Skocz do zawartości

Przetwornica knaus 500


majronn

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie w mej budzie znajduje sie oto wlasnie taka przetwornica tylko jest rozlaczona i ma wejscie na 230v i wyjscie na raz 12 v i wejscie 12v o co to chodzi , rozumiem ze jest to po czesci zasilanie do pompek z woda i oświetlenia ale po co jest to wejscie 12 wolt?i wlasnie na odwrocie plytki widac dwie strzalki wejscie i wyjscie moze mi to ktos rozjasnic.

post-19921-0-44761100-1463132169_thumb.jpg

post-19921-0-91501800-1463132189_thumb.jpg

post-19921-0-55458800-1463132204_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega Maciej, układ wygląda na robótkę ręczną. Nie jest to żadna przetwornica, tylko najprostsza forma zasilacza, podającego na wyjście wyprostowane, niestabilizowane napięcie 12V. Ktoś tak pokombinował, aby możliwe było za jego pośrednictwem zasilenie odbiorników przyczepy z osobnego źródła napięcia np. z instalacji samochodu lub akumulatora pokładowego znajdującego się w przyczepie. Nie ma tu natomiast układu odłączającego jedno źródło zasilania przy podłączeniu drugiego.

Na rysunku poniżej zaznaczyłem dokładnie jak to podłączać na teraz:

 

post-14737-0-38156100-1463145240_thumb.jpg

 

Złączka (-) zakreślona na żółto, to wspólna masa zarówno dla zasilania zewnętrznego jak i napięcia podawanego z zasilacza.

 

Szczerze mówiąc sugerowałbym w przyszłości zastąpić to cudo jakimś pewnym zasilaczem stabilizowanym, o mocy odpowiedniej do zasilania odbiorników w przyczepie. Przykłady takich zasilaczy znajdziesz na forum, było o tym sporo postów. Na pewno na początek zacząłbym od dołożenia do instalacji przekaźnika, odłączającego zasilanie zewnętrzne przy podłączeniu zasilacza do 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To oryginalny zasilacz. Po prostu wiekowa konstrukcja i tak to wyglądało.

Elementem separującym zasilania jest w tym przypadku dioda.
Na podstawie pokazanej PCB rozrysowałem schemat, będzie łatwiej pojąć prostotę jego pracy, gdyby w przyszłości ktoś był jeszcze zainteresowany podobną konstrukcją.

 

post-8228-0-87089600-1469411656_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super wyjaśnione i opisane. Śledząc kable wychodzące z zasilacza 12v doszedłem do oświetlenia i pompki wody ale co jeśli po podłączonym 230v nadal nie mam napięcia 12v na urządzenia a bezpiecznik jest dobry,i nawet wymieniłem go dla pewności. (Kristofer sprawdzałem miernikiem napięcia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.