepy użyłem tylko napięcia załączanego stacyjką (tak jak wspomniałem nie bezpośrednio ze stacyjki tylko przekierowane). To załączane zasilanie pociągnąłem do skrzynki gdzie do tej pory było podłączone przeciwmgłowe (czyli lodówka fabrycznie nie miała osobnego obwodu). Do tego po drodze równolegle podłączyłem akumulator a dodatkowo przy skrzynce w przyczepie dałem automatyczny prostownik mikroprocesorowy (do uzupełniania w razie czego aku przyczepy jak podłączona do 230v). Instalacja lodówki i reszty przyczepy jak była tak jest nie zmieniona.

 

A teraz jak rozumiem mam wypiąć zasilanie lodówki z obwodu przyczepy i poprowadzić bezpośrednio do zasilania? To teraz jak mam obsadzić piny wtyczki 13pin?

Stały + dać na "inne odbiorniki" (w moim wypadku tylko dwie pompki) a + załączany stacyjką tylko i wyłącznie na lodówkę? Czy może obie pary/źródła dać przez przekaźnik przełączny? I pytanie o kabel. To jak będzie bezpośrednio lodówka to już nie zwiększać przekroju? Miałem dać grubszy z aku do lodówki ale jak w ogóle to ma być osobny układ to ja do wtyczki przyczepy nie wcisnę kabla 2x6mm2. Bezpośrednio od wtyczki do lodówki będzie dużo bliżej (jakieś 4-5m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz 13pin to jeszcze prościej. 

Jest schemat jak podłączyć taką wtyczkę. 

Piszę z pamięci więc poszukaj na forum i zweryfikuj proszę:

- pin 9 = stały "+" z auta

- pin 10 = "+" po stacyjce (w sensie po przez przekaźnik).

 

Na pin 9 dajesz odbiorniki, na 10 dajesz lodówkę. Nie ma pinu dedykowanego do ładowania akku cepki i często wykorzystuje się pin 10.

Kabel jaki wejdzie w gniazdo/wtyczkę to 4mm2 bez problemu, 6mm2 też koledzy upychali.

 

Masy masz dwie z podziałem dla których pinów jest przewidziana i ta musi być najgrubsza jak się da, nią wraca suma prądów z całej cepki. Z racji wielu "+" to o nią trzeba zadbać w szczególności.

 

Masz rację instalacja domowa to troszkę coś innego (mniejsze, dużo mniejsze prądy niż w samochodzie/cepce).

 

Jak nie możesz dać 6mm2 to daj 4mm2, im większy przekrój tym mniejsze spadki napięć tym większa sprawność lodówki na 12V. 

 

Masz też dwa wolne piny 11 i 12, na nich może wyprowadź Sobie ładowanie aku :hmm:

 

O, znalazłem, załącznik powinien Ci pomóc w prawidłowym podłączeniu.

 

 

 

post-10249-0-87031900-1470653368_thumb.jpg

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki kabel w jakim pinie idzie to ja wiem, inaczej bym przeglądu auta nie przeszedł (sam montowałem hak) i przyczepy nie podłączył :hop1:

mnie tylko nurtowało to jak tą lodówkę podłączyć. Czyli tak jak się domyślałem na stały plus daję pozostałe odbiorniki bo dużo nie biorą (albo nawet wcale jak nie używam) a na + po stacyjce zasilanie lodówy.

 

Jeszcze pytanie końcowe.

Piszesz ze ładowanie aku jest często realizowane po + stacyjki tak samo jak lodówka. Czyli w zasadzie tak jak ja mam teraz. Jest wspólne. To nie lepiej ładowanie aku dać po tym stałym + żeby na postoju lodówka nie wyssała mi baterii???

 

Pytanie w zasadzie retoryczne - lodówkę odcinam od obecnej instalacji 12v przyczepy? To już głupie pytanie (bo przecież obwody muszą być osobno) ale nadal mnie nurtuje dlaczego fabrycznie lodówka była w całym obwodzie 12v przyczepy a nie osobno. I to jeszcze na cienkim kablu od przeciwmgłowych :oslabiony:

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznę od końca.

Kiedyś jak byłu 7pin to lodówka i cała reszta latała po przeciwmgłowym. Dla czego, no bo taka tylko możliwość została aby dać "+".

Dla czego na cienkim, bo ma działać a nie chłodzić (spadki napięć a tym samym jej efektywność chłodzenia).

Tak po prostu było. Według mnie w cepce tez nie miałeś 13 pin od nowości tylko było coś przerobione (zakładam, że przez Ciebie), gdybyś miał przyczepę nową to lodówka lata już osobnego pinu (dla 13 a nie 7 pin).

 

To, że ładowanie akku i lodówka są po stacyjce nie oznacza, że sa na jednej instalacji. Robi się to tak aby Ci akku auta na postoju nie zjadło i abyś mógł odpalić.

 

Natomiast jak chcesz to realizować na jednej instalacji (para + i -) to policz jaki przekrój kabla potrzebujesz dla obciążenia:

- lodówka 10A

- ładowanie akku ok 4-5A

suma już to 15A

 

dla przewodu 2,5mm2 dla tego prądu i napięcia spadek na 10mb instalacji (5mb auto + 5 cepka), liczę realną długość aby ładnie kabel poukładać to ok. 1,02 - 1,04V. Czyli z 12V zostaje 10,98 - 10,96V. Na tym napięciu lodówka już będzie działać tylko aby, aby i nie będzie chłodzić. Mało tego jest to spadek rzędu 8,5%.

 

Jak zastosujesz kabel 4mm to spadek dla tej instalacji będzie w okolicach 0,61V czyli do dyspozycji masz już 11,36V. Niby nie wiele różnicy ale w tym przypadku jest to dużo. Pamiętaj też, że mówimy tu o obciążeniu długotrwałym i chodzi m.in . o temperaturę jaką ta instalacja może osiągnąć i o tym aby ograniczyć prą ładowania akku cepki do rozsądnych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to ma sens. Tak, przyczepa miała 7pin ja zrobiłem na 13p. Czyli robię po stacyjce gruby kabel 6mm2 do lodówki. Rozumiem że w instalacji tez tą parę do lodówki wymienić na grubszą?

A aku dam na stały plus z resztą instalacji (lodówkę od niej odetnę). A później (kiedyś) wywalę aku na rzecz zasilacza z automatem przełączającym bo w tym układzie aku traci sens (tak mi się wydaje).

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tylko do lodówki 2x6mm2 lub 4mm2 (wiesz, dla "+" i "-").

reszta może być z akku i ładowanie go z auta, znów zaznaczę i przypomnę o ograniczeniu ładowania ;) .

W przyszłości, zamiast wywalać akku na rzecz jakiegoś zasilacza, dołóż panel solarny + regulator ładowania i ciesz się w zupełności niezależną budką :). Nawet jak holownikiem pojedziesz do np. sklepu to żona zostanie z pradem a teraz prąd zabierasz ze sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.