Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam słowa Lepciaka. Już kiedyś pisałem , że od 3 lat ,podczas jazdy używam lodówki tylko z gazu. Nic nie gaśnie (bo nie ma takiej możliwości) i chłodzi zdecydowanie lepiej niż z 12V :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Lepciak i Andy, ciekawe fakty przytoczyliście. Co empiryka, to empiryka.

Zaintrygowała mnie właśnie sprawa, jak przygotować lodówkę do bezzwłocznego zaczęcia pracy na campingu, bowiem, w majowy weekend po przyjeździe na camping podpiąłem przyczepę pod 230V i sporo czasu upłynęło zanim lodówka zaczęła chłodzić (żona nawet proponowała mi zawarcie zakładu, że sie chłodziarka popsuła).

I tak właśnie się zastanawiałem co zrobić, by latem jadąc nad morze jakoś uzyskać wcześniej w lodówce chłód, by już po przyjeździe na miejsce, lodówka była gotowa na przyjęcie naszych wiktuałów, bez zbędnego oczekiwania aż się należycie schłodzi.

 

Ale mimo wszystko, chyba w trakcie jazdy z zapalonym gazem przeżywaliście dreszczyk emcji, gdy z komina przyczepy dym walił kłębami :ok::hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie się zastanawiałem co zrobić, by latem jadąc nad morze jakoś uzyskać wcześniej w lodówce chłód,
Najprościej odpalić ją na 230V minimum 24h przed wyjazdem i wkładać do niej produkty już schłodzone wtedy nawet parę godzin podróży z wyłączoną niewiele zaszkodzi (ja tak robiłem, ale już mam 12V z auta więc po kłopocie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo robię jak Mrsulki, - żona przed wyjazdem wkłada zimny prowiant z lodówki stacjonarnej do wcześniej schłodzonej przyczepowej. W powrotnej drodze chciałem sprawdzić chłodzenie na gazie. Ponieważ w lodówce pali się płomyczek wielkości ognia w zapalniczce do papierosa i na dodatek ze wszystkich stron jest osłonięty - z komina nic nie dymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...). Ponieważ w lodówce pali się płomyczek wielkości ognia w zapalniczce do papierosa i na dodatek ze wszystkich stron jest osłonięty - z komina nic nie dymi.

 

Wiem, że nie dymi, ośmieliłem się zażartować :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam; ja tak jak Lepciak,Mrsulki też wcześniej chłodze 24 h na 230V i wkładam schłodzene produkty w domowej lodówce, a podczas podróży jade na 12V i nic się nie dzieje z produktami. W zamrażalniku nawet lód się nie roztopi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po zlocie moge sie pomadrowac... na 230 i gaz lodowa wrecz szaleje z chlodzeniem ... niestety na 12 nie jest tak wydajna ... albo mam cos z grzala... ale sprawdze i to na iejscy.... czy to lodowka w domu czy cycepie zawsze warto wkladac produkty stopniowo... unikniemy szybkiego oszronienia i nasza lodoweczka tez ma jakias moc max .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie....

W ostatnim dniu pobytu na zlocie podjalem z Lepciakiem temat wentylatorka u mnie w cycepie. Nie mam mozliwosci zainstalowania go w gornej kratce i chyba dobrze gdyz uslyszalem, ze nie jest to do konca prawidlowe :hop1:

Podobniez wentylatorek lepiej spelni swe zadanie bedac zamontowanym w dolnej kratce pchajac powietrze do gory za lodowka. Teroski mam zgryz :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszon - każdy wentylator pracuje wydajniej na tłoczeniu niż na ssaniu. Wentylator zainstalowany przy dolnej kratce zasysa chłodne powietrze i pcha je do wnętrza gdzie jak wspominasz jest grzałka a nad nią radiator. Silnik umieszczony na dole jest chłodzony powietrzem wlatującym z zewnątrz a silnik umieszczony przy górnej kratce grzany jest ssanym gorącym powietrzem z grzałki oraz radiatora co powoduje wygrzewanie się uzwojenia silnika i szybkie jego przepalenia. Radzę zamontować jeden silnik na 24 V który przy zasilaniu 12 V będzie pracował na około 60% wydajności powodując tylko 30% hałasu którego natężenie ważne jest w godzinach nocnych. Ilość wentylatorów nie ma żadnego znaczenia gdyż lodówka przystosowana jest do chłodzenia grawitacyjnego i wymuszony przez silnik obieg powietrza cyrkulację tę tylko przyśpiesza zwiększając sprawność chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile prądu zużywa lodówka na 12V, ale wystarczy wspomnieć, że kiedy przy pracującej na gazie lodówce dzieci w zabawie włączyły zasilanie 12V lodówki to po kilkunastu godzinach akumulator był już zupełnie rozładowany.

zdaje się, że te 12V to zupełna klapa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy wentylator pracuje wydajniej na tłoczeniu niż na ssaniu

Większość wentulatorów w kompach (skąd zresztą pochodzą te do turbo) pracują właśnie jako wyciągowe. Poza tym lodówka źle działa nie z braku dopływu powietrza, tylko z dużej ilości gorącego powietrza które gromadzi się pod blatem kuchni, z resztą większość orginalnych rozwiązań w tym względzie właśnie jest montowanych na górnej kratce jako wyciąowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dziwne lepciak ze w kompach i to wszystkich montuja wentylatorki na wyciag... :ok: chyba nie do konca prawda jest co napisales.... ale....zawsze jest jakies ale... jesli chodzi o temp.. to wentylatory nawet nie dotykaja radiatora a maja do niego ok 20cm dla mnie wazne jest aby wymoc wiekszy przeplyw bo nie wiem o jakiej dolnej kratce panowie mowice... nie kazdy ja ma... moze nie zwrociliscie na to uwagi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.