Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Jest tak cichy, że myślę o jakimś rozwiązaniu, żebym nie zapominał go wyłączać. 
A były wentylatory z diodami led...


c7e33fb7ca7f39a25ac4b034eb09a3f7.jpg

Termostat na 12V wrzuć, nie będziesz musiał o tym myśleć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, maarec napisał:

poszukaj, bo zwykła moskitiera bardzo blokuje przepływ powietrza, w upały zagotujesz lodówkę albo spalisz przyczepę np używając gazu, chodź Ty chyba masz do gazu osobny kominek ?

Tak, chyba zawsze jest osobny. 

56 minut temu, witus napisał:

 


c7e33fb7ca7f39a25ac4b034eb09a3f7.jpg

Termostat na 12V wrzuć, nie będziesz musiał o tym myśleć.

 

Bardzo dobry pomysł. Tylko za tydzień wyjazd i jak dzisiaj nie pozaklejam otworów wentylacyjnych to będzie krucho. Ale pomyślę o tym przyszłościowo.

Edytowane przez filipert
Litrowka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



c7e33fb7ca7f39a25ac4b034eb09a3f7.jpg&key=27112d629074ca089d32c6c17cc0a927543a86df0be77d6f799c42689d3e6bd7

Termostat na 12V wrzuć, nie będziesz musiał o tym myśleć.


Nie mocuj wiatraka na desce, jakieś gumki, trytytki ? Nie będą przenosiły się wibracje na przyczepę. Termostat dorzucisz w każdej chwili. Widziałem tez na naszym Allegro wiec na poniedzielek będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎18‎.‎05‎.‎2019 o 10:34, witus napisał:

 


Nie mocuj wiatraka na desce, jakieś gumki, trytytki ? Nie będą przenosiły się wibracje na przyczepę. Termostat dorzucisz w każdej chwili. Widziałem tez na naszym Allegro wiec na poniedzielek będzie.

 

Słuszna uwaga. Ale doczytałem za późno :(

Faktycznie po montażu wiatrak słychać nieco. 

Szykuje się więc dokładka termostatu i zmiana mocowania ale to już pewnie na kolejny sezon.

Najważniejsze, że zdążyłem przed deszczem a jeszcze lampa doszła i wlew wody do uszczelnienia...

IMG_20190518_165807.jpg

IMG_20190518_130340.jpg

IMG_20190518_123220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka zasilana z przeciwmgielnego:

Napięcie 11,5V przy lodówce

Po załączeniu lodówki (100 albo 120W) spada do 8,5V

Ktoś wyciągnie wnioski? 

Wiem tyle, że przewody mają niewielki przekrój ale czy ten spadek jest normalny i czy to bezpieczne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od samochodu, zobacz jak masz instalację do światła przeciw mgielnego zrobioną w gnieździe haka. Czy nie jest to jakaś „wcinka” do kabla w tylnym reflektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, danielpoz napisał:

Sam widzisz. 

 

20 minut temu, witus napisał:

Zacznij od samochodu, zobacz jak masz instalację do światła przeciw mgielnego zrobioną w gnieździe haka. Czy nie jest to jakaś „wcinka” do kabla w tylnym reflektorze.

OK zaczyna do mnie docierać

Na wakacje lodówka będzie schłodzona pod domem i ewentualnie gaz na postojach albo 230V jak będzie cywilizacja.

Zasilanie z auta zrobimy w osobnym wątku po urlopie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Zasilanie z auta zrobimy w osobnym wątku po urlopie

Przy 7 pinach to bardzo prosta przeróbka. Zrób przed urlopem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2019 o 16:43, Kamperfan napisał:

Bardziej sensownym rozwiązaniem jest zainstalowanie poziomo pojedynczego wentylatora, intensyfikującego wymianę dopływającego swobodnie powietrza - w przestrzeni pomiędzy ścianą pojazdu a tyłem lodówki - poniżej agregatu chłodzącego ale nad kratką nawiewną. Poziomo ustawiony wentylator praktycznie nie blokuje dopływu świeżego powietrza, natomiast "dmucha" do góry i wspomaga przepływ powietrza od dolnego nawiewu (otwór z siatkę w podłodze lub boczna kratka wentylacyjna) w kierunku radiatora i górnej kratki wentylacyjnej (wywiewnej). Oprócz wspomagania przepływu powietrza osiągana jest przy tym wartość dodana: schładzanie agregatu bezpośrednim strumieniem powietrza z wentylatora.

i tak i nie ;)

Wentylator w kratce lodówki wyrzuca ciepłe powietrze z przyczepy, co ma ogromne znaczenie przy upałach, bo nie dość że słońce grzeje od góry, to jeszcze masz cały blat kuchenny nagrzany. Więc z jednej strony grawitacyjnie faktycznie pogarsza się wymiana powietrza, ale przy wymuszonym obiegu gdy wentylator pracuje wyciąga ciepłe powietrze z przyczepy.

poza tym przestrzeń za lodówką jest dość duża, więc jeden wentylator będzie tylko mieszał powietrze w tej wnęce i niekoniecznie poprawi dopływ chłodnego powietrza

co do zużycia prądu, przy solarze nie ma żadnego problemu, te wentylatorki biorą niewielkie ilości prądu, solar 90W uzupełni bardzo szybko, a w ciągu dnia nadprodukcja prądu jest na tyle duża że nie ma się czym martwić - przetestowane w praktyce, prądu jeszcze zostawało do lodówki turystycznej 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

podpowiedz więcej

Dwie opcje. Ciągniesz jeden porządny przewód od akumulatora przez przekaźnik do pinu od przeciwmgielnych z przekaźnikiem po zapłonie.

Druga to szukasz w skrzynce bezpieczników albo w okolicy grubego przewodu na którym pojawia się plus po zapłonie i tam się wpinasz z przewodem.

U mnie były gotowe wyjścia w skrzynce bezpieczników do opcji, których nie mam. Podpiąłem  się pod bezpiecznik tylnej wycieraczki ( wg. instrukcji zabezpieczenie 15A )

Masa do sprawdzenie jaki gruby przewód i ewentualnie też do wymiany albo dokładasz drugi przewód do tego samego pinu.

1 godzinę temu, filipert napisał:

podpowiedz więcej

Dwie opcje. Ciągniesz jeden porządny przewód od akumulatora przez przekaźnik do pinu od przeciwmgielnych z przekaźnikiem po zapłonie.

Druga to szukasz w skrzynce bezpieczników albo w okolicy grubego przewodu na którym pojawia się plus po zapłonie i tam się wpinasz z przewodem.

U mnie były gotowe wyjścia w skrzynce bezpieczników do opcji, których nie mam. Podpiąłem  się pod bezpiecznik tylnej wycieraczki ( wg. instrukcji zabezpieczenie 15A )

Masa do sprawdzenie jaki gruby przewód i ewentualnie też do wymiany albo dokładasz drugi przewód do tego samego pinu.

I musisz oczywiście odpiąć oryginalne przeciwmgielne od gniazda bo będzie cały czas świecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.