Skocz do zawartości

Przyczepą kempingową z kat. B do Chorwacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Mam do Was ogromną prośbę. Chciałbym się wybrać w tym roku do Chorwacji swoją przyczepą kempingową. DMC mojego samochodu to 2160 kg, natomiast przyczepy 1000 kg. Cały zestaw nie przekracza 3500 kg. W Polsce z takim zestawem poruszam sie całkowicie legalnie posiadając wyłacznie kat. B prawa jazdy. Czy przejeżdżąjąc obecnie przez Czechy, Austrię i Chorwację będę mógł się poruszać równie bezproblemowo? Przeszkuałem wiele wątków na ten temat, jednakże wszystkie wpisy sa niestety dość stare. Czytałem (i nie wiem czy jest to nadal problemem), że w Czechach i Austri jeśli przyczepa nie jest lekką (do 750 kg) wymagane było prawo jazdy B+E. Jak ma się to po zmianach z 2013 r.? Bardzo proszę o pomoc praktyków i fachowców w w/w temacie. Może będziecie wstanie podać jakieś aktualne linki do przepisów  w tych krajach regulujących tą kwestię? Wg mnie powinno być analogicznie jak u nas, ale nie chce polegać jedynie na swoich domysłach. Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

albo zle szukasz albo nie umiesz szukac... Jedz smialo i nie zawaracaj sobie takim problemem głowy... ja mam auto DMC 2100 i ogon DMC 1300 - nigdy nigdzie z wymienionych panstw nikt nie żadał B+E a kilka kontroli mialem 

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może ciągnąć tylko przyczepę lekką tj. do 750kg. Na każdą inną trzeba mieć albo kod 96 (wtedy zespół pojazdów nie może przekroczyć 4250) albo B+E (wtedy zespół pojazdów może mieć do 7000 kg). 

Art. 6 ust. 1 Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b') zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

ust. 2: Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Edytowane przez Pietruch (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może ciągnąć tylko przyczepę lekką tj. do 750kg. Na każdą inną trzeba mieć albo kod 96 (wtedy zespół pojazdów nie może przekroczyć 4250) albo B+E (wtedy zespół pojazdów może mieć do 7000 kg). 

Art. 6 ust. 1 Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b') zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

ust. 2: Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t prawo jazdy kat.B innych przepisów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 2013 roku tak było jak piszesz, znowelizowane przepisy stanowią:

 

b') zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

Przeczytaj jeszcze raz uważnie przepisy, które cytowałeś w poście #6 bo zdaje się, że źle je interpretujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej, 

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM

 

Ustęp drugi brzmi:

 

Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Jeśli nie przekracza 3,5t możesz prowadzić bez egzaminu.

 

A jeśli pan z ITD twierdzi inaczej, to czas zmienić pracę.

Edytowane przez Walt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie ze znowelizowanymi przepisami kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może ciągnąć tylko przyczepę lekką tj. do 750kg.
Krótko mówiąc piszesz bzdury i tylko wprowadzasz innych w błąd, bo nie było żadnej takiej nowelizacji.

 

Art. 6 ust. 1 Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:6) kategorii B:a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,b') zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
Tu mowa o przyczepie lekkiej, a dalej o przyczepie innej niż lekka:

 

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;ust. 2: Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.
I masz czarno na białym napisane, że dopiero powyżej 3.5t może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu. Wszystko inne na kategorię B czyli przyczepa lekka zgodnie z Art. 6 ust. 1b i przyczepa inna niż lekka zgodnie z Art. 6 ust. 1c z wyjątkiem przedziału od 3500kg do 4250kg wymaga wpisu do PJ - zgodnie z ustępem 2.Przepisy należy czytać w całości a nie na wyrywki.

 

Pietruch - pkt 2 mówi o zespole pojazdów, którego masa przekracza 3,5 tony.
No właśnie! I wtedy musisz mieć zdany egzamin. Przecież sam się powołujesz na te przepisy. Masz czarno na białym :-D Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie holownik 3500 dmc plus przyczepa lekka 750kg to na kat B ale trzeba miec viatoll. Holownik do 3500 plus przyczepa inna niż lekka ale dmc obu musi być max 3500 też na B. Holownik do 3500 plus przyczepa inna niż lekka gdzie dmc obu przekracza 3500 ale nie przekroczy 4250- kat B96 plus viatoll. Wszystko inne co razem przekracza 3500 i 4250-kat B+E i viatoll

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.