Skocz do zawartości

Dane dotyczące felg i opon montowanych oryginalnie w Hobby


piotroszczak

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

Czy możecie zerknąć na swe cepki lub w jakieś papiery i napisać jakie powinny być parametry felg i opon do Hobbitek?

Ja mam 495, DMC 1200, już nieco wiekową (rocznik 1988). Stwierdziłem, że nabędę przed tegorocznym urlopem świeże oponki, ale 175/65/15, zamontowane w mojej, wydają się być jakimś zamiennikiem (o ile i to). 

Ktoś coś?

Z góry dziękuję.

 

P.S. Dodam, że zerknąłem na jakieś posty w pozostałych działach, ale nic konkretnego odnaleźć tam nie mogłem.

A może jest to gdzieś wybite na jakiejś tabliczce znamionowej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Hej,

 

Ja mam Hobby 495 Prestige z 1986r, więc dwa lata starszą, ale to ta sama przyczepa. Ja kupiłem tydzień temu nowe opony z oznaczeniami

175R14C 99/98R.

 

Do tej cepki musi to być opona wzmocniona, czyli z indeksem C, oraz dopasowana do wagi przyczepy, czyli indeks nośności np 99/98R.

 

Moja Hobby waży według dowodu rejestracyjnego 956kg, a DMC ma 1200kg. Opony, które ja mam mają indeks 99/98 czyli nośność 750-775kg, x 2 opony daje mi razem ponad 1500kg nośności, więc mam mały (300kg) zapas bezpieczeństwa w razie przeładowania, do którego raczej nie dopuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tak - to ta sama przyczepa.

A czy miałbyś możliwość zerknąć na jakieś oznaczenia na feldze?

Nośność chciałbym dać jak największą, aby ustrzec się problemów z wybuchaniem opon, o czym już kilka osób pisało.

I - jeśli to nie tajemnica - jakie opony zakupiłeś i w jakiej cenie?

 

Pozdrówki,

Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tak - to ta sama przyczepa.

A czy miałbyś możliwość zerknąć na jakieś oznaczenia na feldze?

Nośność chciałbym dać jak największą, aby ustrzec się problemów z wybuchaniem opon, o czym już kilka osób pisało.

I - jeśli to nie tajemnica - jakie opony zakupiłeś i w jakiej cenie?

 

Pozdrówki,

Piotrek.

 

 

Oznaczenia na mojej feldze to 5Jx14H2, co do ceny to za felgę płaciłem w zeszłym roku ok 150pln (nowa), opony kupiłem tydzień temu,

firmy Kormoran Vanpro B3 po 210 pln za sztukę.

 

Co do wybuchania opon, to głównym problemem nie jest raczej zły dobór nośności. Przyczepa w większości przypadków używana jest sezonowo, a większość swojego czasu spędza na postoju. Często takie opony nie są zużyte fizycznie, ale są już wiekowe, co podczas jazdy ma duży wpływ na ich trwałość. Podczas jazdy guma się rozgrzewa i czasami ...bum.

 

Moje stare opony miały jeszcze idealny bieżnik, żadnych pęknięć czy rozwarstwień, ale miały już 8 lat, a że bezpieczeństwo mojej rodziny i moje jest jednak ważniejsze niż te kilka stów za nowe opony, dlatego je wymieniłem. Producenci z reguły sugerują, aby zmienić opony po okresie 5-6 lat od daty produkcji, bez względu na ich stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii bezpieczeństwa masz 100% rację. Stąd też - mimo braku widocznego zużycia - mój brak zaufania do jakości starych już opon i chęć ich wymiany.

Jeszcze tylko ET jakieś dobiorę - najczęściej wśród ofert widzę 5,5J, więc tu może być problem. Opona o szerokości 175 wejdzie na nią spokojnie.

Dzięki za informację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś?

 

@piotroszczak

Zaglądamy do naszego archiwum i...

24.05.2016r. zakup i montaż (60zł.Bodycha) 2 opon Kormoran VANPRO 185/80R14C 102 DOT:1116 Made in Serbia.

więcej...

Na nowych oponach pozdrawiamy z     Hiszpanii...

Ir & Ed

PS

Przyczepa DMC = 1300 kg

Edytowane przez Ir & Ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pytanie pomocnicze - czy nadkola/rama/piasty itp. w hobbitce z 1993 roku będą się różnić od tych z końca lat 80tych? Widziałem w wątku Kol. Robaka, że u niego zamontowane są koła 5 1/2J x 14 H2 112 x 5 ET30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ udało mi się oczyścić stare felgi na tyle, żeby odczytać rozmiar, dla potomnych zostawiam info, że 5,5J wlezie. Aktualnie mam 5,5Jx15ET30.

Dodam, że wysłałem zapytanie do Hobby o dane techniczne tej przyczepy, w tym o rozmiar felg. Niestety, po raz drugi nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej. Smutne to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu ponownie ja :)

Dla potomnych: po adresem http://www.nocc.no/nyheter/Sider/Hobby.aspxznajduje się mnóstwo katalogów/broszur Hobby.

Można w nich odnaleźć m.in. rozmiary opon.

Dla rocznika 1988, dla cepy 495 Prestige przewiduje się opony 185/65/15. Dodam, że w roczniku 1987 dla tego samego modelu, producent przewidywał 175R14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

Chciałbym zwrócić honor firmie Hobby - otóż otrzymałem po kilku dniach i kilku wymianach maili pełną odpowiedź w kwestii opon, które do mojej cepy pasują (wymagane było wysłanie VIN, ponieważ faktycznie były jakieś różnice w rocznikach).

W moim przypadku dostałem informację: "195/65 R 15 LI 91 or 195/65 R 15 reinf. LI 95 on rim 5 ½ J x 15 ET 30"

Ponadto, dostałem skan jakieś starszej instrukcji do Hobby.

Formularz kontaktowy zatem działa i odzew jest, tylko czasem trzeba się uzbroić w troszkę cierpliwości.

Wielkie ukłony w kierunku producenta naszych Cepek  :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto, dostałem skan jakieś starszej instrukcji do Hobby.

 

Hej,

 

Jeśli nie sprawiło by Ci to problemu podziel się tym skanem instrukcji :), czy to oficjalnie czy na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, aby Hobby miało się obrazić za udostępnienie tej instrukcji, więc na szybko wrzucam link: https://we.tl/MD3gWF9feI.

Gdyby ktoś w przyszłości nie mógł jej pobrać, proszę o info. Zaznaczam, że cudów w niej nie ma - wysłali, co mieli pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.