Jump to content
MareKKK

Gazowy/olejowy podgrzewacz wody i powietrza DIY

Recommended Posts

MareKKK

Witam

 

Powoli wraz z ekipą szykujemy swojego campera i przyplątał się temat jak zrobić żeby była ciepła woda do prysznica i dało się nieco podgrzać wnętrze .Najlepiej jakby to nie było na prąd, bo w dziczy go nie będzie, a przy złej pogodzie kiedy podgrzewanie będzie najbardziej przydatne bateria słoneczna pewnie nie wyrobi.

 

Jako, że ceny gotowych rozwiązań są horrendalne, postanowiłem zaprojektować coś własnego i prosiłbym szanowne grono o porady i wskazówki :)

 

post-21157-0-74722000-1463512383_thumb.jpg

 

strzałki bez obramowania obrazują ruch powietrza, przy niebieskich jest wentylator (przypuszczalnie będzie to pewnie jakiś większy komputerowy)

 

Generalnie cała nagrzewnica byłaby wykonana z blachy nierdzewnej 1-2mm (jeszcze nie wiem), wszystko pospawane, a wewnątrz miedziana rura która odpowiadałaby za nagrzanie powietrza do nawiewu. Na koniec całość dobrze by się zaizolowało.

 

post-21157-0-05833000-1463512383_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
MareKKK

Zapomniałem dodać że wymiary tego to 300x500mm podstawy na 200mm wysokości. Rura miedziana fi80. Prosiłbym też o porady z zakresu bezpieczeństwa. Jedyne "zabezpieczenie" jakie na razie mam to, że przy ewentualnym zgaśnięciu płomienia, wentylator będzie ciągle dbał o wyrzucaniu gazu na zewnątrz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kristofer

Witaj Marku!
Nie wgłębiam się w cały projekt, bo pewnie masz jakiś swój zamysł, jednak nie wydaje mi się, aby w tej postaci, jak narysowałeś, można było osiągnąć zadowalającą sprawność / wydajność, a bezpieczeństwo w szczególności. Poza tym, komora spalania musi być całkowicie zamknięta, czyli odcięta od wlotu powietrza użytkowego. Dodatkowo, ciągłe czerpanie powietrza z zewnątrz, ogrzewanie go i wprowadzanie do wnętrza jest mało efektywnym sposobem na ogrzanie wnętrza. To powietrze powinno być pobierane z wnętrza kampera, omywając podgrzany płaszcz "pieca/nagrzewnicy", powinno ponownie wypływać we wnętrzu, ale już w innym miejscu (wymuszony nadmuch).
Pamiętać też trzeba, że wychłodzone wnętrze nagrzewa się o wiele szybciej, gdy urządzenie grzewcze działa w początkowej fazie bez nadmuchu. Nadmuch uruchamia się z reguły dopiero po nagrzaniu wnętrza, a z Twojego rysunku wynika, że chyba takiej opcji nie ma.
Choć sama idea wydaje się ciekawa, to moim zdaniem, łatwiej i na pewno bezpieczniej by było zastosować dla ogrzewania wnętrza standardowy piec karawaningowy i przy okazji zaadoptować go do ogrzewania wody.
Gdzieś był na forum nawet taki temat, musisz poszukać.
Z tego, co napisałeś wynika, że Twój kamper pieca nie posiada, więc warto jednak pomyśleć o typowym, karawaningowym piecu (używane w dobrym stanie nie są takie drogie).
Znane są też na forum przypadki tragicznego zakończenia tego typu prac, gdzie oszczędność i "pomysłowość" okazała się ostatnią w życiu, dlatego uważam, że gazowe urządzenie grzewcze powinno być urządzeniem fabrycznym. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale przemyśl jeszcze wszystko kilka razy.

 

PS

Nie jest łatwo w amatorskiej konstrukcji uzyskać całkowite spalanie gazu, ba, nawet w fabrycznej nie zawsze takie jest, stąd tak dużo różnych zabezpieczeń. Przy niepełnym spalaniu PB powstaje już CO, a z tym żartów nie ma.

http://forum.karawaning.pl/topic/12606-piecyk-grzewczy-w-przyczepie-a-nasze-bezpieczenstwo/

Wszystko musi być pod każdym względem przemyślane - zabezpieczenie przeciw wypływowe gazu po zaniku płomienia, całkowicie zamknięta komora spalania, zabezpieczenia termiczne, wylot spalin umieszczony z dala od wszelkich otworów, którymi napływa do wnętrza świeże powietrze, zapewnienie ciągu kominowego dla prawidłowego spalania, w Twoim przypadku jeszcze zabezpieczenie przewodów (rury) przed bezpośrednim przepaleniem jej przez palnik, kwestie p.poż. i wiele innych, co z pewnością nie będzie proste w wykonaniu.

IMHO

Edited by Kristofer (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
MareKKK

Bardzo dziękuje, za wyczerpującą odpowiedź i dobre rady. Pewnie ostatecznie stanie na adaptacji standardowego pieca, ale jeszcze poeksperymentuje z projektami. Myślę, że bez problemu mógłbym dodać parę czujników, nie są zbyt skomplikowane, ale prawda taka, że dużo zależeć będzie od dokładności wykonania pieca.

 

Tutaj uwzględniłem Twoje uwagi. I myślę też, żeby zamiast gazu stosować olej napędowy, może byłoby to wydajniejsze/bezpieczniejsze.

 

post-21157-0-93450900-1463670985_thumb.jpg

 

Obieg jest zamknięty wiec i wydajność i bezpieczeństwo lepsze. Dodatkowo bez nadmuchu ogrzewania woda się szybciej grzeje, albo po jej zagrzaniu można ją wykorzystać jako akumulacje ciepła do nadmuchu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...