Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dołączając się do postu, to czy owe turbo zamontowane na kratce nie ulega zniszczeniu przez deszcz? Kratka przecież jest narażona na wilgoć. U mnie mając z tyłu przyczepy tą kratkę to w trakcie jazdy w deszczu zawirowania powietrza zachlapują ją. Chyba, że trzeba zawsze montować zaślepki na kratki jak jest takie niebezpieczeństwo.

 

Jak Wy z tym radzicie?

Może źle wyjaśniłem. U mnie wentylatorek zamontowany jest w przestrzen pomiedzy ścianą a lodówka, powyżej grzałek i kieruje powietrze w kierunku kratki, a włacznik "klawiszowy" na ściance przy kuchence. Gdzieś czytałem, ze stosują też wentylatorek od komputera, jest cichy, ale na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przyczepie - Chateau wentylator (turbina) na 12 V wygląda na zamontowany fabrycznie w dolnej części radiatora i kieruje powietrze w górę po radiatorze do górnej kratki wylotowej. Nie sprawdzałem czy steruje nim termostat, coś innego czy nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem posiadaczem lodówki gazowo elektrycznej firmy elektrolux w samochodzie kempingowym.

.Mam problem z tą lodówką.

Mianowicie w przypadku zasilania na 12v i 230v lodówka chłodzi bez zarzutu ( na 230 v na pewno szybciej niż na 12v).

Na zasilaniu gazem nie chłodzi wcale.

Płomień w środku lodówki jest widoczny w kolorze niebieskim i reaguje na zmniejszanie i zwiększanie płomienia pokrętłem na lodówce (tym do gazu).

Ale lodówka na gazie nie chłodzi nawet po całym tygodniu pracy w trybie zasilania gazem,nic kompletnie!

Czy mógłby mi pan pomóc w jakiś sposób, gdyż w sezonie urlopowym na gazie praktycznie tylko się używa.

Dzwoniłem do centrali elektroluxa i powiedziano mi , że w polsce praktycznie nikt się tym nie zajmuja.

Model mojej lodówki to ( odczytuję z instrukcji,gdyż naklejka we wnętrzu lodówki jest nie czytelna ) to rm 4230 lub rm 4231

 

 

z wyrazami szacunku

 

JACEK

post-6316-imported-5568c58b-4709-449f-bdfb-7e3a88a71821_thumb.jpg

post-6316-imported-311e2524-242f-4e8f-9918-33c1789eb1d0_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jacku. tak na mój gust to trochę niemożliwe. Lecz nie neguje, z całym szacunkiem, że tak jest. Z tego co się orientuję na 230 i na 12V działa tylko grzałka, na gazie działa palnik. Jak mówisz, że go widać to znaczy, że grzeje. A powiedz gdzie go widzisz. W tych lodówkach jest takie małe oko w środku. Koledzy którzy montowali wentylatory wiedzą jak to jest zbudowane, może ten płomień nie grzeje tego co potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówi Paweł w lodówkach absorpcyjnych czynnik jest podgrzewany w warniku i tam następuje odparowanie amoniaku. Dzięki temu możemy mieć lodówkę zasilaną na 3 różne sposoby - bo chodzi tylko o dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła do wspomnianego warnika.

 

Jeśli więc nie działa na gazie to muszą być problemy z palnikiem gazowym. Albo jest źle ustawiony i ma za mały płomień, przez co daje za mało ciepła, albo ogrzewa po prostu to czego nie powinien ogrzewać.

 

Sprawdź jeszcze jakie masz znamionowe ciśnienie dla gazu na tabliczce znamionowej lodówki, i co masz napisane na reduktorze nakręcanym na butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną przypadłość! To co widzisz w okienku, to tylko płomyk kontrolny. Nie widzisz płomienia palnika. Najwiekszymi szkodnikami wszystkich urządzeń gazowych (palników) są pająki!!!. Ich wydzielina z gruczołów zasklepia bardzo dokładnie, szczelnie dysze palników i trzeba wyjąć lodówkę dostać się do palnika i sprawdzić. Robił mi to serwis na Arkońskiej w Gdynii. Od tego czasu regularnie staram się co 7-10 dni "odpakać" lodówkę, ogrzewanie i bojler.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

na początku muszę wyjaśnić pewną nieścisłość z mojej strony.

otóż ta lodówka chłodzi na gazie ale w minimalnym stopniu,że zimno jest wyczówalne w zarażalniku i to przy zamkniętych drzwiach tego zamrażalnika.

