Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze jedno zastosowanie wentylatrków z zasilacza komputerowego. Lodówki absorbcyjne stosowane w przyczepach niestety tracą wydajność przy dużych temperaturach zewnętrznych. Poprawiając przepływ powietrza chłodzącego radiator skraplacza poprawia się wydajność lodówki. Pierwotnie wentylatorki testowałem na zbytkowej już lodówce polar 12 gdzie udało się obniżyć temperaturę wewnętrzną o parę stopni. W zeszłym roku zamontowałem wentylatorki w przyczepie i sparwdzają się. W czasie jazdy zasilane sa z samochodu a na postoju z zasilacza z regulacją napięcia co daje możliwość zmiany obrotów i hałasu. Poniżej zdjęcie jak to "wrzeźbiłem" do przyczepy. Wentylatorki wyciągają ciepłe powietrze.

 

 

extx2k4nuf4p9g8e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja zrobię od razu. Pomysł super !! Zeszłego bardzo gorącego lata miałem z powodu słabego chłodzenia w dzień problemy z lodówką (używałem gazu do zasilania) Jetem w trakcie remontu przyczepy, więc zrobię to od ręki.Myślę o termostacie, gdyż w nocy nie potrzeba specjalnego chłodzenia w czasie jazdy wydaje mi się, że wentylatory są zbędne z powodu silnego pędu powietrza, który dostatecznie poprawia cyrkulację powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lawar. Owszem , w czasie jazdy nie jest to za bardzo potrzebne, ale jak utkniesz w korku i do tego w upale to się przyda. Jeśli remontujesz przyczepę to może uda Ci sie zamontować wentylatorki pod radiatorem tak by dmuchały w górę. A termostat do dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kaimar: jakiego rzędu temperatury osiągałeś ?

Czy nie lepiej by było zamontować w dolnej kratce wentylatorki tak aby zasysały do środka zimne powietrze z zewnątrz a nie wydmuchiwały ciepłe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo miałem zainstalowane w trzech lodówkach : Polar 12, Electrolux RC1600 oraz w chwili obecnej w electrolux 4230. W pierwszych wentylatorki były zamocowane bezpośrenio na radiatorze i temeperatura spadała o około 5 stopni i gdy się zostawiło wentylatorki włączone na noc to lodówka stawała się zamrażarką bo lodówka nie miała termostatu. Obecnie w przyczepie nie robiłem takich pomiarów. Najlepsze wyniki można uzyskać montując wentylatory na radiatorze. Nie zrobiłem tego w przyczepie tylko z lenistwa bo nie chciał mi się wymontowywać lodówki. Zamontowanie na dolnej kratce nie będzie tak skuteczne jak na górnej, ze względu na ukształtowanie spodu lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nigdy nie przyglądałem się lodówce absorbcyjnej, zwłaszcza od tyłu. :)

Teraz mam doczynienia z pierwszą, ale nie mam zamiaru jej wymontowywać więc tyłu też na razie nie zobaczę - chyba że ściągając kratkę.

 

Wcześniej używaliśmy z powodzeniem sprężarkowej zamrażarki Polar, więc to nie to samo. Nigdy nas nie zawiodła. Swoją drogą to obliczyłem że po 10 latach w przyczepie ma ona rok pracy! (chyba że mi ktoś powie jak przeliczyć przejechane kilometry na lata pracy :) ).

 

Ponieważ z reguły jeździmy w troszkę cieplejsze klimaty jestem żywo zainteresowany tym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu stosowac regulatora obrotow. Ja zrobilem sobie to samo w zeszlym roku. Podpatrzylem w niemieckim katalogu z akcesoriami i kosztowalo "jedyne" 32E :) Tylko ze w zestawie oprocz wentylatorow byl jeszcze czujnik termiczny zakladany na rurke przy radiatorze ktory automatycznie uruchamial cala maszynerie zaleznie od potrzeb. Ja wzorujac sie na nich zalozylem dwa wentylatory , tylko wieksze niz Kaimar. Dwa wiatraki 120 mm na lozyskach za 21 zeta sztuka(na panewkach mozna kupic po 13) plus oddzielnie do nich malutki zasilacz 230/12v 2A za 15 zeta. :) Sa tak ciche ze nawet w nocy ich nie wylaczam. W zeszlym roku w Chorwacji sprawdzily sie doskonale , koszt zaden , montaz prosty ,a jak pisal Kaimar naprawde pomaga w cieplym klimacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andy, podaj namiary na wentylatory (jakiś sklep inetrentowy, albo parametry, żeby łatwiej było pytac w sklepach). Przeważnie jeżdżę nad morze środziemne i chyba nie ominą mnie problemy ze słabym chłodzeniem lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio testowałem lodówkę przy temperaturze zewnętrznej ok 30st C. Środek był ok, niestety wnętrze przyczepy było ogrzewane dodatkowo co już nie było przyjemne (zwłaszcza że spodziewam się wyższych temperatur) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.