Jump to content
Janusz126

Przyczepą kempingową z kat. B do Chorwacji

Recommended Posts

Zulos
Posted (edited)

Pewnie i byłoby łatwiej, ale B96 to nie jest osobna kategoria - to wciąż jest kategoria B, tylko z dodatkowym kodem 96.

No i jak można pisać ustawy ludzkim językiem, jak pisze się je na kolanie, z nikim nie konsultuje, uchwala w nocy, podpisuje nad ranem...:-)

Edited by Zulos (see edit history)

jacekzoo

Dobrze, niektóre ustawy są tak pisane, ale ta o zestawie do 3,5t prosciej chyba nie mogła buć napisana

lbuster
Teraz, jacekzoo napisał:

ale ta o zestawie do 3,5t prosciej chyba nie mogła buć napisana

Blondyn się nie zgodzi, gdyby była prosta to by nie było tego tematu i wielu innych :ee:

jacek00
Posted (edited)
15 minut temu, lbuster napisał:

) kategorii B96:

Bo B96 to nie kategoria a kod potwierdzający nabycie "ekstra" uprawnienia - to rozszerzenie kategorii B. Czyli łopatologicznie sama kat. B daje Ci prawo do poruszania się zestawem o maksymalnej wadze 4250 kg, a w przypadku przyczepy innej niż lekka, aby poruszać się zestawem w przedziale 3501-4250 kg musisz zdać egzamin praktyczny - i to potwierdza właśnie kod 96 do B.

Przykładowo w DE  nie ma egzaminu, a jest jedynie obowiązek odbycia przeszkolenia teoretycznego. Trwa to kilka godzin.

Edited by jacek00 (see edit history)

lbuster

Kij im w ucho, co to jest B96 czy tam B69 :D

Istotne jest to, że można prościej - mi nie płacą za pisanie ustaw :nono:

Cezarr
4 minuty temu, lbuster napisał:

mi nie płacą za pisanie ustaw :nono:

Nie musisz ich pisać, musisz je zrozumieć aby jeździć 😉

Zulos
5 minut temu, lbuster napisał:

mi nie płacą za pisanie ustaw :nono:

Zgadza się - bo to Ty płacisz im za tą pisaninę:-)

Pan płaci, Pani płaci... społeczeństwo płaci...;-)

lbuster

Zmobilizowaliście mnie ponownie do pracy twórczej:

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500
d) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 a osoba zdała część praktyczną egzaminu państwowego B96, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy
e) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Wierzcie mi lub nie, ale dzisiaj pierwszy raz czytałem ustawę przytoczoną przez Jacka i za pierwszym razem nie skumałem, o co chodzi (choć w praktyce wiem, które prawko na co pozwala). Tak więc nie dziwcie się, że przytaczane tutaj osoby funkcyjne z wykształceniem średnim mają problem ze zrozumieniem takich zawiłych konstrukcji (oni nie jeżdżą z budami i nie czytają tego forum).

A tak przy okazji, taki zapis:

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

w żaden sposób nie mówi, o jaki egzamin chodzi. Czy to jest egzamin z obsługi taczek czy na kartę rowerową?

dobrzan

Szanowni,

bardzo dziękuję wszystkim, którym chciało się, pewnie po raz enty, odpowiadać "żółtodziobowi". Ja już wszystko wiem :)

Od miesiąca zbieram wyposażenie przyczepki, już niewiele do kupienia zostało. Budkę odbieram w niedzielę, a właśnie wróciłem z wypożyczalni lekkich przyczep - katowałem przez trzy godziny manewry. Tak swoją drogą w skandalicznym stanie te przyczepy mają w wypożyczalniach!

a za dwa tygodnie rozpoczynam sezon i jadę na święta gdzieś na południe :)

szerokości!

Dpong

Tu jest bardziej czytelny zapis 

link https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/kategorie-prawa-jazdy

B
  • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
  • zespół pojazdów - powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)
  • pojazd z kategorii AM
  • zespół pojazdów - złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,
  • jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy - zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg
  • ciągnik rolniczy - tylko w Polsce
  • pojazd wolnobieżny (na przykład walec) - tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) - tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) - tylko w Polsce
  • jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg - tylko w Polsce
18 lat