doprowadziło to do tego ,że czasie wyjazdu urlopowego w sezonie letnim przechowywana żywność w lodówce się zepsuła kilkakrotnie ,doprowadzając do tego ,że po prostu na postoju kiedy nie było podłączenia do prądu nie używałem lodówki,co było wielce uciążliwe.

podkreślam jeszcze raz ,że na 12v nie wspominając o 230v działa bez zarzutu!!!

o tym że gaz się pali wiem z ,tzw. oka we wnętrzu lodówki ,w którym widać płomień w kolorze niebieskim.nawet ,ów płomień mogę zmniejszać i zwiększać pokrętłem na panelu sterującym lodówką.

nie wiem czy to ma coś do rzeczy,ale wydajność lodówki zmniejszała się z biegiem czasu.

w tamtym roku jeszcze nie było źle.i stopniowo się pogarszało,aż postanowiłem coś z tym zrobić.

jeszcze jedna moja uwaga.

z tyłu auta znajduje się kominek od lodówki.

z tego co pamiętam kiedyś jak lodówka pracowała dobrze na gazie to był on ciepły niekiedy nawet bardzo .

wtedy włączał się wentylatorek lodówki ,który mam zamontowany w kratce wentylacyjnej lodówki na zewnątrz auta tóż obok kominaka lodówki.

teraz ten kominek jak lodówka pracuje na gazie jest zimny,no może bardzo letni, a wentylatorek się w ogóle nie włącza ( przy pracy lodówki na prądzie wentylatorek się włącza i wyłącza samoczynnie co po prostu słychać na zenątrz auta )

 

z wyrazami szacunku

jacek

post-6325-imported-c5f82946-2a51-4768-8265-dca70c7f3e73_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myslę, że odpowiedzi juz sam udzieliłeś :ok: No i oczywiscie koledzy w we wczesniejszych postach.

Kominek powienien być dosyć ciepły (tak jest w mojej przyczepie) zatem po prostu palniki z jakichś powodów (może pajaki :ok: ) straciły odpowiednią moc i zbyt słabo grzeją :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam robił sam :ok:.

Czyli pierwsze co to wymontować lodówkę. mało przyjemne zajęcie bo jest dość mocno zabudowana. Do tego trzeba odłączyć kable zasilające no i przewód gazowy.

Jak już będziesz miał lodówkę wyciągniętą to trzeba się dostać do palnika - nie pamiętam jak jest dokładnie ale on chyba jest zabudowany w taki "tłumik" z tyłu lodówki. Jak już będzie palnik na wierzchu to wykręcić dyszę i przeczyścić mechanicznie jakimś drucikiem czy igłą. Potem składamy do kupy i przed wstawieniem s powrotem do kamperka trzeba ją sprawdzić.

 

No i prze rozmontowaniem rozrysuj se jaki kabelek gdzie jest podłączony :ok: i wypadało by sprawdzić po zamontowani lodówki szczelność instalacji gazowej :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok: jeżeli nie masz dwóch lewych rąk i się nie boisz to:

rozebrać, wyczyścić, złożyć, sprawdzić czy nie uchodzi gaz, we wszystkich fazach robić zdjęcia i nam opisać ważne przed pierwszym uruchomieniem albo dać hasło i login osobie upoważnionej na wszelki wypadek :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wszystkich fazach robić zdjęcia i nam opisać

 

To jest bardzo ważna dla reszty jeśli się podejmiesz ,a myślę że nie masz się czego bać tylko pamiętaj nic nerwowo powoli nie spieszy ci się. Pośpiech najgorszym doradzcą i jeszcze jedno nic na siłę lepie napisz co cie zablokowało my pomożemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie,które muszę powiedzieć ,że przeszło moje oczekiwania. :ok:

 

lodówka już działa - po 35 minutach od odpalenia w zamrażalniku zamarzła woda w kieliszku szklanym w całości.

 

Powód niewłaściwego chłodzenia lodówki w trybie zasilania gazem leżał w układzie kominowym.

Po zdemontowaniu pokrywy kominka i zdjęciu bocznej kratki na zewnątrz kampera ( zdjęcie powyżej w drugim poście ). Zdemontowałem przewód kominowy i wcisnąłem sprężone powietrze z kompresora.Wykonałem także kilkanaście ruchów w górę i w dół jakimś " drutem" ,który znajdował się wkominie.

Po tej czynności płomień widoczny w lodówce w oczku kontrolnym zaczą ł o wiele jaśniej świecić,a jak się już po chwili okazało w zamrażalniku pojawił się szron na płytce chłodzącej !.

 

Jeszcze raz dziękuję za okazaną pomoc.

Ps.

W dziesiątkę trafił mariusz.

Niestety nie wiem kto to jest bo odpowiedź dostałem na maila.

Gratuluję! :ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.