Skocz do zawartości

Przyczepą kempingową z kat. B do Chorwacji


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie i byłoby łatwiej, ale B96 to nie jest osobna kategoria - to wciąż jest kategoria B, tylko z dodatkowym kodem 96.

No i jak można pisać ustawy ludzkim językiem, jak pisze się je na kolanie, z nikim nie konsultuje, uchwala w nocy, podpisuje nad ranem...:-)

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Teraz, jacekzoo napisał:

ale ta o zestawie do 3,5t prosciej chyba nie mogła buć napisana

Blondyn się nie zgodzi, gdyby była prosta to by nie było tego tematu i wielu innych :ee:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lbuster napisał:

) kategorii B96:

Bo B96 to nie kategoria a kod potwierdzający nabycie "ekstra" uprawnienia - to rozszerzenie kategorii B. Czyli łopatologicznie sama kat. B daje Ci prawo do poruszania się zestawem o maksymalnej wadze 4250 kg, a w przypadku przyczepy innej niż lekka, aby poruszać się zestawem w przedziale 3501-4250 kg musisz zdać egzamin praktyczny - i to potwierdza właśnie kod 96 do B.

Przykładowo w DE  nie ma egzaminu, a jest jedynie obowiązek odbycia przeszkolenia teoretycznego. Trwa to kilka godzin.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmobilizowaliście mnie ponownie do pracy twórczej:

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3500
d) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 a osoba zdała część praktyczną egzaminu państwowego B96, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy
e) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Wierzcie mi lub nie, ale dzisiaj pierwszy raz czytałem ustawę przytoczoną przez Jacka i za pierwszym razem nie skumałem, o co chodzi (choć w praktyce wiem, które prawko na co pozwala). Tak więc nie dziwcie się, że przytaczane tutaj osoby funkcyjne z wykształceniem średnim mają problem ze zrozumieniem takich zawiłych konstrukcji (oni nie jeżdżą z budami i nie czytają tego forum).

 

A tak przy okazji, taki zapis:

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

w żaden sposób nie mówi, o jaki egzamin chodzi. Czy to jest egzamin z obsługi taczek czy na kartę rowerową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

bardzo dziękuję wszystkim, którym chciało się, pewnie po raz enty, odpowiadać "żółtodziobowi". Ja już wszystko wiem :)

Od miesiąca zbieram wyposażenie przyczepki, już niewiele do kupienia zostało. Budkę odbieram w niedzielę, a właśnie wróciłem z wypożyczalni lekkich przyczep - katowałem przez trzy godziny manewry. Tak swoją drogą w skandalicznym stanie te przyczepy mają w wypożyczalniach!

a za dwa tygodnie rozpoczynam sezon i jadę na święta gdzieś na południe :)

szerokości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tu jest bardziej czytelny zapis 

link https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/kategorie-prawa-jazdy

B
  • pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
  • zespół pojazdów - powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)
  • pojazd z kategorii AM
  • zespół pojazdów - złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,
  • jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy - zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg
  • ciągnik rolniczy - tylko w Polsce
  • pojazd wolnobieżny (na przykład walec) - tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z ciągnika rolniczego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) - tylko w Polsce
  • zespół pojazdów złożony z pojazdu wolnobieżnego oraz lekkiej przyczepy (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg) - tylko w Polsce
  • jeśli masz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg - tylko w Polsce
18 lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Panowie odgrzeję kotleta konkretnie Jazda do i po Chorwacji przez Słowacje Węgry,  zestaw dostawczak 3,5 plus lekka 750 na czyste B mogę ?  mięszkam piod granicą Etol odpada winiety w tych krajach oczywiście na przyczepę chodzi o samo praw jazdy  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.