Jump to content

Recommended Posts

Dux69

Bułgaria to kraj który nabiera coraz bardziej atrakcyjności pod względem turystycznym.Spowodowane jest to głównie tym iż Turcja,Egipt i inne tego typu kraje staja się coraz bardziej niebezpieczne dla turysty.Bułgaria uważana też jest za kraj bardzo tani.Dla mnie kiedyś ten kraj był specyficzny i poruszanie się w nim była nie lada sztuką.Dla przykładu powiem iż sam dojazd był nie lada wyczynem przez Rumunię gdzie dzieci zmieniały kierunki znaków by potem zagubionemu turyście za 1 Euro podpowiedzieć drogę.Ja przekraczałem granicę Rumuńsko-Bułgarską zawsze w Vama Vache bo dość miałem przed granicą na moście przebierańców którzy stojąc w budkach udawali strażników i pobierali opłaty za przejazd.Ogólnie bez łapówy szybko granicy nie przekroczyłeś.Dodam tylko że objechanie Rumunii dookoła w drodze do Bułgarii to jedna wielka atrakcja kiedyś była i marzenie wielu podróżników.
Do tego dochodziły 3 rodzaje cen dla Bułgarów dla krajów zaprzyjaźnionych i nie zaprzyjaźnionych.Ja ten kraj wspominam sympatycznie bo nie wiem dlaczego ale często liczono mi np pobyt na kampingu jak dla Bułgara bo pewnie wpadłem w oko pani w za kasą i miała gest, mój znajomy płacił już jak osobnik zaprzyjaźniony, ale nasza znajoma zamiast wysłać męża poszła płacić sama najwyraźniej nie spodobała się recepcji paniom i musiała zapłacić jak z kraju niezaprzyjaźniającego do tego dostała uwagę by do 12 opuścić kamping, a my  z naszymi rodzinami mogliśmy sobie jeszcze zostać do wieczora.Ale to były inny czasy i jak to mówią to se ne vrati.Dlatego postanowiłem na razie napisać jedynie o atrakcjach bo kilka jest naprawdę interesujących

1.Nesebyr.
2.Varna.-Skalny monastyr Aładża,-Kaliakra
3.Wielkie Tyrnowo-Jaskinia Devetashka,Tracki grobowiec w kazanłyku
4.Melnik.-Monastyr Rilski,Musała,Jaskinia Duchłata,Czarny Wierch

5.Płowdiw.-Twierdza Asenowa,Perperikon
6.Pliska.Szumen-Jeździec Madary,Wielki Preslaw
7.Gabrowo-Przełęcz Szipska,Wodospad Raiskoto Praskalo
8 Rodopy.-Kamienne grzyby,Diabelski most
9.Sofia.


Dokładniejszy opis wraz ze zdjęciami poglądowymi na:
http://pozdrozeciwroze.blogspot.com/
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ewes

Jeszcze Sozopol ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
gusia-s

Byłam w Bułgarii 2x, jeszcze pociągiem... jakieś 30 lat temu :)

Zaliczone 2 pierwsze punkty z załączonej listy + właśnie Sozopol, Bałczik, Albena... wtedy robiła za kurort dla walutowców :) a jakie tam były fale hmmmmm

W Sozopolu akurat kręcili Podróże Pana Kleksa. Okręt Apolinary Baj, cumował w porcie, ależ to była atrakcja :)

Podróż pociągiem z Warszawy koszmar brrrr, przez Rumunię pociąg ledwo człapał, tory były oblężone przez żebrzące dzieci, które schodziły dopiero jak turyści wyrzucili im przez okna trochę fantów. Tak było w okolicach każdej wioski, sama byłam jeszcze nastoletnim dzieckiem więc był to dla mnie szokujący widok :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cathay

Jako dziecko jechałem w 1981 do Kamcziji koło Warny pod namiot. 

Przygoda była bardzo godna.

1 dzień: PL  Poznań - Przemyśl (nocleg w namiocie na kempingu)

2 dzień: PL Przemyśl - SU Tarnopol. To był jeszcze Związek Radziecki. 12 h na granicy. Potem jakimiś szutrowymi drogami. Nocleg w 8 osobowym pokoju w przybytku wyłożonym marmurami.

3 dzień: SU Tarnopol - Czerniowce. Po drodze zakup jakiegoś złota, dwa mandaty z koniecznością opłacenia na poczcie. (nocleg w aucie)

4 dzień: SU Czerniowce - R (obecnie RO) gdzieś między Bukaresztem a granicą w Ruse. Na noclegu nad rzeką Rumuńce ukradli z namiotu torbę z ciuchami moimi i brata. Zostaliśmy w tym co mieliśmy na sobie.

5 dzień: R miejsce noclegu - BG Kamczija.

 

Po 14 dniach fenomenalnych wakacji czas na powrót.

Ruszamy późnym popołudniem.

1 dzień: BG  Kamczija- R Okolice Pitesti. (nocleg w aucie)

2 dzień: R okolice Pitesti - R okolice Aradu (nocleg w jakimś ośrodku w domkach.  Wcześniej po drodze naprawa miski olejowej uszkodzonej na torach w Bukareszcie poprzedniego dnia.

3 dzień: R Okolice Aradu - CS Bańska Bystrzyca (nocleg w aucie).

4 dzień: Bańska Bystrzyca - Poznań. 

 

Byłem dzieciakiem a wszystko pamiętam jak dzisiaj. Fenomenalna przygoda. Jechaliśmy polonezem. 

 

Potem po 26 latach trafiłem na 8 dni do Sofii. Doznałem szoku. To była pierwsza europejska stolica (w 28 byłem) gdzie nie czułem się bezpiecznie. Po Kijowie, Moskwie czy Bukareszcie łaziłem po nocach. Było spoko. A w Sofii nawet popołudniem, o szarówce człowiek oglądał się za siebie, zresztą zgodnie z zaleceniem taksówkarzy czy obsługi hotelowej. Od tej pory minęło 9 lat, ale z tego co czytam, Bułgaria to nadal kraj ani trochę nie przystający do standardów UE. 

Ale żarełko mają smaczne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
BOGDANKRAKOW

Klif Noskaliakra nie da się tego opisac Fantastyczne

Share this post


Link to post
Share on other sites
adrem

Jak dobrze pójdzie, to odwiedzę jeszcze w tym roku 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pawel1o

Ja w Bułgarii byłem dwukrotnie jako dzieciak i wspomnienia zostały bardzo miłe. Kilka lat temu wracałem z Turcji przez Bułgarię i zatrzymałem się blisko granicy z Rumunią na jakimś kempingu polecanym na zaprzyjaźnionym forum. Plaża jednak była taka sobie a co najgorsze śmierdziało ściekami z morza. Mięcho z grilla przyrządzane jedna w pobliskiej knajpce było iście zacne. Lepsze jadłem jedynie w Mostarze w tym roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...