Skocz do zawartości

trumatic s3002>s5002


polo63

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Przeglądałem forum w poszukiwaniu nurtującego mnie pytanie: przekładka wkładu grzewczego (grzejnika) z ogrzewania s5002 w mniejszego brata s3002 :hmm: , chodzi mi o sam wkład nie o wymianę całego pieca :skromny: , czy zakończyć toby się mogło na samej wymianie grzejnika, czy trzeba by było większych ingerencji? (miejsca w piecu s3002 wygląda na dostateczną ilość by te podwójne grzejniki wstawić. Proszę o podpowiedź szanowne grono bardziej wtajemniczone w ten temat :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest inna dziura w podłodze. Większa.

Chyba jest inny komin większy.

 

Poszukaj na stronie Trumy instrukcji tam są podane wymiary / rysunki i sposób montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrs z tymi rzeczami coś wymienił masz 100% racyje, dziękuję za odpowiedź- ale to da się obejść bez większych problemów- chodziło mi o to czego w instrukcji nie ma opisanego chociażby: instalacja elektryczna, wymiary grzejników itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polo63, małe pytanie: po co?

W sensie SL3002 naprawdę dobrze grzeje i na takiego kamperka da radę bez najmniejszego problemu. Nie neguję pomysłu tylko pyutam o jego genezę bo jakoś jej znależć nie mogę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polo63, małe pytanie: po co?

W sensie SL3002 naprawdę dobrze grzeje i na takiego kamperka da radę bez najmniejszego problemu. Nie neguję pomysłu tylko pyutam o jego genezę bo jakoś jej znależć nie mogę. 

 

:ok:

Witam

Przeglądałem forum w poszukiwaniu nurtującego mnie pytanie: przekładka wkładu grzewczego (grzejnika) z ogrzewania s5002 w mniejszego brata s3002 :hmm: , chodzi mi o sam wkład nie o wymianę całego pieca :skromny: , czy zakończyć toby się mogło na samej wymianie grzejnika, czy trzeba by było większych ingerencji? (miejsca w piecu s3002 wygląda na dostateczną ilość by te podwójne grzejniki wstawić. Proszę o podpowiedź szanowne grono bardziej wtajemniczone w ten temat :]

 

Witam!

Moim zdaniem, pomysł całkowicie chybiony i to z kilku powodów.

Pierwszy i najważniejszy: Truma s5002, a chyba taki piec ("wkład") masz na myśli, nie jest dopuszczona do montażu w kamperach (klasa M1) - o kamperze chyba mowa :hmm:

Inne powody, raczej oczywiste: 5002, to "dwa" piece 3002 w jednej obudowie, która musi być wymiarami więcej, niż dwa razy większa, co jest logiczne.

To samo dotyczy podstawy pieca i rozmieszczenia wszystkich elementów konstrukcyjnych oraz osprzętu.

To nie jest kwestia, czy da się upchnąć. Piec 5002, to już potężna moc 5,5 KW. Przeznaczony jest do ogromnych przyczep. Jego zabudowa i sąsiadujące otoczenie musi być bardzo przemyślane. Płaszcz, a właściwie dwa płaszcze grzewcze pieca wymagają odpowiednich (czyt. dużych) odległości od fabrycznie przewidzianych dla danego modelu osłon. Osłona przeznaczona dla 3002, tego nie zapewni, tym bardziej, że piec do niej fizycznie po prostu nie wejdzie. Większa i minimalnie inna jest również przednia osłona pieca.

Jak sobie wyobrażasz pracę 5002 w obudowie od 3002?

Wykrój montażowy dla s3002 = 480 x 480 natomiast dla 5002 = 510 x 522 - oczywiście dla wykonania fabrycznego. Jak już koledzy napisali, inne są też otwory "wejściowe" w podłodze.

Mało tego, od maja 1998 sam producent z uwagi na bezpieczeństwo, postanowił wprowadzić jeszcze dodatkowe osłony do tegoż modelu pieca i zaleca je montować we wszystkich 5002 wyprodukowanych przed  majem 98.

Model 5002, to dwukrotnie większe zużycie gazu, które już dla 3002 nie jest małe. Dodatkowo, inne są też wymagania dla instalacji kominowej - rury są o większych średnicach i praktycznie w większych odległościach od elementów konstrukcji ścian, inny też jest sam komin.

To tak pokrótce.

PS

Skąd wziął się taki pomysł?

Jeśli masz niedogrzane wnętrze, to raczej pomyśl o naprawie posiadanego pieca, bo to on najprawdopodobniej niedomaga.

Warto zawsze wszystko przemyśleć, aby kiedyś nie skończyło się np. tak:

http://forum.karawaning.pl/topic/22048-kamper-sp%C5%82on%C4%85%C5%82-w-warszawie/

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiedziałem, że wszyscy pomyślicie o tym, że chcę w Cimperka wciskać go- ale nic z tego w Cimperku mam BARDZO wydajną s3002 i nie potrzeba mi jej modyfikować/zmieniać. Pomysł padł po tym jak sprawdziło się ogrzewanie w Cimperku i chodziło mi tylko o to czy jest to wykonywalne bez dużych nakładów pracy (przeróbek) ot tak tylko z ciekawości. Dzięki Panowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Masz nowszy model i w nich już tak łatwo rozróżnić tego nie można - najlepiej zdejmij obudowe i zobacz ile masz "żeberek"

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby utrzymać jakiś poziom temperatury to czy 3002 czy 5002 pójdzie tyle samo gazu? Bo różnica jest przy ustawieniu na max, ale jak już się nagrzeje to chyba nie ma różnicy jaki piec, potrzebuje tyle samo ciepła wyprodukować

 

tak przynajmniej to rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak by się mogło wydawać rozpatrując teoretycznie, jednak gdybyś ustawił te dwa piece na minimum, to Twój pobierze dwa razy tyle gazu, co "3002".
Z pewnością istnieją pozycje ustawień mocy, przy których zużycie gazu przez te dwa piece będzie identyczne. Poza tym, skoro producent wstawił do przyczepy "5002", to oznacza, że utrzymanie określonej temperatury tego akurat wnętrza będzie wymagać większej mocy pieca, a zatem będziesz jednak zużywał więcej gazu, niż mając piec "3002". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.