Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

kiszon - Marcin T i ja mamy w przyczepach dolne i górne kratki. Wentylacja to cała wiedza i nie będziemy tu jej uczyć. Jeżeli lodówka lepiej chłodzi na tym co masz to dobrze. Jeżeli nie to znajdziemy jakieś wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

lepciak swietnie ze macie w knausie tego niet.... i chyba projektant posiadal wiedze na temat wentylacji i przewidzial jak to powietrze ma sie wymieniac..... a sposob z wentylatoriem znany jest mi jeszcze z czasow studenckich gdzie lodowe z braku miejsca w zabudowany kat po dolnej czesci szafy wcisnelismy... i wentylatorek od konpiuterka 3 lata dzialal non stopa i nic mu nie bylo a na koniec razem z lodowa znalazl nowego nabywce... i az ciekaw jestem ile jeszcze pociagnal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok: W weekend majowy wyjechałem z moja skorupa i niestety lodowka nie chlodzila na zadne zasilanie (220, 12 gaz) po wloczeniu gazu cos tam cicho chlupalo , no i wytargalem cala lodowke z zabudowy spradzilem czy cos sie moze nie zalalo podczas mycia przyczepy ale wszystko wyglada O.K. ... i mialem ja zamiar dzisiaj zawiesc do jakiegos machera od lodowek sprobuje ja jeszcze dzisiaj wstrzasnac moze sie faktycznie zastal srodek chlodzacy. :) A jesli chodzi o naprawy takiego typu lodowek to obdzwonilem kilka warsztatow w Ponznaiu i nikt tego nie naprawia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo nie wiem o jakiej dolnej kratce panowie mowice... nie kazdy ja ma... moze nie zwrociliscie na to uwagi....

Sprawdź, czy nie masz wlotu powietrza od dołu i czy jest drożny - u mnie jest otwór w podłodze (za lodówką) zabezpieczony siatką i osłoną kierującą strumień powietrza chłodzącego na radiator, a w ścianie (na wysokości blatu) jest kratka wylotowa. Wentylator sterowany termostatem (zakupiony w sieci Fritz Bergera) zamontowałem poziomo - mniej więcej w połowie wysokości lodówki zgodnie z instrukcją producenta. Dodatkowo wentylator może być uruchamiany manualnie - wyłącznik umieściłem w panelu lodówki. Ponieważ mam zdalny pomiar temperatury w zamrażalniku lodówki (wykorzystałem w tym celu sensor współpracujący ze stacją pogodową) obserwuję wyraźny wpływ pracy wentylatora na działanie lodówki - zwłaszcza w czasie upałów. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Affa-wystarczy dobrze obejrzec kaqrtkę przyklejoną wewnątrz lodówki.Na niej odczytasz wszystko moc przy 12vmoc przy 230V moc przy palniku gazowym.Ot i cała tajemnica.

Kiszon-nie masz 2 kratek wentylacyjnych gdyż rolę drugiej pełni otwór w podłodze za lodówką.Obejrzyj od dołu.

Tkrzysiek-obróć lodówkę "do góry nogami" i pozostaw na noc.Po ponownym odwróceniu pozostaw na 2-3 godz. w spokoju i sróbuj odpalić.jak nie pomoże to dzwoń 694 553 878.

Przy montażu wentylatorków montujcie jednak w górnych kratkach na "wyciąg".Ten sposób nie powoduje "zamieszania"przy używaniu palnika gazowego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolego Affa,byłeś zbyt wielkim czyściochem i niepotrzebnie zmyłeś tabliczke znamionową.Najmniejsza lodówka

 

230V--- 105Watt

12V----75Watt

gaz ---ok.75 Watt

 

Wartości te rosną wraz z pojemnościa lodówek np nstp. przy 230V jest 125Watt.Być może że niektórzy z PaNstwa mieli w przeszłości wymieniane któreś z części grzewczych i maja wstawione za małe moce grzewcze i stad pojawiają się problemy/na gazie dobrze chłodzi a na 12V słabo lub też inne kombinacje/Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Widze Marcin T, ze juz zamontowales wiatraczki i nawet sie zmiescily :hehe:

 

Pozdrawiam

Nie Tomku, to tylko przykladowe zdjecie zamiescilem. W weekend bede na ten temat myslal pod katem swojej lodowki, jednak u mnie radiator jest o kilka mm od scianki i jest problem z montazem. Pokazalem to kolegom w Zdworzu i wyszla wtedy propozycja aby zainstalowac wentylatory poziomo w dolnej kratce. Narazie obserwuje temat :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin... a mnie sie wydaje ze juz same zainicjowanie wiekszego przeplywu powietrza spowoduje zwiekszenie sprawnosci lodoweczki czy bedzie na dole czy gorze.... tylko co by powietrze niepotrzebnie grzalek nie chlodzilo.. mierzyl ktos kiedys jaka temp jest na radiatorach??? a moze bezposrednio do nich??? lub na nie lekko z boku w strone otworu went???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja opowiem trochę co zrobiłem u siebie, aby poprawić sprawność lodówki.

 

1. Powiększyłem otwór w podłodze. Fabrycznie miałem dwie na prawdę małe dziurki z dość zabudowanymi kratkami.

 

2. Na szybko i dość prowizorycznie zbudowałem drewnianą skrzynkę w którą wstawiłem 18 Watowy wentylator na 230 V. Wentylator włączam przy dostępie do sieci 230V i chodzi w czasie dnia. Na noc gaszę głównie z powodu dość dużego szumu jaki generuje.

 

3. Wentylatora nastawiony jest na "pchanie" powietrza i umiejscowiony jest na dole. Dzięki temu wspomagam naturalną konwekcję (wiadome jest że ciepłe powietrze zawsze idzie do góry).

 

Polecał bym to rozwiązanie wszystkim którzy mają jedną kratkę na ścianie i lodówka nie znajduje się bezpośrednio na podłodze przyczepy. Nie ma z tym wiele roboty. U mnie kratka przykręcane jest w taki sposób, że gdybym ją odkręcił musiał bym się bawić w uszczelnianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.